Przedszkole
Nasza oferta
Dla rodziców

 

STOKROTKI WITAJĄ

 

 

TO MY - JUŻ ABSOLWENCI

 

 

 

KOLEKCJONER CHMUR

 

"Kolekcjoner chmur" to już nasze ostatnie opowiadanie, które ilustrowaliśmy dla Bajecznej Fabryki.

Zapraszamy do lektury i galerii naszych prac: Kolekcjoner chmur

Dziękujemy Bajecznej Fabryce za miłą i owocną współpracę. Dzięki wierszom, opowiadaniom i innym utworom poznaliśmy ciekawe przygody ich bohaterów, doznaliśmy wielu pięknych wrażeń, a także świetnie się bawiliśmy przy ich lekturze, zarówno podczas słuchania, jak i ilustrowania treści.

 

 

W FIGLOLANDZIE

 

26 czerwca czekała na nas super niespodzianka na koniec Przedszkola - wyjazd do tarnobrzeskiego Figlolandu. Radość była nasza ogromna, gdyż bardzo lubimy zabawy w suchym basenie, na zjeżdżalniach, drabinkach i innych atrakcyjnych sprzętach, które tam się znajdują.

Zmęczeni, ale uradowani i pełni wrażeń z cudownej zabawy do Przedszkola wracaliśmy miejskim autobusem, co również było dodatkową atrakcją dla nas. I nawet padający deszcz nie zaburzył naszych miłych wrażeń.

Dla wielu z nas był to ostatni dzień spędzony wspólnie i na wspólnej zabawie. Rozstajemy się, po wakacjach pójdziemy już do szkoły, ale te minione 4 lata z sentymentem wspominać będziemy.

 

 

ŻEGNAMY SIĘ Z PRZEDSZKOLEM

 

25 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie naszej edukacji przedszkolnej, która trwała 4 lata. Na tę okoliczność przygotowaliśmy piękny program artystyczny, który rozpoczęliśmy od zatańczenia "Poloneza". Już ten wstęp poruszył osoby, znajdujące się w sali - nasze Panie, pracowników Przedszkolu, a po południu naszych Rodziców.

Następnie wierszem i piosenką podziękowaliśmy naszym Paniom Agnieszce, Bożenie i Kasi, Pani Dyrektor Małgosi, Paniom kucharkom i pozostałym pracowniom tej placówki za opiekę, edukację, za poświęcony nam czas i za wszystko, co dla nas robili. Podziękowania również kierowaliśmy dla naszych kolegów i koleżanek z młodszych grup przedszkolnych, jak też do naszych Rodziców.

Otrzymaliśmy piękne prezenty:
dyplomy, tablo, płytę z wydarzeniami z Przedszkola, książki z dedykacją oraz wyprawkę do szkoły.

Jeszcze ostatnie wspólne pamiątkowe zdjęcie w komplecie.

Podziękowania były również dla naszych Rodziców, którzy w szczególny i owocny sposób współpracowali z Przedszkolem, przez co uatrakcyjniali nasz pobyt w placówce. Podziękowania uroczyście wręczyła Pani Dyrektor.

 

 

Po części oficjalnej był czas na wspólną zabawę, wspólne rozmowy przy stole, przy grillu.

Deszcz przegonił nas z podwórka, więc przenieśliśmy się do sali,
gdzie miło spędziliśmy te jedne z ostatnich wspólnych chwil.

 

 

Tego dnia uroczyście pożegnały nas również młodsze 5 - latki, po czym wszyscy oficjalnie
żegnaliśmy te dzieci z Biedronek, które również od września przekroczą próg szkoły.

 

 

WAKACYJNY POCIĄG

 

Wakacje już zapasem, więc wszyscy wyglądamy ich z wielkimi nadziejami na odpoczynek i wiele ciekawych przygód, które na nas czekają. W tym oczekiwaniu postanowiliśmy zrobić wesoły pociąg wakacyjnych marzeń.

Pociągów zrobiliśmy kilka, a każdy inny, oryginalny, z kolorowymi lokomotywami i wagonikami.

Pociągi doskonale sprawdzają się w zabawie.

A to imponujący zbiór naszych pociągów. Najdłuższy ma aż 22 wagoniki!

 

 

MÓJ TATA

 

23 czerwca obchodzony jest Dzień Ojca. Z tej okazji składamy naszym kochanym Tatusiom wszystkiego najlepszego na każdy dzień i duuuużo uśmiechu oraz wolnego czasu, który będą mogli spędzać z nami Smile

Tatusiowie, zrobiliśmy Wasze portrety. Czy potraficie się odnaleźć? Laughing

 

 

KWIATOWE WRÓŻKI

 

"Kwiatowe wróżki" to kolejne opowiadanie Bajecznej Fabryki , które dostaliśmy do zilustrowania.

Zapraszamy do lektury i obejrzenia galerii naszych prac:

Kwiatowe wróżki

 

 

 

 

II TARNOBRZESKA OLIMPIADA SPORTOWA PRZEDSZKOLAKÓW
I NASZE BEZAPELACYJNE ZWYCIĘSTWO!

 

12 czerwca w hali MOSIR w Tarnobrzegu odbyła się II Tarnobrzeska Olimpiada Sportowa Przedszkolaków zorganizowana przez dwa tarnobrzeskie Przedszkola: Przedszkole nr 1 i Przedszkole nr 5. Uroczystego otwarcia imprezy dokonały Dyrektorki tych placówek - Teresa Jurek i Wanda Kozak oraz Prezydent Miasta Tarnobrzega Norbert Mastalerz.

Po zapaleniu symbolicznego znicza olimpijskiego została odczytana przysięga sportowca.

Przedszkolaki z Przedszkola nr 1 i 5 powitały wszystkich uczestników imprezy tańcem...

po czym 8-osobowe drużyny z 14-tu tarnobrzeskich Przedszkoli rozpoczęły rywalizację sportową: bieg z woreczkiem na paletce oraz "Kangurki", czyli skoki obunóż z plastikową butelką.

"Włóż sweter" i "Koszykarze".

"Wyścigi zaprzęgów z laskami" i slalom z piłką do serso.

"Przewożenie piłki taczką" i "Strzelamy gole".

Radość z wygranych konkurencji dodawała naszym animuszu do dalszej walki,
w czym dzielnie i zagorzale wspierali zawodników oddani kibice.

Tak wyglądała tabela wyników przed zliczeniem punktów za ostatnią konkurencję Laughing

Okazało się, że po ostatniej konkurencji osiągnęliśmy identyczny wynik, jak drużyna z Przedszkola nr 1. Jednak w decydującej dogrywce nie daliśmy za wygraną - przeciągnęliśmy dzielnie linę na swoją stronę, czym wywalczyliśmy zasłużone I miejsce!

Zwyciężyliśmy, bo

SPORT I ZDROWIE - WAŻNA SPRAWA!
DLA TRZYNASTKI TO PODSTAWA!

"13" najlepsza!

 

 

ŁAMIGŁÓWKI MAŁEJ GŁÓWKI

 

11 czerwca 2014 roku w Przedszkolu nr 17 w Tarnobrzegu odbył się finał II Międzyprzedszkolnego Konkursu Matematycznego "Łamigłówki Małej Główki", zorganizowanego przez tę placówkę, pod patronatem Prezydenta Miasta Tarnobrzega Norberta Mastalerza. Nagrodę za wspólnie wykonaną przez nas grę pt. "Kwiaty dla mamy" odebrali Lila i Wiktor.

"Łamigłówki Małej Główki"

 

 

SKĄD SIĘ BIERZE CZYSTA WODA?

 

We wtorek 10 czerwca pojechaliśmy na niezwykle ciekawą i pouczającą wycieczkę
do Stacji Uzdatniania Wody oraz do Oczyszczalni Ścieków.

W Stacji Uzdatniania Wody dowiedzieliśmy się, jakie są kolejne etapy oczyszczania wody, aby możliwe było jej używanie przez odbiorców, m.in. przez do nas do mycia, czy spożycia. Wiemy już, że woda poddawana jest m.in. napowietrzaniu i filtracji.

W Stacji znajduje się kilka bardzo ważnych obiektów i urządzeń,
których działanie jest nieodzowne do procesu uzdatniania wody.

W "galerii rur" znajduje się kilka kolorowych rur, a każda z nich pełni swoją funkcję. Przez rurę brązową przepływają ścieki, przez zieloną "surowa" woda, przez granatową woda uzdatniona, a przez niebieską woda gotowa do użycia przez odbiorców.

Oglądaliśmy również jedną ze studni głębinowych, znajdującą się na terenie ujęcia wody podziemnej.

 

 

Kolejnym etapem naszej wycieczki była wizyta w Oczyszczalni Ścieków, znajdującej się na Osiedlu Zakrzów. To tu przeszliśmy "trasę" od miejsca wpływu ścieków aż do punktu, gdzie woda już oczyszczona wpływa do Wisły. Przyglądaliśmy się ściekom, mieliśmy okazję czuć ich "zapach".

Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób ścieki są oczyszczane, jakim procesom są poddawane,
aby woda dostająca się do rzeki nie zanieczyszczała środowiska.

Na końcu naszej trasy przyglądaliśmy się i wąchaliśmy wodę już oczyszczoną - nie ma ona już koloru ani zapachu. Dowiedzieliśmy się też, co dzieje się z oddzielonymi zanieczyszczeniami - są one wykorzystywane wtórnie m.in. do wytwarzania gazu, czy jako nawóz pod uprawę zbóż.

więcej...

 

MINI MUNDIAL 2014

 

8 czerwca chłopcy z naszej grupy wraz z drużyną z 5-latków wzięli udział w rozgrywkach sportowych piłki nożnej na spotkaniu "Mini Mundial 2014". Jako drużyna USA rozegrali 3 mecze: pierwszy z drużyną Ghany, drugi z drużyną Niemiec i trzeci z drużyną Portugalii.

Nasi piłkarze zdobyli 3 bramki. Rodzice cały czas kibicowali swoim dzielnym sportowcom.

A oto naszych dziesięciu wspaniałych.

 

 

WYCIECZKA PRZYRODNICZO - EKOLOGICZNA
DO WYDRZY - KLONOWEGO

 

6 czerwca autokarem wybraliśmy się na wycieczkę przyrodniczo - ekologiczną do Wydrzy - Klonowego. Na miejscu czekali na nas przedstawiciele Koła Łowieckiego „Leśnik” w Tarnobrzegu Maria Cygan i Grzegorz Gruca, którzy byli naszymi przewodnikami.

Pan Grzegorz wprowadził nas w tematykę spotkania, a po wspólnej rozmowie spotkaliśmy się z przedstawicielami inspekcji weterynaryjnej, którzy omówili charakterystyczne zachowania zwierząt zarażonych wścieklizną, jak również zagrożenia płynące z zarażenia nią.

Panowie pokazali nam wykładane w terenie szczepionki przeciw wściekliźnie
- mogliśmy obejrzeć je z bliska i powąchać, jednak nie mogliśmy ich dotykać.

Spacerując obejrzeliśmy fragmenty Puszczy Sandomierskiej oraz zrekultywowaną Kopalnię Siarki „Jeziórko”, stanowiącą obecnie tereny rekreacyjne Gminy Grębów. Znaleźliśmy nawet kawałki siarki wydobywanej tu przed laty.

Pan Grzegorz pokazał nam miejsce, z którego myśliwi obserwują przyległe tereny
i zwierzynę na nich pojawiającą się.

Po powrocie do siedziby Koła otrzymaliśmy tematyczne kolorowanki, a po ich pokolorowaniu rozwiązywaliśmy zagadki przyrodniczo - ekologiczne, zadawane przez Pana Grzegorza. Był to nasz test sprawdzający wiedzę, uzyskaną podczas dzisiejszego spotkania, z którym bardzo dobrze sobie poradziliśmy.

Nie zabrakło też pysznych kiełbasek z grilla, które zjedliśmy ze smakiem.

Tuż przed wyjazdem na koniec ustawiliśmy się wszyscy do pamiątkowego zdjęcia.

więcej...

 

"WIERSZE ZNANE I LUBIANE"

 

W dniu 5 czerwca w Przedszkolu nr 18 w Tarnobrzegu odbył się III Miejski Konkurs Recytatorski Przedszkolaków pt.  "Wiersze znane i lubiane". Nasze Przedszkole reprezentowała Ola Jochaniak z naszej grupy, która recytowała wiersz Danuty Wawiłow pt. "Szybko".

Za prezentację wiersza i ogólny wyraz artystyczny
Ola otrzymała gromkie brawa oraz dyplom i nagrodę.

Gratulujemy Ci Olu!

 

 

PCHŁA SZACHRAJKA

 

Dzień Dziecka to szczególne święto dla naszych przedszkolaków. Aby podkreślić jego znaczenie Rodzice i nauczycielki po raz kolejny przygotowali przedstawienie dla swoich milusińskich, tym razem wg utworu Jana Brzechwy "Pchła Szachrajka".

Tytułowa Pchła Szachrajka jeździła bryczką, odwiedziła cukiernię,
gdzie wyjadła krem ze wszystkich trzydziestu zamówionych rurek...

Wstąpiła do sklepu tekstylnego, skąd ukradkiem wyniosła wszystkie kwiatki z materiałów.
Wcieliła się też w nauczyciela Panny Kiki, którą uczyła języka... angielskiego, którego wcale nie znała!

Pchła zamieszkała na Ochocie, gdzie miała siedem koleżanek, które Pchłę wciąż obgadywały.
A w karnawale Pchła postanowiła wyprawić bal, lecz nie u siebie, a u Szerszenia.

Za swe psoty Pchła musiała ponieść karę - zamknięto ją w areszcie. Jednak sędzie zlitował się nad nią dając jej jeszcze jedną szansę na poprawę. Pchła obiecała poprawę i od tego czasu była uczciwą Pchłą Szachrajką.

I tak oto szczęśliwie zakończyła się cała bajka, którą przygotowali:

Pchła Szachrajka - Arkadiusz Błasiak
Woźnica - Kucharz - Jan Pyka
Kelnerki - Joanna Jochaniak i Izabella Stachowicz - Pyka
Sprzedawca materiałów - Piotr Gospodarczyk
Panna Kika - Iwona Dybus - Grosicka

Koleżanki - Agata Porębska - Szulich i Małgorzata Rokoszewska - Ćwiękała
Szerszeń - Tomasz Golik
Pani Sędzia - Katarzyna Małecka
Narratorzy - Anna Piątek, Agnieszka Wojas i Wojciech Oręziak

Scenografię przygotowały - Malwina Nyk - Walska i Katarzyna Byczek

 

Wszystkim serdecznie dziękujemy!!!

 

Zapraszamy do obejrzenia całego przedstawienia:

Pchła Szachrajka

 

 

Po tak udanym występie Rodziców był czas na wspólne rozmowy przy stole
i słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców.

 

 

PIKNIK NA DZIEŃ DZIECKA

 

W poniedziałek 2 czerwca w Hali MOSiR odbył się piknik dla dzieci z okazji ich święta.
Były m.in. pokazy mażoretek, tańce z zawodowymi instruktorami...

Pokazy walki, sprzętu wojskowego i wiele innych atrakcji.

Oczywiście nie zabrakło czegoś na ząb Laughing

Największym jednak naszym zainteresowaniem cieszyło się
stanowisko z malowaniem twarzy oraz fryzjerskie.

 

 

ŁĄKA MAJOWA

 

Już maj, wiosenny maj,
kwitną polne kwiaty.
Na łąkach różowo – białe stokroty
i niebieskie bławaty.

Kaczeńce do słonka się śmieją,
czerwone maki z radości się rumienią.
Wszystkie na łące majowej tańcują,
barwnymi kolorami ją malują.

Wśród soczystej zieleni w trawie
niejeden owad spogląda ciekawie.
Ciekawie patrzy,
ciekawie słucha,
co im wiatr szeleści do ucha.

To ważki, biedronki,
żuki i motyle
spędzają tu swe najpiękniejsze chwile.
I trzmiele, i pszczoły brzęczą dookoła,
a łąka majową muzyką je woła.

Spójrz wkoło, rozglądnij się,
jak majowa łąka mieni się.
Miło patrzeć na kwiaty, trawy i motyle,
których jest tu aż tyle,
że trudno zliczyć na palcach…

Chyba jest to niemożliwe…

Stokrotki i Agnieszka Wojas

 

Maj już dobiega końca, więc korzystając z tego, że kilka dni tego miesiąca jeszcze przed nami chcieliśmy zwrócić uwagę na piękno przyrody w tym wiosennym czasie. Skupiliśmy się na wiosennej majowej łące. Żeby oddać jej urok swoimi słowami pokusiliśmy się o wspólne z Panią Agnieszką napisanie wiersza. I przyznajemy się, że podoba nam się ten nasz autorski utwór. Kto wie, może kiedyś, w przyszłości ktoś z nas zostanie znanym pisarzem? Laughing

Po tym przyjemnym umysłowym wysiłku wzięliśmy się za zrobienie łąki majowej z... kolorowych słomek do napojów. Cięliśmy je na różne długości i różne sposoby, po czym układaliśmy w piękny obrazek.

A tak prezentują się nasze prace.

Nasz wiersz tak się spodobał bajkopisarzom,
że został opublikowany na zaprzyjaźnionym blogu
Bajecznej Fabryki:

"Łąka majowa"

 

 

Na łące pełno jest kolorowych kwiatów oraz pięknych motyli.
Zrobiliśmy je, tym razem z talerzy papierowych.

Malowaliśmy też tekturę na zielono - z niej powstała trawka.

Prace przez nas wykonane teraz zdobią naszą salę.

 

 

NA BASENIE - OSTATNIE ZAJĘCIA

 

Koniec roku już za pasem i niektóre zajęcia, w których uczestniczymy są już ostatnimi w tym roku szkolnym. Tak jest w przypadku basenu, na który z wielką radością chodziliśmy w każdy poniedziałek. Dziś, czyli 26 maja odbyły się ostatnie zajęcia w wodzie, a tak naprawdę nie były to zajęcia tradycyjne, takie, jak przez cały rok. Dziś mogliśmy swobodnie bawić się w wodzie - ku naszej ogromnej radości - przez całą godzinę Laughing

Oprócz zabawy piłkami zjeżdżaliśmy na rurze i korzystaliśmy z atrakcji wodnych:
biczów, wodospadu, masażu wodnego.

Dzisiejsza zabawa w wodzie była nagrodą za całoroczny nasz udział w zajęciach i nauce pływania.

 

 

MOJA MAMA

 

Dziś 26 maja jest Dzień Matki. Mama to nasz największy skarb. Popatrzcie, jak Ją widzimy Smile

 

 

KOCHANA MAMO, ŻYCZĘ CI...

 

Takie oto życzenia od serca narysowaliśmy dla naszych Mam z okazji Dnia Matki.

Nasze prace wzięły udział w kolejnym projekcie Bajecznej Fabryki. Serdecznie zapraszamy do galerii:

Wielka galeria serc

 

 

DLA CIEBIE MAMO! DLA CIEBIE TATO!

 

Maj i czerwiec to miesiące, w których obchodzimy szczególne święta. Święta naszych najbliższych i najukochańszych - Mamy i Taty. Dlatego już w maju przygotowaliśmy dla Nich niespodziankę - występ artystyczny oraz prezenty.

23 maja wszyscy spotkaliśmy się w Środowiskowym Domu Kultury, gdzie wspólnie z młodszymi dziećmi z naszego Przedszkola prezentowaliśmy specjalne programy dla Rodziców. My zaczęliśmy tańcem "Wyginam śmiało ciało", który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem.

Wyginam śmiało ciało

 

 

Po występach młodszych przedszkolaków przedstawiliśmy program "Dla Ciebie Mamo i Tato".
Zaczęliśmy od tańca do utworu "Wiosna" Antonio Vivaldiego.

Potem była inscenizacja pt. "Kwiaty dla Mamy".

Śpiewaliśmy piosenkę o Mamie oraz recytowaliśmy wiersz o naszym przyjacielu Tacie.

Nie mogło zabraknąć też piosenki o Tacie oraz życzeń dla Rodziców i gromkiego "Sto lat!"

Dla Ciebie Mamo i Tato

 

 

PREZENTY DLA MAMY I TATY

 

Przygotowując się do wielkiej uroczystości z okazji święta naszych Rodziców nie mogliśmy zapomnieć o zrobieniu dla Nich prezentów. Dlatego już kilka dni wcześniej wzięliśmy się za ich przygotowanie i wykonanie. Mamusiom zrobiliśmy piękne kolorowe bransoletki na rękę.

Dla Tatusiów natomiast wykonaliśmy fantazyjne etui na telefon komórkowy.

Mamy nadzieję, że prezenty przez nas samodzielnie wykonane ucieszyły naszych Rodziców Laughing

 

 

OGRÓD - OSTOJA ZWIERZĄT

 

Wiosna to czas, kiedy ogródki kwiatowe cieszą się szczególnym zainteresowaniem. To właśnie wtedy sadzi się i sieje kwiaty, warzywa i inne roślinki. W naszym ogródku przedszkolnym również prace wiosenne trwają. I my mamy w nich swój udział. Właśnie posialiśmy mieszankę ogrodową "Polska Łąka Kwietna". Dzisiejsze działania ekologiczne są m.in. naszym udziałem w programie Fundacji Nasza Ziemia "Ogród - ostoja zwierząt", który umożliwia realizację małego projektu ochrony bioróżnorodności na terenie naszego przedszkola. Projekt polega na założeniu łąki kwietnej w celu zwiększenia bazy żerowej dla owadów i innych gatunków zwierząt.

Łąka kwietna, która powstanie zwiększy i wzbogaci bazę pokarmową dla lokalnie występujących owadów, m. in. motyli i trzmieli oraz stanowić będzie dla nas doskonałe miejsce obserwacji przyrodniczych. Będzie także doskonałym przykładem działania na rzecz ochrony i zachowania różnorodności biologicznej.

 

 

RZODKIEWKA

 

Maj to miesiąc, którego bohaterem w Warzywniaku jest rzodkiewka.
I to właśnie wiersz o niej tym razem ilustrowaliśmy na prośbę Bajecznej Fabryki.

Zapraszamy do lektury oraz galerii naszych prac Smile

Rzodkiewka

 

 

"WIOSENNE NASTROJE MUZYCZNE"

 

Wiosenne nastroje muzyczne to tytuł ogólnopolskiego konkursu muzyczno - plastycznego, organizowanego przez nasze Przedszkole we współpracy z ogólnopolskim czasopismem dla nauczycieli "Wychowanie w Przedszkolu". My wraz z naszymi młodszymi koleżankami i kolegami z grupy 5-latków byliśmy dobrymi "duszkami" tego konkursu i to na nas spoczęła odpowiedzialność za niektóre działania koordynatorek, czyli Pani Agnieszki i Pani Karolinki.

Jednym z powierzonych nam zadań było wyłonienie zwycięzców, którzy nadesłali prace plastyczne na konkurs. W środę 7 maja losowaliśmy więc 50 nazwisk - szczęśliwych przedszkolaków z przedszkoli z całej Polski.

Pani Karolinka wraz z Panią Dyrektor skrupulatnie protokołowały wylosowane nazwiska.

Szczęśliwcom oczywiście serdecznie gratulujemy!

 

 

Dwa dni później, czyli w piątek 9 maja odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac plastycznych, które wpłynęły na w/w konkurs. Uroczystość odbyła się w sali kameralnej Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Przed dziecięcą publicznością z Przedszkola nr 1 w Tarnobrzegu oraz innymi gośćmi, m.in. Panią Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu Anną Czaplińską wspólnie z Biedronkami wystąpiliśmy na scenie z programem "Wiosenne nastroje muzyczne", na którego scenariusz złożył się m.in. układ taneczny do utworu "Wiosna" Antonio Vivaldiego.

Pani Agnieszka I Pani Karolinka podsumowały konkurs
i zaprosiły do obejrzenia wszystkich prac plastycznych, których było aż 88!

 

 

Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

Z uznaniem podziwialiśmy wystawione prace dzieci oraz zdjęcia,
które przedstawiały relację z cyklu zajęć, w wyniku których one powstały.

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane do zwiedzania wystawy,
która dostępna będzie w miesiącu maju w kawiarni Tarnobrzeskiego Domu Kultury.

 

 

Serdecznie dziękujemy Redaktor Naczelnej, Pani Małgorzacie Narożnik oraz RedakcjiWychowania w Przedszkolu” za współorganizację konkursu, za ogromne wsparcie przy jego realizacji oraz za wspaniałe nagrody, które trafią do wszystkich laureatów.

Podziękowania kierujemy również do Dyrekcji Tarnobrzeskiego Domu Kultury za współpracę, udostępnienie sali na potrzeby konkursu oraz pomoc przy organizacji wystawy.

więcej...

 

 

 

XI FESTIWAL PIOSENKI EKOLOGICZNEJ PRZEDSZKOLAKÓW

 

We wtorek 29 kwietnia tego roku odbył się już XI Festiwal Piosenki Ekologicznej Przedszkolaków, organizowany przez Przedszkole Nr 4 "Niezapominajka" w Tarnobrzegu i jak co roku nasze Przedszkole wzięło w nim udział. Tym razem to delegacja z naszej grupy reprezentowała naszą placówkę.

Festiwal zainaugurowała Dyrektor "Niezapominajki" Pani Beata Kalisz, po czym gospodarze przedstawili krótki program artystyczny pt. "Krople tęczy" o tematyce ekologicznej.

Nasza reprezentacja w osobach Milenki, Hani, Jagódki oraz Oli zaśpiewała piosenkę
"Żyj z przyrodą w zgodzie".

Żyj z przyrodą w zgodzie

 

 

Po występach wszystkich odbyło się oficjalne gniecenie plastikowych butelek.

Na koniec wszyscy otrzymali nagrody wręczone przez Prezydenta Miasta Tarnobrzega
Pana Norberta Mastalerza, który był ich fundatorem.

 

 

Serdeczne podziękowania kierujemy do Mamusi Julii - Pani Małgorzaty Rokoszewskiej - Ćwiękały za podarowanie materiału na stroje dla solistek, do Mamusi Jagódki - Pani Agnieszki Leśniak - Błasiak za uszycie strojów i do Mamusi Dawidka - Pani Malwiny Nyk - Walskiej za wykonanie dodatkowych elementów do tychże strojów.

 

 

KRAJE UNII EUROPEJSKIEJ

 

1 maja 2014 roku przypada 10 rocznica członkostwa Polski w Unii Europejskiej. W związku z tą okazją poruszyliśmy tę tematykę w Przedszkolu na zajęciach, poznaliśmy inne kraje, które do UE należą i wykonaliśmy flagi wybranych dwóch państw: Łotwy i Portugalii.

 

 

PAPIEŻ KANONIZOWANY

 

W poniedziałek 28 kwietnia, czyli drugiego dnia po kanonizacji Jana Pawła II w Hali MOSiR w Tarnobrzegu odbył się piknik papieski, w którym wzięły udział przedszkolaki oraz uczniowie z tarnobrzeskich placówek oświatowych. Byliśmy też tam i my.

Podczas imprezy śpiewaliśmy pieśni i piosenki nawiązujące do osoby Ojca Świętego,
był też quiz o papieżu oraz występy artystyczne.

My wspólnie z naszymi 5-letnimi Biedronkami również mieliśmy swój czas i przedstawiliśmy program pt. "Dziękujemy Ci Ojcze Święty", na którego treść złożyły się m.in. wiersze i piosenki napisane przez naszych Rodziców i zgłoszone przed trzema laty do konkursu organizowanego w naszym Przedszkolu pt. "Jan Paweł II w wierszu i w piosence". Do dwóch z nich muzykę skomponował Pan Paweł.

Były też inne atrakcje, m.in. wspólne zabawy integracyjne przy muzyce
oraz słodka niespodzianka - wata cukrowa.

 

 

NASZE KSIĄŻECZKI

 

Książka - wiemy, jak ogromną rolę pełni ona w życiu każdego człowieka. Już od najmłodszych lat towarzyszy ona dzieciom dając im radość, wiedzę, wprowadza w świat rzeczywisty, jak i ten wymyślony, baśniowy i fantastyczny.

Przez nasze ręce przewinęło się wiele książek i bajek dla dzieci. Takich z ogromną ilością obrazków, jak i tych, które mają nieco więcej tekstu. Lubimy książki za ich treść zarówno tę obrazkową, jak i literacką. Dlatego też postanowiliśmy sami stworzyć swoje pierwsze książeczki. Kto wie, może kiedyś ktoś z nas stworzy książkę, która nie zniknie w naszej szufladzie, a będzie cieszyć innych.

Nasze książeczki powstały w oparciu o nasze osobiste pomysły i wyobraźnię. Każda jest inna, każda zawiera inną treść. Niektóre mają tylko obrazki, które "mówią" wiele, niektóre natomiast zawierają pojedyncze słowa, a nawet krótkie teksty. A skoro powstały tak piękne dzieła trzeba było zaprezentować je większej publiczności. Tym razem publicznością byliśmy my, czyli cała nasza grupa.

Każdy, kto chciał zaprezentować swoją książeczkę mógł to zrobić na naszym forum grupowym. Tak więc "czytaliśmy" opowiadając treść obrazków, czytaliśmy teksty, które pojawiły się w niektórych książeczkach. A każda z nich opowiadała o czymś, co zostało wymyślone przez autora.

Bardzo cieszą nas te pierwsze nasze książeczki. Kto wie, może w przyszłości ktoś z nas zostanie
takim prawdziwym autorem książek, które pojawią się na półkach księgarni, czy biblioteki Smile

 

 

SZTAFETA PRZEDSZKOLAKÓW

 

W sobotę 26 kwietnia na Placu Głowackiego w naszym mieście odbył się XXXIV Tarnobrzeski Bieg Siarkowca im. Kazimierza Sławka. Jedną z kategorii biegowych była sztafeta przedszkolaków, w której u boku przedszkolaków z innych tarnobrzeskich Przedszkoli i my wzięliśmy udział.

W sztafecie wzięliśmy udział w drużynie 10-osobowej. Gotowi do startu zostaliśmy rozstawieni w odległościach 40 metrowych, gdyż cały dystans wynosił 400 m. Naszymi konkurentami były przedszkolaki z Przedszkola nr 3, 5 oraz 17. Ci, którzy nie biegli, a byli obecni mocno nam kibicowali.

I czas start! Jak widać na mecie nasza drużyna była bezkonkurencyjna!
Wygraliśmy, dzięki czemu weszliśmy do finału.

Była chwila na odpoczynek i na... oglądnięcie nagrania, które podczas biegu zrobił Tata Krzysia Laughing

Czas na bieg finałowy - tym razem naszymi przeciwnikami były przedszkolaki
z Przedszkola nr 1 i 6 oraz z Przedszkola Katolickiego.

W biegu finałowym również okazaliśmy się bezkonkurencyjni. Z ogromną przewagą nad pozostałymi uczestnikami sztafety nasza drużyna dobiegła do mety. Szczęśliwi z niecierpliwością czekaliśmy, kiedy po raz pierwszy staniemy na najwyższym podium!

I nadszedł ten szczęśliwy moment - podium! Medale osobiście wręczyli nam Wiceprezydent Miasta Tarnobrzega Pan Łukasz Dybus oraz Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu Pani Anna Czaplińska.

A oto nasza zwycięska drużyna Laughing

Dziękujemy za kibicowanie i mocne trzymanie za nas kciuków!

więcej...

 

"JAN PAWEŁ II WSZYSTKIM DOBRZE ZNANY,
A PRZEZ NAS POLAKÓW BARDZO UKOCHANY"

- ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNO - LITERACKIEGO

 

25 kwietnia w piątek w naszym Przedszkolu odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastyczno - literackiego, skierowanego do dzieci, Rodziców, rodzeństwa, absolwentów oraz Pracowników naszej placówki, zatytułowanego "Jan Paweł II wszystkim dobrze znany, a przez nas Polaków bardzo ukochany". Gośćmi specjalnymi byli członkowie komisji konkursowej oraz uczestnicy konkursu.

 

 

Uroczystość rozpoczęła się naszym występem artystycznym, przygotowanym i przedstawionym wspólnie z 5-letnimi Biedronkami, pt. "Dziękujemy Ci Ojcze Święty". W montażu zostały wykorzystane wiersze dzieci i Rodziców zgłoszone przed trzema laty w konkursie pt. "Jan Paweł II w wierszu i w piosence". Muzykę do dwóch z nich skomponował Pan Paweł.

Dziękujemy Ci Ojcze Święty

 

 

Po części artystycznej zostały wręczone dyplomy i nagrody zwycięzcom,
osobom wyróżnionym oraz uczestnikom konkursu.

Nasza Oliwka zdobyła I miejsce miejsce w kategorii plastycznej za piękny portret Papieża
wykonany z wykorzystaniem ziaren, m.in. kaszy gryczanej.

Wiktor zajął natomiast I miejsce w kategorii literackiej za wiersz pt. "Jan Paweł II".

Kasia zajęła III miejsce również za napisany wiersz o Janie Pawle II.

Olga natomiast zdobyła III miejsce za obraz przedstawiający Jana Pawła II.

Maciuś otrzymał wyróżnienie za wiersz poświęcony naszemu Patronowi.

Nagrody również otrzymali Danielek oraz Patryś.

W konkursie literackim udział wzięły również nasze Panie,
które za napisane wiersze otrzymały wyróżnienia.

więcej...

 

WESOŁEGO ALLELUJA!

 

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami i w związku z tym postanowiliśmy ułożyć wierszyk - życzenia dla wszystkich. Tak więc Rodzicom, Pracownikom Przedszkola, przyjaciołom i znajomym życzymy:

 

Fajnych Świąt wesołych,
zdrowych i mokrych,
pełnych pisanek kolorowych.
Chlebka i kiełbaski,
szyneczki i kurczaczka,
czekoladowego króliczka
i cukrowego baranka –
tego wszystkiego w koszyku,
a na stole pysznego białego barszczyku.
Najlepszej Wielkanocy!

 

 

 

WIELKANOCNE ROBÓTKI

 

Zbliżająca się Wielkanoc tworzy szczególny nastrój i sprzyja wielkanocnym robótkom. W Przedszkolu dużo rozmawiamy o tych jakże ważnych, rodzinnych świętach, znamy więc zwyczaje, tradycje oraz symbole z nimi związane. Nie mogło zabraknąć też prac plastycznych, które by nawiązywały do nich.

"Pisanki, kraszanki, jajka malowane" - pod takim tytułem wykonywaliśmy pracę, do zrobienia której wykorzystaliśmy m.in. rolki po papierze toaletowym, z których powstały wspaniałe jajeczka.

Jakże ciekawe prace nam wyszły w połączeniu z innymi materiałami, których użyliśmy:
papieru kolorowego, wacików i patyczków kosmetycznych, a nawet skorupek z jaj.

 

 

Kurczątko jest jednym z symboli świątecznych, więc też postanowiliśmy takie wykonać. A potrzebowaliśmy naprawdę niewiele, bo tylko pudełeczko po jajku niespodziance, czerwoną piankę, oczka i piórka, no i klej oczywiście.

Oto cała nasza rodzina kurczątek.

 

 

"Jajko z niespodzianką" było naprawdę dla nas wielką niespodzianką.
Każdy z nas chciał takie mieć, koniecznie więc trzeba było zrobić.

Było nas bardzo mało w Przedszkolu, zaprosiliśmy więc młodsze Biedronki z grupy 5 - latków,
którym zaproponowaliśmy zrobienie takiego jajka z niespodzianką.

Potrzebowaliśmy szablonów, od których odrysowywaliśmy elementy jajka,
kolorowe tapety, papier kolorowy, oczka i klej.

"Jajka z niespodzianką" wyszły nam fantastycznie Laughing

 

 

 

 

WIELKANOC TUŻ TUŻ, PORA WIĘC NA DEKORACJE

 

Wielkanoc już za pasem, dlatego też wzięliśmy się za wielkanocne robótki. Rozpoczęliśmy od zrobienia kartek świątecznych, które samodzielnie z ogromną pomysłowością tworzyliśmy. Część z nich została wysłana do zaprzyjaźnionych Przedszkoli i osób, część pozostała w naszej sali.

A oto nasze gotowe już kartki wielkanocne:

 

 

Kolejną pracą było wykonanie wielkanocnego zajączka. Odrysowywaliśmy na papierze kolorowym elementy od szablonów, po czym wycinaliśmy i kleiliśmy. Niezwykłym dodatkiem był nosek z kolorowego wacika kosmetycznego.

Nasze kolorowe zajączki - i każdy inny Laughing

 

 

Skoro Wielkanoc to nie może zabraknąć pisanek. Oczywiście muszą mieć wzory
i muszą też być bardzo kolorowe. Dlatego też malowaliśmy je farbami.

Wzory na jajkach były jednakowe, mimo to każda pisanka wyszła inna Laughing

 

 

Wszystkie nasze zajączki i pisanki siedzą teraz w trawkach i są doskonałą ozdobą naszej sali.
Dodatkowo uroku dodają jej nasze kartki świąteczne rozstawione na parapetach okien
Laughing

 

 

RZEŻUCHA

 

Kolejny raz wzięliśmy udział w projekcie Bajecznej Fabryki i tym razem zilustrowaliśmy utwór "Rzeżucha".
To ona w tym miesiącu, czyli w kwietniu jest bohaterem
Warzywniaka.

Zapraszamy do lektury oraz galerii naszych prac:

Warzywniak - Rzeżucha

 

 

KONIK MORSKI

 

Zabawa klockami jest jedną z naszych ulubionych. A największym powodzeniem cieszą się klocki drewniane, z których można tworzyć niezwykłe budowle, konstrukcje i inne cuda. Tym razem Oliwia, Julia i Zosia postanowiły zrobić domino, a efektem okazał się... konik morski. Choć niektórzy porównywali projekt z czymś innym, np. ze schylającą się osobą.

A tak prezentował się "twór" dziewczynek w całej okazałości.

W związku z tym, że klocki ułożone były na "stojąco" trzeba było je... poprzewracać. Z wielką uwagę obserwowaliśmy, jak przewrócony jeden klocek sprawia, że przewracają się kolejne. Wrażenia nasze były niesamowite Laughing

 

 

ZABAWY Z CYFERKAMI

 

Matematyka to dziedzina, która sprzyja dobrej zabawie oraz oczywiście nauce. Na ostatnich zajęciach bawiliśmy się cyferkami. Znamy już wszystkie cyferki, czyli od 0 do 9, więc mogliśmy to wykorzystać do wykonania kilku ciekawych zadań, do których tym razem użyliśmy kolorowych nakrętek.

Jednym z zadań było układanie cyferek wg poleceń Pani, np. "Ułóż cyfrę, która jest o trzy większa od tej, którą masz przed sobą". Po wykonaniu zadania mieliśmy jeszcze zaklaskać, podskoczyć, czy zrobić przysiady, za każdym razem tyle razy, ile wskazuje ułożona przez nas cyfra.

Układaliśmy również duże cyfry na dywanie, tym razem w zespołach i z zaznaczeniem koloru.

Duże cyfry wykorzystaliśmy również do zabawy ruchowej: poruszaliśmy się po sali przy akompaniamencie tamburyna, na sygnał zatrzymywaliśmy się i wykonywaliśmy wybraną czynność wg własnego wyboru tyle razy, ile wskazywała cyfra znajdująca się najbliżej nas.

Matematyczne zabawy okazały się bardzo fajne i dostarczyły nam dużo radości.
Dzięki nim utrwaliliśmy też sobie wygląd każdej cyfry.

 

 

W BIBLIOTECE

 

2 kwietnia jest Międzynarodowym Dniem Książki dla Dzieci, ustanowionym w dniu urodzin najsłynniejszego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena. I właśnie w tym dniu, nawiązując do tego święta udaliśmy się do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Michała Marczaka w Tarnobrzegu.

Pani bibliotekarka wprowadziła nas w czarodziejski świat książek, nie tylko tych dla dzieci. Opowiedziała o bibliotece oraz o tym, po co ona jest i kto może z niej korzystać. Przeczytała nam kilka wierszy znanych polskich pisarzy, m.in Stanisława Jachowicza, czy Władysława Bełzy.

Bardzo dla nas ważną informacją była wieść o naszej rodzimej tarnobrzeżance, zamieszkującej cały czas w naszym mieście pisarce, autorce bajek dla dzieci, Pani Dorocie Kozioł. Poznaliśmy tytuły Jej bajek, m.in. "Owieczka Mela", "Anielskie opowieści na dobranoc", "Zajączek Feliks", "Osiołek Bonifacy", czy "Konik Maurycy" i obejrzeliśmy wydane przez pisarkę książeczki. Wysłuchaliśmy też jednej z bajek autorstwa Pani Doroty, pt. "Piesek Węgielek"

Pani bibliotekarka wskazała nam różnicę między książkami dla dzieci i dla dorosłych
oraz pokazała bardzo wiekowe egzemplarze książek. Jedna z nich ma 98 lat, druga aż 101.

Mogliśmy z bliska przyjrzeć się tym niezwykłym egzemplarzom.

Obejrzeliśmy też prezentację multimedialną, dzięki której dowiedzieliśmy się, skąd wzięło się pismo oraz książki. Wiemy już, że dawno, dawno temu ludzie "pisali" za pomocą obrazów, rysunków, potem dziwnych znaków, aż w końcu powstały dzisiejsze literki.

Nie było też takiego papieru, jak dziś, a materiałem, na którym dokumentowano zapiski był m.in. papirus.

Na koniec spotkania obejrzeliśmy dział dla dzieci, przeszliśmy między regałami wypełnionymi po brzegi
kolorowymi i ciekawymi książkami. I podziękowaliśmy za miłe i jakże pouczające spotkanie.

Otrzymaliśmy piękne kolorowe zakładki do książek, które bardzo nam się przydadzą, bo my już podejmujemy próby czytania, więc zakładki będą nam służyć przy zaznaczaniu miejsca w książce, w którym na chwilę się zatrzymamy podczas jej lektury.

 

 

Po powrocie do Przedszkola rozmawialiśmy o wycieczce, o naszych wrażeniach,
przypomnieliśmy wiadomości, które uzyskaliśmy w tej instytucji. Na koniec zilustrowaliśmy bibliotekę.

 

 

W KRÓLEWSKIM SANDOMIERZU

 

1 kwietnia - to nie żart prima aprilisowy - byliśmy na wycieczce w sąsiednim Sandomierzu, gdzie czekało na nas kilka atrakcyjnych niespodzianek. Będąc już na miejscu swoje pierwsze kroki skierowaliśmy do Zamku Królewskiego, gdzie...

obejrzeliśmy zabawne przedstawienie teatralne w wykonaniu aktorów z Teatru Współczesnego w Krakowie o "Przygodach Koziołka Matołka", doskonale znanego chyba wszystkim dzieciom bohatera bajki Kornela Makuszyńskiego. Jego przygody i perypetie były o tyle ciekawsze, gdyż urozmaicone innymi, znanymi postaciami bajkowymi, które najsłynniejszy koziołek spotkał na swojej drodze podczas wędrówki do Pacanowa: Czarownica, Kózka, Agent Kruk, Czerwony Kapturek, Wilk, a nawet Śnieżka, czy Lisek Chytrusek.

Koziołek Matołek w końcu dotarł do Pacanowa, a jego wędrówka okazała się bardzo pouczającą. Koza zrozumiała, jak ważne jest dążenie do celu oraz jak istotną rolę w życiu odgrywa przyjaźń.

Po spektaklu, który odbył się w Sali Rycerskiej obejrzeliśmy wnętrza zamku oraz dziedziniec.

Następnie spacerkiem udaliśmy się na sandomierską Starówkę,
gdzie choć na moment zatrzymywaliśmy się przy najsłynniejszych zabytkach tego królewskiego miasta.

Był też czas na małe co nieco, czyli pyszne drugie śniadanie na świeżym powietrzu.

Kolejną atrakcją, która czekała na nas była wizyta w Zbrojowni,
gdzie już czekał na nas dzielny rycerz ze swoimi niezwykłymi opowieściami.

Wysłuchaliśmy m.in. historii Halinki Krępianki, która uratowała królewskie miasto - Sandomierz
przed najazdem tatarów. Nasza Zosia odegrała postać Halinki, zaś Mikołaj samego tatara.

Rycerz zaprosił nas do zwiedzania wszystkich komnat, w których zgromadzono akcesoria rycerskie: miecze, zbroje, tarcze oraz dyby i klatki, w których zamykano przestępców, armaty i stroje barokowe, które mogliśmy dowolnie przymierzać.

Po wyjściu ze Zbrojowni, po tak ciekawie spędzonym czasie raźnym krokiem
przeszliśmy przez Bramę Opatowską udając się do czekającego już na nas autokaru.

więcej...

 

STANISŁAW JACHOWICZ W OCZACH DZIECKA

 

27 marca odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Stanisław Jachowicz w oczach dziecka", zorganizowanego przez Przedszkole nr 3 im. Stanisława Jachowicza w Tarnobrzegu. Zadaniem konkursowym było zilustrowanie dowolnego wiersza poety, który urodził się w Dzikowie.

Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Bogumiła Wysocka,
która powitała zgromadzonych uczestników konkursu oraz gości.

Gospodarze z grupy 5-latków zaprezentowali kilka wierszy Stanisława Jachowicza

oraz fantastyczną pantomimę najbardziej znanego i lubianego utworu poety "Chory kotek".

Po części artystycznej został ogłoszony werdykt.
Nasza Olga otrzymała zasłużone wyróżnienie za pracę do wspomnianego już "Chorego kotka".

Nasze Przedszkole reprezentowała również 5-letnia Ania, która również zasłużyła na wyróżnienie.
Dziewczynki, oprócz dyplomów, otrzymały piękne książeczki oraz słodkości.

Na koniec wszyscy zostali zaproszenie na pyszny słodki poczęstunek.

Serdecznie gratulujemy Oldze i Ani Laughing

więcej...

 

WYCIECZKA DO OGRÓDKÓW DZIAŁKOWYCH

 

W środę 26 marca wybraliśmy się na wycieczkę do ogródków działkowych, aby sprawdzić, czy zawitała tam wiosna. I okazuje się, że tak. Działki są już posprzątane po zimie i przygotowane do uprawy tegorocznych roślin: kwiatów, owoców i warzyw.

Przekopane i wyplewione zagonki czekają na pojawienie się pierwszych nowych roślinek.

Jak tu pięknie, czysto i... równo Wink

Jeden z działkowiczów właśnie wykonywał wiosenne prace. Dowiedzieliśmy się od niego, co to jest plewienie - to wyrywanie i usuwanie chwastów, których obecność przeszkadza rosnąć kwiatom, warzywom i owocom. Starszy pan pokazał nam też narzędzie, które wykorzystuje do pracy na działce - widły.

Z bliska przyjrzeliśmy się pierwszym wiosennym kwiatom.
Wiemy, że nie wolno ich zrywać - niech dorodnie rosną i cieszą nas swoim widokiem.

Spotkaliśmy też malutką młodą żabkę. Julia wcale nie bała się wziąć jej na ręce Wink
A spore "pole" stokrotek szczególnie napawało nas wiosenną radością
Laughing

Za jakiś czas powrócimy na działki, aby zobaczyć,
jakie zmiany zaszły od naszego dzisiejszego tu pobytu.

 

 

WIOSENNY SKRZACIK

 

"Po zimowym przebudzeniu wiosna nastała, a wraz z nią dzień coraz dłuższy. W parku, na drzewach, nowi lokatorzy przysiedli, o czym głośnym trelem zawiadamiają dookoła. Jest pięknie i zielono. Ale czy zastanawialiście się - Kto tak na prawdę jest odpowiedzialny za przyjście wiosny? Podpowiadamy, to mały wiosenny Skrzacik!"

Opowiadanie pt. "Wiosenny Skrzacik" powstało specjalnie dla Czytelników Bajeczna Fabryka, a jego autorkami są dwie nauczycielki: nasza Pani Agnieszka oraz Pani Iwona Pietrucha. My przygotowaliśmy wiosenną galerię ilustrującą treść tego opowiadania.

Serdecznie zapraszamy do lektury oraz do obejrzenia galerii

Wiosenny Skrzacik

 

 

TRZYMAJ ZDROWIA STRONĘ !

 

25 marca 2014 roku w Szkole Podstawowej nr 3 im. Alfreda Freyera odbył się Przegląd Małych Form Teatralnych "Trzymaj zdrowia stronę", do udziału w którym zostaliśmy zaproszeni i wystąpiliśmy, obok dzieci z innych tarnobrzeskich Przedszkoli: nr 1, 2, 4, 5, 6, 7 i 17. Program nasz nosił tytuł brzmiący tak, samo, jak nazwa Przeglądu: "Trzymaj zdrowia stronę".

W naszym przedstawieniu głównymi bohaterami byli: Zdrowik, Czyścioszek, Sportuś oraz Witaminek, którzy doskonale wiedzą, co należy robić, aby być zdrowym. Dbają o higienę, uprawiają sport, zdrowo się odżywiają i namawiają innych do takich samych działań.

Na koniec nasi bohaterowie zaprosili oczywiście dzieci do wspólnej zabawy.

Po występie wszystkich przedszkolaków Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 Pani Arletta Martyniuk podziękowała wszystkim za udział w Przeglądzie, po czym każdy uczestnik otrzymał podziękowanie oraz miły upominek.

Za udział w tym przedsięwzięciu otrzymaliśmy również zasłużony dyplom.

więcej...

 

Wystąpiliśmy również przed naszą przedszkolną publicznością.

Zapraszamy do obejrzenia filmu

Trzymaj zdrowia stronę

 

 

CZYTAMY - PAULINKA, DANIELEK I KRZYŚ

 

Kolejny dzień pod znakiem naszego czytania nadszedł. Tym razem próbę tej umiejętności podjęli się Paulinka, Danielek i Krzyś, którzy czytając fragmenty utworu Jana Brzechwy "Kłamczucha" sprawili nam dużo radości.

Paulinka przeczytała nam pierwszy fragment wiersza, a Danielek - drugi.

Ostatni - trzeci fragment należał do Krzysia.

 

 

CZYTAMY - WIKTOREK

 

Kolejną osobą, która zechciała nam poczytać był Wiktorek.
Utworem, który z uwagą wysłuchaliśmy był "Entliczek pentliczek" Jana Brzechwy.

Wiersz czytany przez Wiktorka bardzo nam się podobał.

 

 

CZYTAMY - PATRYŚ

 

Bardzo lubimy słuchać bajek, czytanych przez Rodziców, przez Panie w Przedszkolu. Sami też już troszkę czytać umiemy, więc postanowiliśmy spróbować i zaprezentować swoje umiejętności kolegom i koleżankom w naszej grupie. Jako pierwszy do czytania zgłosił się Patryś, który przeczytał nam wiersz Jana Brzechwy "Sum".

Z ogromną uwagę wysłuchaliśmy tekstu czytanego przez Patryka, bardzo nam się podobał.

 

 

WIOSNA! WIOSNA!

 

 

Wiosna to wspaniała, radosna pora roku. To teraz cała przyroda budzi się do życia, świat robi się "zielony", a słonko ciepłymi promykami go ogrzewa.

W związku z jej przyjściem postanowiliśmy zrobić wiosenne plakaty - pracę w zespołach. Podzieleni na cztery zespoły wyklejaliśmy wiosenne krajobrazy ze styropianowych pianek samodzielnie planując i projektując plakaty.

Oto nasze wiosenne plakaty po zakończeniu I etapu pracy.

Drugiego dnia przystąpiliśmy do II etapu pracy, czyli do malowania.

Każdy zespół skrupulatnie malował wszystkie pianki
odpowiednio dobierając barwy do wszystkich elementów krajobrazu.

I wiosenne plakaty już gotowe Laughing

 

 

ZIELONY DZIEŃ W PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

 

W piątek 21 marca oficjalnie witaliśmy Wiosnę,
jednocześnie żegnając zimową porę roku, która już od nas odchodziła.

5-letnie Biedronki przyprowadziły Marzannę i zaprezentowały wierszyki związane z dzisiejszym dniem.
A Pani Kasia rozdała nam gałązki bazi.

Śpiewaliśmy piosenki wiosenne i tańczyliśmy.

Było też pamiątkowe zdjęcie wszystkich "zielonych" przedszkolaków.

Pani Agatka również zaprosiła nas do wspólnych tańców.

Prezentowaliśmy układy taneczne, które przygotowaliśmy na tę okazję - każda grupa swój.
Na układ jest do piosenki "Wyginam śmiało ciało".

Następnie wybraliśmy się na długi przemarsz ulicami miasta z zimową kukłą,
aby ostatecznie pożegnać odchodzącą zimę.

Marzanna została zakopana w przedszkolnej piaskownicy.
Jak się okazało zima bardzo szybko ją zabrała, bo po południu już jej nie było
Laughing

więcej...

 

SZUKAMY WIOSNY

 

Wiosna już daje o sobie znać - czujemy ją w powietrzu, w ciepłym powiewie wiatru, w śpiewie ptaków. Spacerując po bliższym i dalszym terenie Przedszkola bacznie obserwujemy zmiany, jakie zachodzą w przyrodzie.

I co zobaczyliśmy?

Zobaczyliśmy malutkie pączki na drzewach, z których wyrosną piękne zielone listki.

Znaleźliśmy jasno - zielone trawki.

Na rabatkach kwiatowych ujrzeliśmy pierwsze wiosenne kwiaty.

A w naszym ogrodzie, pełna zapału, kica znajoma wiewióreczka Laughing

 

 

Poszukując wiosny sięgnęliśmy po... muzykę. Muzyka klasyczna może doskonale oddawać wiosenny klimat. Takim arcydziełem jest utwór "Cztery pory roku. Wiosna" Vivaldiego. Słuchając go, a jednocześnie nie znając tytułu, gdyż była to dla nas zagadka wczuwaliśmy się w jego dźwięki, próbowaliśmy dociec, co one nam "mówią", co chcą przedstawić, "powiedzieć". Ilustrowaliśmy go również ruchem. Punktem kulminacyjnym było odgadnięcie tytułu oraz zrobienie ilustracji plastycznej do tegoż utworu muzycznego.

A oto nasze wiosenne obrazki, inspirowane utworem Vivaldiego.

 

 

NOWY SPRZĘT W OGRODZIE PRZEDSZKOLNYM

 

Wraz z ociepleniem w naszym ogrodzie pojawiły się nowe atrakcyjne sprzęty do zabawy na powietrzu:
bujak, karuzela oraz trzy tablice, na których można pisać kredą.

Jak widać nowe atrakcje cieszą się naszym sporym zainteresowaniem -
chętnie wykorzystujemy je we wspólnej zabawie.

więcej...

 

KRÓLEWNA ŚNIEŻKA I SIEDMIU KRASNOLUDKÓW

 

W poniedziałek 17 marca odwiedził nas Teatr "Aster",
który przedstawił nam bajkę pt. "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków".

więcej...

 

DEKORUJEMY SALĘ

 

Wiosna głośno puka do naszych drzwi, więc pora już przywitać ją i pozwolić rozgościć się u nas na dobre. A skoro za oknem już ją widać to i w naszej sali postanowiliśmy o niej nie zapomnieć. Stąd też pojawił się pomysł wykonania dekoracji, które wskazywałyby na to, że i tu ta pora roku zawitała.

Elementy dekoracji robiliśmy kilka dni, gdyż były to zupełnie odmienne prace, które w połączeniu stanowiłyby jedną całość. Na początek pojawiły się więc ptaszki, w nawiązaniu do tych przylatujących do nas z ciepłych krajów i umilających nam m.in. spacery swoim pięknym śpiewem. Do ich wykonania wykorzystaliśmy kolorowe i dość spore próbki tapet oraz papier kolorowy.

Dzięki różnym delikatnym pastelowym barwom nasze ptaszki wyglądają prawdziwie świeżo i wiosennie.

Ptaki są dość duże, więc doskonale prezentują się pod naszym sufitem.

 

 

Kolejną pracą, jaką wykonaliśmy były duże wiosenne słoneczka. Mimo dość prostego wydawałoby się sposobu wykonania wybrane etapy jego tworzenia wcale takie łatwe nie były. Najwięcej kłopotu sprawiły nam promyki i ich odpowiednie sklejenie, jednak i im daliśmy radę.

Nasze słoneczka wyglądają naprawdę imponująco.

"Ufff, jak tu musi być gorąco!" -
to nasze podsumowanie na widok zgromadzonych w jednym miejscu słoneczek.

Wszystkie słoneczka zawisły oczywiście na firankach w naszej sali.

 

 

Ostatnia praca, która miała stanowić element dekoracji to bocian - ogromny, dostojny. Do jego wykonania użyliśmy dwóch papierowych talerzy - dużego i małego, tekturki, z której wcześniej wycięliśmy skrzydło i pomalowaliśmy czarną farbą oraz papier kolorowy. Po wycięciu dzioba, szyi, nóg, łapek oraz oczu połączyliśmy klejem wszystkie elementy tworząc tego z przyjściem wiosny kojarzącego się ptaka.

Każdy z nas ma więc swojego fantastycznego boćka.

Czyż nie sympatyczne są te nasze boćki? Wink
Oczywiście i one zostały zawieszone na firankach w naszej sali.

 

 

A tak wygląda sali udekorowana samodzielnie przez nas wykonanymi pracami Laughing

 

 

ZDROWE KANAPKI

 

W piątek 14 marca zostaliśmy zaproszeni przez uczniów klasy II wraz z nauczycielką Anną Kowalską do Szkoły Podstawowej nr 3 im. Alfreda Freyera, gdzie podczas wspólnej lekcji przygotowywaliśmy zdrowe kanapki. Lekcja rozpoczęła się od krótkiego wstępu na temat zdrowego odżywiania przygotowanego przez uczniów oraz prezentacji zdrowej żywności.

Następnie wspólnie z drugoklasistami przystąpiliśmy do robienia kanapek.

Każdy mógł zrobić kanapkę z wybranych i oczywiście zdrowych produktów spożywczych, których nie brakowało. Oprócz pieczywa, m.in. ciemnego oraz własnych wypieków Rodziców uczniów było masło, sery i warzywa bogate w witaminy: pomidory, ogórki, sałata, rzodkiewki, szczypiorek, koperek, a nawet kiełki.

Starsi koledzy byli nam bardzo pomocni, jednak wiele czynności wykonywaliśmy sami Laughing

A oto kanapki przygotowane przez nasze kulinarne drużyny. Wyglądają naprawdę wyśmienicie.

I smakują równie pysznie. Kanapek było tak dużo, że nawet mogliśmy zabrać kilka na "drogę" Laughing

Dziękujemy serdecznie Pani Annie Kowalskiej i Jej uczniom
za zorganizowanie dla nas tej pysznej i zdrowej lekcji sztuki kulinarnej
Laughing

 

 

PATYCZKOWE ZABAWY

 

Patyczki do lodów - okazuje się, że to doskonały materiał do zabaw i zajęć nie tylko w przedszkolu. Można wykorzystać je do liczenia i do działań matematycznych, do układania literek i napisów, obrazków i kompozycji, do zabaw ruchowych, do prac plastycznych.

Patyczki to po prostu super "zabawka" i zabawa dla każdego Laughing

 

 

OLIMPIADA SPORTOWA W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3

 

W poniedziałek 10 marca uczestniczyliśmy w Olimpiadzie Sportowej, zorganizowanej na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 3 im. Alfreda Freyera w Tarnobrzegu. Do wspólnych zmagań sportowych przystąpiły też 6-latki z Przedszkola nr 1.

Podzieleni na 4 drużyny: czerwoną, żółtą, niebieską i zieloną nauczyliśmy się wiwatów,
które głosiliśmy po każdej zakończonej konkurencji sportowej.

Pierwszą konkurencją był bieg z piłką do krążka oraz bieg z nią z powrotem i podawanie jej kolejnej osobie w drużynie. Po tej konkurencji, jak również po każdej następnej na specjalnej tablicy skrupulatnie notowane były osiągnięte przez każdą drużynę wyniki.

Kolejne sportowe wyzwania to bieg z workiem, w którym była duża piłka lekarska
oraz slalom tą samą piłką wokół pachołków.

Kolejna konkurencja była dość złożona, gdyż należało przełożyć przez siebie szarfę, następnie przejść po przeszkodach z różnymi wypustkami, przez tunel i na koniec przebiec dookoła piłki. Następne zadanie to bieg z woreczkiem na paletce badmingtonowej.

Ostatnie sportowe zadania to rzut gazetowymi piłkami do obręczy oraz skoki w workach.

Każda drużyna świetnie poradziła sobie z wszystkimi konkurencjami, jednak drobne różnice w ostatecznej punktacji wyłoniły zwycięzców. Drużyna żółtych i zielonych zajęła więc IV i III miejsce, a każdy jej zawodnik otrzymał brązowy medal.

Drużyna czerwonych zajęła II miejsce i srebrne medale,
natomiast zasłużone I miejsce i złote medale przypadły drużynie niebieskich.

W podziękowaniu za aktywny udział w Olimpiadzie Sportowej i zdrową rywalizację
otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom.
Była też słodka niespodzianka dla każdego.

Po tak wspaniałej i radosnej zabawie zrobiliśmy sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Aby ostudzić emocje udaliśmy się do szkolnej stołówki, gdzie czekała na nas pyszna herbatka,
która zaspokoiła nasze pragnienie.

więcej...

 

JABŁKO BOHATEREM MARCA

 

Kontynuując współpracę z Bajeczną Fabryką oraz z portalem Warzywniak wykonaliśmy kolejne ilustracje,
tym razem do wiersza pt. "Jabłko".

Zapraszamy do lektury oraz do galerii

Warzywniak - jabłko

 

 

ZIELONA HODOWLA

 

Wiosna już tuż tuż, a my czekając na jej prawdziwe przyjście postanowiliśmy założyć w naszej sali zieloną hodowlę. Na tę okoliczność zaopatrzyliśmy się w różne nasionka, które przynieśliśmy do przedszkola. To one królowały podczas naszych wiosennych prac w kąciku przyrody.

Sialiśmy m.in. marchewkę, rzeżuchę, słonecznik oraz kwiaty.

Zasiane i zasadzone roślinki będą przez nas regularnie pielęgnowane.
Wierzymy, że już niedługo zobaczymy pierwsze zielone łodyżki wydobywające się z ziemi.

Na koniec wspólnie posialiśmy rzeżuchę w dużym pojemniku na płatkach kosmetycznych.
To nasza eksperymentalna hodowla.

 

 

W POSZUKIWANIU NIEDŹWIADKÓW

 

W ramach współpracy z portalem Bajeczna Fabryka tym razem otrzymaliśmy bajkę o niedźwiadkach do zilustrowania. Bajka pt. "W poszukiwaniu niedźwiadków" opowiada o Misiu Michale, który wraz z tatą wybrał się na poszukiwanie innych misiów, z którymi mógłby się bawić. Oto nasze rysunki Laughing

Pełną treść bajki oraz nasze ilustracje można zobaczyć tu Dzień Niedźwiedzia Polarnego.
Serdecznie zapraszamy do lektury.

 

 

5 PORCJI WARZYW, OWOCÓW LUB SOKU

 

W ostatnim tygodniu lutego realizowaliśmy program "5 porcji warzyw, owoców lub soku". Jego przedmiotem było promowanie i utrwalanie prawidłowych nawyków żywieniowych spożywania warzyw, owoców lub soków pięć razy dziennie.

Na zajęciach rozpoznawaliśmy, nazywaliśmy oraz klasyfikowaliśmy warzywa i owoce. Dużo rozmawialiśmy o ich wartościach odżywczych oraz dowiedzieliśmy się, jak ogromną rolę odgrywają one w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu.

Uzupełnieniem omawianych treści były nasze działania praktyczne, podczas których między innymi robiliśmy warzywa i owoce z masy solnej, którą również sami przygotowaliśmy.

Lepienie warzyw i owoców z masy solnej to bardzo fajna zabawa Laughing

Malowanie naszych wytworów to równie ciekawe zadanie.

A oto nasze gotowe warzywa i owoce Laughing

Nasze wytwory doskonale nadają się do ciekawej inspirującej zabawy.

 

 

Aby dobrze przyjrzeć się warzywom i owocom, poznać ich smak, zapach i budowę
zgromadziliśmy ich dość sporo w Przedszkolu.

Porównywaliśmy ich kształty, wielkość - grubość i długość.

Ważyliśmy.

 

 

Podsumowaniem programu było samodzielne wykonanie pysznego i jakże odżywczego soku warzywno - owocowego. Zanim jednak przystąpiliśmy do pracy poznaliśmy sokowirówkę i sposób jej działania oraz zachowania bezpieczeństwa podczas jej używania. Przypomnieliśmy zasady higieny, które należy zachować podczas przygotowywania wszelkich posiłków i ich spożywania. I już gotowi rozpoczęliśmy produkcję soku.

Do przygotowania naszego soku użyliśmy marchewkę, pietruszkę, seler oraz buraczki czerwone, które nadały mu specyficzny buraczkowy kolor. Dodaliśmy też jabłuszka, gruszki, grapefruita oraz mandarynkę.

Warzyw i owoców, z których robiliśmy sok było sporo, więc co jakiś czas należało
wyczyścić sokowirówkę z suchego miąższu.
Tym zajęła się już Pani Agnieszka.

Gotowy sok z wielką ochotą wypiliśmy. Był naprawdę bardzo smaczny.

Nasze zadowolone buźki mówią same za siebie Laughing

 

 

 

 

WIZYTA S. JANINY

 

W piątek 28 lutego odwiedziła nas s. Janina Dzierżek ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Panny, która opowiedziała nam o Edmundzie Bojanowskim - polskim działaczu społecznym, twórcy ochronek wiejskich, tłumaczu, założycielu Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Panny, błogosławionym Kościoła katolickiego.

 

 

LEGO PRZYGODA

 

26 lutego wybraliśmy się do Kina "Wisła" na film "Lego przygoda" - pierwszy pełnometrażowy film kinowy w wersji 3D, przedstawiający przygody postaci ze świata klocków LEGO. Opowiada historię Emmeta, zwyczajnej, niewychylającej się i zupełnie przeciętnej minifigurki LEGO, którą przypadkowo wzięto za bardzo niezwykłą postać, stanowiącą klucz do ocalenia całego świata. W ten sposób Emmet dołącza do niesamowitej drużyny, która ma do wykonania pełną przygód i niebezpieczeństw misję powstrzymania złowrogiego tyrana – misję, do której Emmet jest kompletnie i przezabawnie nieprzygotowany.

Film oglądaliśmy w specjalnych okularkach i w wielkim skupieniu. Bardzo nam się podobał.

 

 

DZIEŃ BAŁWANKA

 

25 lutego został ogłoszony Dniem Bałwanka. Aby uczcić ten dzień - mimo wiosennej aury i braku śniegu na dworze - postanowiliśmy pobawić się "zimowo - bałwankowo". Do zabawy wykorzystaliśmy styropianowe pianki, które doskonale imitują śnieg. To właśnie z nich wyczarowaliśmy ogromnego śniegowego bałwanka "Śniegulinka". Charakterystyczne elementy naszego bohatera zrobiliśmy z kolorowych nakrętek.

Bałwanek okazał się dużo większy od nas i prezentował się naprawdę wyśmienicie.

Aby podkreślić szczególność tego dnia bawiliśmy się przy zimowych piosenkach,
po czym kończyliśmy już zaczęty obrazek z bałwankiem w roli głównej.

 

 

Za naszego pięknego bałwanka otrzymaliśmy Dyplom Uznania Laughing

 

 

 

TARNOBRZESKIE WODOCIĄGI Z WIEDZĄ DLA NAJMŁODSZYCH

 

 

20 lutego do naszego Przedszkola zawitali Pracownicy Tarnobrzeskich Wodociągów. Przygotowali dla nas kilka ciekawych doświadczeń, dzięki którym poznaliśmy właściwości wody i roztworów wodnych oraz przydatność i znaczenie samej wody w naszym życiu.

Obserwowaliśmy zachowanie się w wodzie obranej pomarańczy oraz takiej ze skórką. Ta pierwsza, dzięki znajdującym się na niej pęcherzykom opada na dno, ta druga natomiast unosi się w górze. Jajko w wodzie słodkiej tonie, w słonej - podobnie, jak pomarańcza ze skórką - unosi się w górze.

Woda, do której dodamy sody oczyszczonej oraz octu "bąbelkuje".

Wrzucone do roztworu wodnego rodzynki opadają na dno,
jednak po pewnym czasie zaczynają "tańczyć" unosząc się do góry.

Roztwór wodny zmienia kolor po dodaniu substancji chemicznej.
Natomiast krople oleju utrzymują się w wodzie w "powietrzu".

Obserwowaliśmy "wybuch" - to doświadczenie najbardziej nam się podobało.

Doświadczaliśmy zachowania się "brudu" w wodzie - po dodaniu do wody pieprzu
i zanurzeniu palca osiada on na ciele, natomiast przy zetknięciu z mydłem "ucieka".

Były też doświadczenia, w których m.in. woda z dodatkiem substancji chemicznych "kipiała",
bądź unosiła przedmioty do góry.

Na koniec pojawiła się w sali niebieska Kropelka, która okazała się wielką atrakcją spotkania.

Dziękując za to pełne wiedzy wydarzenie wręczyliśmy Pracownikom Tarnobrzeskich Wodociągów podziękowanie i zaprosiliśmy do wspólnego zdjęcia. Sami otrzymaliśmy w zamian kolorowanki, naklejki oraz pyszne słodkości.

więcej...

 

ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

 

 

Pięć kotów

 

W pewnym mieście,
gdzieś na skwerku,
nieopodal parku
wygrzewało się pięć kotów,
każdy z nich do zabaw gotów.

Każdy z nich pasiasty był,
każdy w sobie urok krył.
Każdy w oczach figiel miał
i do psoty swej zapraszał.

Kot brązowy w żółte paski wiódł prym niebywały,
a ten pomarańczowo – zielony, mimo, że większy,
był mu niezwykle oddany.
W słońca blasku lśniły paski czerwone u fioletowego,
niebieskie zaś zdobiły kota niezmiernie rudego.
Był jeszcze jeden, w kolorze beżowym,
który miał paski w tym samym, co rudy kolorze.

Dziś Dzień Kota głośno się ogłasza,
a pięć pasiastych kotów do zabawy wszystkich zaprasza.

Agnieszka Wojas

 

17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota. Dlatego też w tym właśnie dniu i my świętowaliśmy to sympatyczne święto przy muzyce, zdjęciach, podczas kocich zabaw.

Koty lubią chodzić po płotach, więc zbudowaliśmy kolorowy płotek z bum bum rurek i "wskakiwaliśmy" na niego w ten sposób bawiąc się przy piosence "Płotek i kotek".

Wysłuchaliśmy uważnie wiersza "Kotki" o mamie i jej 10-ciu kotkach, po czym zgodnie z treścią układaliśmy obrazki przedstawiające wszystkie koty. I udało nam się wykonać to zadanie bezbłędnie.

Robiliśmy też masażyki przy piosence "Li li li kotek śpi".

Rozmawialiśmy o kotach małych i dużych, układaliśmy ich portrety z części.

To zadanie też udało się nam wykonać bardzo dobrze.

Bawiąc się przy piosence "Rysujemy kotka" rysowaliśmy te zwierzątka na plecach koleżanek i kolegów.

Kolorowaliśmy też pięć kotków zgodnie z treścią wiersza o tym samym tytule.

Po południu kontynuując obchody Dnia Kota wysłuchaliśmy bajki "Kot w butach",
po czym odrysowywaliśmy głównego bohatera na kalce technicznej.

Otrzymaliśmy też znaczki - naklejki jako symbol dzisiejszego święta Laughing

 

 

WALENTYNKI, WALENTYNKI

 

 

14 lutego to Dzień Zakochanych, czyli wszystkim dobrze znane święto, zwane Walentynkami. I tego dnia w naszym Przedszkolu odbył się Wielki Bal Walentynkowy, na którym było bardzo czerwono.

Pani Marta i Pani Karolina przygotowały dla nas wiele walentynkowych niespodzianek.
Były tańce i zabawy przy muzyce...

Konkursy, m.in. zagadki walentynkowe, na które oczywiście znaliśmy odpowiedzi,
choć niektóre pytania wcale łatwe nie były.

Układaliśmy serca, każda grupa z czego innego, nam przypadło ułożenie
ogromnego serca z naszych ciał. I świetni z tym zadaniem sobie poradziliśmy.

Były tańce - wygibańce i konkurs "Taniec wokół krzesełek": tańczyliśmy wokół krzesełek, na przerwę w muzyce siadaliśmy na tym najbliższym nam. Ale że krzesełka co chwilę znikały po jednym - dwóch, więc nie każdy miał na czym usiąść. Wygrała osoba, której udało się usiąść na jedynym krzesełku, które zostało Laughing

Jak widać walentynkowe humorki nam dopisywały Laughing

Była też słodka niespodzianka od naszych młodszych koleżanek i kolegów z grupy Biedronek, którzy upiekli pyszne ciasteczka i częstowali nas. Otrzymaliśmy też walentynkową kolorowankę, którą niezwłocznie po balu pokolorowaliśmy.

więcej...

 

Tuż przed balem zrobiliśmy serduszkowe girlandy, które udekorowały walentynkowo naszą salę.

A po balu zrobiliśmy walentynki dla naszych Rodziców wraz z życzeniami, które sami ułożyliśmy Laughing

Mamo, Tato, kocham Was
z całego mego serca.
Dziś są Walentynki –
serduszkowy dzień
i moje serce raduje się,
gdy jesteście obok mnie.

Stokrotki

I nasze walentynki już gotowe Laughing

Olga, jak zwykle wykazała się swoją kreatywnością
i wykonała walentynkowe słuchawki wraz z mp3 oraz śpiące pod kołderką serduszko
Laughing

 

 

JAŚ I MAŁGOSIA

 

W czwartek 13 lutego odwiedzili nas aktorzy z Teatru Eko Studio z Opola i przedstawili bajkę pt. "Jaś i Małgosia - historia znana przez wszystkich lubiana", okraszoną licznymi przygodami i nieoczekiwanymi spotkaniami, która wprowadziła nas w baśniowy świat zaczarowanego lasu i małej, pełnej pokus chatki z piernika.

Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymaliśmy piękne książeczki z bajką
pt. "Czerwony Kapturek w mieście". Zrobiliśmy również pamiątkowe zdjęcie z aktorami.

Dziękujemy Firmie Eco Tarnobrzeg za zorganizowanie powyższego przedsięwzięcia dla nas - przedszkolaków. Dziękujemy również za bajkę "Czerwony Kapturek w mieście", którą jako miły dodatek otrzymał każdy z nas.

więcej...

 

WSZYSTKIE DZIECI NASZE SĄ

 

 

8 lutego w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbyła się 23 edycja Koncertu Charytatywnego "Wszystkie Dzieci Nasze Są", dedykowana 16 – miesięcznemu Adasiowi Wieczorkowi z Rozalina. Tańcząc i śpiewając na wielkiej scenie wystąpiło około 180 dzieci z siedmiu tarnobrzeskich Przedszkoli nr: 1, 2, 3, 4, 6, 7 i 13.

Byliśmy tam również i my. Na dużej scenie wystąpiliśmy w przedstawieniu "Zima lubi dzieci". Była Pani Zima, były bałwanki, śnieżynki, dzieci oraz główny bohater Zmarźlak i Jego rodzice: mama i tata. Prowadziliśmy dialog, śpiewaliśmy i tańczyliśmy.

Tu można obejrzeć cały nasz występ:

Zima lubi dzieci

Po występach przedszkolaków ze wszystkich Tarnobrzeskich Przedszkoli, biorących udział w Koncercie i symbolicznym przekazaniu zebranych pieniędzy Mamie Adasia wszystkie dzieci wkroczyły na scenę i radośnie bawiły się przy piosence Majki Jeżowskiej "Wszystkie dzieci nasze są".

Rekordowa zbiórka dla chorego Adasia podczas koncertu "Wszystkie Dzieci Nasze Są” w Tarnobrzegu

Mali artyści dla Adasia

Małe dzieci o wielkich sercach

więcej...

 

 

 

W poniedziałek 10 lutego z przedstawieniem "Zima lubi dzieci"
wystąpiliśmy również przed przedszkolną publicznością
Laughing

 

 

PIETRUSZKA BOHATERKĄ LUTEGO

 

W ramach współpracy z Bajeczną Fabryką tym razem wykonaliśmy ilustracje do wiersza - rymowanki "Pietruszka", o które poproszono nas w ramach powstałego we współpracy z Warzywniakiem cyklu zabaw warzywno - owocowych.

Zapraszamy do galerii, w której znajdują się nasze prace Laughing

Warzywniak

 

 

BAŁWANKI

 

Zima króluje nam rozsypując biały, mięciutki śnieżek wokół, mróz jej towarzyszy, a my cieszymy się, że możemy cieszyć się tą szczególną porą roku. Oprócz zabaw na śniegu akcentujemy jej obecność w przedszkolu, m.in. na zajęciach plastycznych. Tym razem robiliśmy bałwanki i choć nie śniegowe to łudząco podobne do tych lepionych na dworze.

Bardzo się staraliśmy, aby nasze bałwanki były oryginalne i zachwycały oglądających,
zwłaszcza rodziców, dlatego też tak pilnie pracowaliśmy przy ich wykonaniu.

Każdy z nas może się cieszyć swoim bałwankiem Laughing

 

 

FERIE ZIMOWE

 

Okres ferii zimowych to czas, kiedy nie wszystkie dzieci przychodzą do Przedszkola. I tak było w tym roku, jak widać było nas bardzo mało, ale to nie przeszkadzało nam mile spędzać czas w Przedszkolu.

Mieliśmy dużo czasu na swobodną zabawę, podczas której m.in. wspólnie graliśmy w gry planszowe...

Robiliśmy różne "cuda", często wg własnych pomysłów
z papieru i innych niekonwencjonalnych materiałów...

Oraz wiele innych atrakcji czekało na nas.

Korzystając z tego, że dużo śniegu napadało
mogliśmy pobawić się w zabawy zimowe w ogrodzie przedszkolnym.

Byliśmy też w Kinie "Wisła", gdzie oglądaliśmy projekcje polskich bajek dla dzieci,
a wśród nich "Przygody Bolka i Lolka",

"Reksio", "Pampalini łowca zwierząt",

"Podróże Kapitana Klipera" oraz "Porwanie Baltazara Gąbki".

 

 

JEZIORO SPEŁNIONYCH MARZEŃ

 

Nie tak dawno nawiązaliśmy współpracę z fantastycznym portalem Bajeczna Fabryka.

"Bajeczna Fabryka jest blogiem skupiającym osoby z pasją, które poza blogosferą zajmują się przeróżnymi rzeczami, jednakże tutaj wszyscy są podobni. Wszystkich łączy jeden cel - pisanie dla dzieci, małych i dużych i sprawianie, że Bajeczna Fabryka jest miejscem dla każdego. Tutaj każdy może znaleźć coś dla siebie.

Bajeczna Fabryka to wehikuł czasu, czarodziejska różdżka i wykrywacz fantazji w jednym. To miejsce przenoszące do krainy beztroski i radości. Tu warto zabrać każdego, bez względu na wiek."

Udział w kolejnej akcji Bajecznej Fabryki nie jest naszym pierwszym działaniem w tej miłej współpracy - tym razem otrzymaliśmy propozycję zilustrowania pięknego opowiadania "Jezioro spełnionych marzeń". A oto nasze prace:

Zapraszamy do lektury opowiadania

Jezioro spełnionych marzeń

Dziękujemy Bajecznej Fabryce za możliwość współpracy
i czekamy na kolejne bajki i opowiadania oraz akcje
Laughing

 

 

JASEŁKA DLA BABCI I DZIADZIA

 

W tym roku nieco wcześniej świętowaliśmy z naszymi ukochanymi Babciami i Dziadziami, bo już 14 stycznia wspólnie z dziećmi z młodszych grup z naszego Przedszkola zaprosiliśmy Ich na piękną uroczystość, przygotowaną właśnie dla Nich. Tym razem impreza odbyła się w Tarnobrzeskim Domu Kultury, gdzie na dużej scenie wystawialiśmy jasełka bożonarodzeniowe dla jakże ważnych i miłych dla nas Gości, zasiadających na widowni.

My jako aktorzy wcieliliśmy się w postaci aniołków, pastuszków, Gwiazdy.

Był groźny Herod oraz Trzej Królowie z darami.

Nie mogło zabraknąć głównych postaci, czyli Maryi i Józefa z dzieciątkiem. Były też zwierzątka i dzieci.

Po występie artystycznym wszyscy wręczyliśmy Babciom i Dziadziom własnoręcznie wykonane prezenty - upominki, złożyliśmy gorące życzenia i bardzo mocno uściskaliśmy.

więcej...

 

Kilka dni wcześniej samodzielnie przygotowywaliśmy prezenty dla Babć i Dziadków. Robiliśmy m.in. kwiatowe korale - naszyjniki: wycinaliśmy kolorowe kwiatuszki oraz serduszka z kartonu. Serduszka podpisywaliśmy swoim imieniem.

Cięliśmy słomki do napojów na mniejsze części, po czym gotowe elementy nawlekaliśmy na żyłkę.

I korale już gotowe. Pięknie prezentują się na szyi Laughing

A oto cały zestaw prezentowy dla Babci i Dziadzia Laughing

 

 

ZABAWA KARNAWAŁOWA

 

Karnawał właśnie się zaczął, więc jest pora na wielkie bale w karnawale. Zgodnie z tradycją, w naszym Przedszkolu również taki bal się odbył, na który w pięknych karnawałowych strojach, z uśmiechem na twarzy przybyliśmy w środę 8 stycznia.

Do tańca przygrywał nam Pan Paweł, z którym świetnie bawiliśmy się.

W przerwach między tańcami czekał na nas pyszny słodki poczęstunek,
przygotowany przez naszych Rodziców.

więcej...

 

PLANETARIUM

 

8 stycznia, tuż przed zabawa karnawałową, mieliśmy okazję znaleźć się w Planetarium Jupiter.

To ogromna kopuła, kosmicznie wyglądająca, do której z ogromną ciekawością weszliśmy. Będąc już w środku, leżąc wygodnie oglądaliśmy film o zywkłej gwiazdce, która okazała się być Słońcem. Poznaliśmy nazwy innych gwiazd oraz planet i księżyców, znajdujących się we wszechświecie.

Kolejnym film, który obejrzeliśmy był o dinozaurach. Był on niezwykły, gdyż mieliśmy wrażenie, że pradawne zwierzęta są bardzo blisko nas, tak blisko, że niemalże mogliśmy je dotknąć. A to wszystko dzięki specjalnym okularom, które założyliśmy tuż przed seansem.

 

 

WITAMY W NOWYM 2014 ROKU

 

Nowy Roczek do nas przyszedł,
już zachęca nas do działań.
Wie, że my pracusie,
chce efektów naszych starań.

 

Więc witamy go wesoło,
z wiarą, nadzieją, radością.
Niech ten czas spędzony razem
będzie samą przyjemnością.

 

2 stycznia to nasz pierwszy dzień w Przedszkolu w Nowym Roku. Dzień, który spędziliśmy niezwykle miło, przyjemnie i pracowicie. Wspominaliśmy minione święta Bożego Narodzenia oraz Sylwestra i powitanie Nowego Roku. Szczególnie podobały nam się kolorowe błyszczące fajerwerki na ciemnym niebie w tę szczególną noc, dlatego też postanowiliśmy "namalować" podobne za pomocą... słomek do napojów.

A oto efekt końcowy Laughing

Wybraliśmy się również na spacer po Tarnobrzegu.

Słuchaliśmy też bajek czytanych przez Panią, bawiliśmy się, graliśmy i robiliśmy... coś z niczego Laughing

A to nasze dzieła Laughing

Szczęśliwego Nowego 2014 Roku!!!

 

 

ZWYCZAJE BOŻONARODZENIOWE

 

Tuż przed Bożym Narodzeniem odwiedzili nas pracownicy Telewizji Lokalnej w Tarnobrzegu,
z którymi rozmawialiśmy o zbliżających się świętach.

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego i posłuchania naszych wypowiedzi:

Przedszkolaki o zwyczajach bożonarodzeniowych

 

A tu składamy naszym kochanym Rodzicom życzenia świąteczne (min. 34:23 - 37:01):

Życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia

 

 

FOTOKALENDARZE

 

Boże Narodzenie i koniec roku to doskonała okazja na niezwykłe prezenty gwiazdkowe.
I my takie prezenty mamy! Są nimi fotokalendarze z naszymi zdjęciami
Laughing

Fotokalendarze będą towarzyszyć nam i naszym bliskim przez cały Nowy 2014 Rok,
potem zaś zachowamy je na pamiątkę Laughing

 

 

 

 

KARTKA ŚWIĄTECZNA

 

Jest taki zmierzch
wśród grudniowych, szarych dni,

kiedy w noc gwiazdka lśni.
Wigilii czas każe nam u stołu stać,
łamać opłatek, razem trwać.

A kiedy już ta pierwsza z gwiazd
zaświeci nam spoza chmur,
dzieje się cud, co w każdym z nas
umie zburzyć jego własny mur.

 

Święta Bożego Narodzenia to czas wysyłania kartek z życzeniami. Tradycja wysyłania pocztówek nie jest już tak popularna, jak jeszcze kilka lat temu, dlatego my postanowiliśmy ją przypomnieć i wysłać kartkę właśnie drogą pocztową. A żeby tradycji stało się zadość kartkę wykonaliśmy sami.

Wszyscy mieliśmy swój udział w tworzeniu tej jakże niezwykłej kartki.

Po wykonaniu wszystkich elementów kartki jeszcze ostatni rzut oka...

I efekt końcowy prezentuje się tak Laughing

Kartka z najlepszymi życzeniami świątecznymi i noworocznymi powędrowała aż do Warszawy do Redaktor Naczelnej Małgorzaty Narożnik oraz całego zespołu Redakcyjnego "Wychowania w Przedszkolu". Wierzymy, że nasza niespodzianka sprawiła radość całej Redakcji Laughing

 

 

My również otrzymaliśmy życzenia od Pani Małgosi Narożnik
oraz całej Redakcji "Wychowania w Przedszkolu":

Kochane "Stokrotki"
Dzisiaj Wasza przesyłka doszła do Redakcji. To największa kartka świąteczna, jaką otrzymałam. Serdeczne Wam dziękuję za życzenia Smile Podziękowania przesyłam też dla Waszej Pani. ŻYCZĘ WAM WESOŁYCH ŚWIĄT Smile

 

 

BOŻONARODZENIOWE ROBÓTKI

 

Grudzień to miesiąc wielkich przygotowań do Bożego Narodzenia. W oczekiwaniu na nie zarówno w domu, jak i w Przedszkolu wykonywaliśmy różne prace, które zbliżały nas do tych najbardziej rodzinnych świąt. Nasze robótki, często wykonywane przy dźwiękach znanych i ulubionych kolęd wprawiały nas w miły nastrój świąteczny.

 

 

Choinka, pięknie i kolorowa ubrana to symbol chyba najbardziej charakterystyczny dla Bożego Narodzenia. Co roku niecierpliwie czekamy na ten czas, kiedy będziemy kolejny raz gościć ją w domu i w sali przedszkolnej. W tym roku, zanim do nas przywędrowała postanowiliśmy zrobić małe choineczki z papieru.

Z zielonego papieru cięliśmy szerokie paski, z których formowaliśmy rurki różnej długości, po czym sklejaliśmy je tak, aby swoim kształtem podobne były do drzewka, czyli choinki. Następnie ozdabialiśmy elementami wyciętymi i uformowanymi ze złotek i sreberek po cukierkach.

Gotowe choineczki prezentują się tak Laughing

A to inne choineczki, które również robiliśmy w Przedszkolu Laughing

I jeszcze takie Laughing

 

 

Bombki - ozdoby, które wieszamy na choince bożonarodzeniowej. My postanowiliśmy zrobić bombki niecodzienne - wykorzystaliśmy wieczka od pojemników po serkach oraz kolorowy grys i kolorowe błyszczące elementy dekoracyjne.

Praca przy "bombkach" wymagała od nas dużej precyzji
ze względu na małe elementy, którymi je zdobiliśmy.

Nasze bombki co prawda nie zawisły na choince, ale są ozdobą na firankach w naszej sali.

 

 

Kolejną naszą świąteczną robótką był łańcuch choinkowy, nasz wspólny,
który powstał po połączeniu fragmentów zrobionych przez nas.

Wspólne klejenie łańcucha z kolorowych pasków papieru
przyniosło nam dużo przedświątecznej radości.

Po zmierzeniu całego łańcucha okazało się, że ma on długość aż 12 metrów.

Nasze wspólne dzieło oczywiście zdobi choinkę w sali Laughing

 

 

BOŻE NARODZENIE TUŻ TUŻ

 

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to czas wielkiej radości również w naszym Przedszkolu.

 

Wielką radością było ubieranie choinki, którą przyniósł nam Tatuś Zosi. Mogliśmy dowolnie wybierać ozdoby i wieszać na gałązkach pachnącej choinki. Niektórzy przynieśli również ozdoby i słodycze z domu, które ozdobiły naszą choinkę.


 

Michałek częstuje wszystkich świątecznymi pierniczkami, które wszystkim bardzo smakują.
Dziękujemy Rodzicom za pyszne ciasteczka.

 

 

 

Wielką niespodzianką było zdobycie wyróżnienia przez Milenkę, która brała udział w konkursie na „Najpiękniejszą choinkę”. Serdecznie gratulujemy jej sukcesu. Nagrodę zdobyła również Marysia Śnieżek z 4-latków za zajęcie III miejsca.

Dziewczynki wraz z panią Anią Piątek obejrzały jasełka i spędziły czas na słodkim poczęstunku.

 

 

 

W ostatnich dniach przedświątecznych zostaliśmy zaproszeni wspólnie z 5-latkami do Szkoły Podstawowej nr 3 na przedstawienie jasełkowe. Wśród aktorów zobaczyliśmy absolwentów naszego Przedszkola: Pawełka, Anitkę i Mateusza. Jasełka były zabawne i bardzo nam się podobały.


 

Wszyscy chcieliśmy mieć zdjęcie przy szopce,
która pięknie dekorowała korytarz i przypominała o zbliżających się świętach.


 

 

CHATKA Z PIERNIKA

 

Niezwykłą niespodziankę sprawiła nam Oliwka, która specjalnie dla nas razem z Mamą upiekła pyszne pierniczki, z których wykonała wspaniałą świąteczno - zimową chatkę. Chatka zdobi naszą salę, ale przyznajemy się, że mamy na nią straszną ochotę, bo wygląda naprawdę bardzo smakowicie Wink

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

 

 

 

 

 

 

JESTEŚMY BEZPIECZNI NA DRODZE

 

 

W środę 11 grudnia odwiedzili na bardzo mili goście: Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego Lucjusz Nadbereżny oraz Egzaminator WORD-u Sławomir Bogdański. Okazją do odwiedzin było przekazanie naszemu Przedszkolu Miasteczka Ruchu Drogowego w celach edukacyjnych, czyli do wykorzystania do nauki zasad ruchu drogowego na zajęciach dydaktycznych w Przedszkolu.

Specjalnymi gośćmi byli również: Prezydent Miasta Tarnobrzega Norbert Mastalerz oraz Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu Anna Czaplińska.

Wszystkich gości serdecznie powitała Pani Dyrektor Małgorzata Korczak, po czym Pani Agnieszka przeprowadziła zajęcie dydaktyczne, dotyczące ruchu drogowego i bezpieczeństwa jego użytkowników.

Była więc rozmowa o ruchu drogowym oraz zabawa z piosenką o sygnalizacji świetlnej.

Kolejnym etapem zajęcia były czekające na nas zadania na czterech stacjach. Miłą niespodzianką było aktywne uczestnictwo naszych gości w zajęciu - to oni sprawdzali nasze wiadomości i umiejętności na poszczególnych stacjach, a za dobrze wykonane zadanie dawali nam nagrodę - element układanki do ułożenia obrazka.

Pan Prezydent przepytywał nas ze znajomości znaków drogowych. Musieliśmy też ułożyć trzy sygnalizatory świetlne z części - każdy świecący innym kolorem. Natomiast Pani Naczelnik sprawdzała, czy znamy służby ratunkowe i czy potrafimy wezwać pomoc w razie wypadku, czy choroby.

Dyrektor WORD-u zadawał nam zagadki dotyczące ruchu drogowego, na które musieliśmy odpowiedzieć i dodatkowo znaleźć obrazek, jako odpowiednik naszego rozwiązania. Pan Egzaminator natomiast sprawdzał, czy potrafimy wskazać właściwe zachowania użytkowników ruchu drogowego, jak również te niewłaściwe. Musieliśmy też wytłumaczyć swoje wybory.

Zadań było bardzo dużo i choć wydawało się, że niektóre były trudne to my doskonale sobie z nimi poradziliśmy. A dowodem na to było zgromadzenie wszystkich elementów układanek, które po ułożeniu przedstawiliśmy w formie plakatu pt. "Jesteśmy bezpieczni na drodze".

Po zmaganiach na stacjach przyszła kolej na spotkanie w Miasteczku Ruchu Drogowego, gdzie czekały na nas nowe wyzwania: przedstawienie scenek, jakie mogą mieć miejsce na prawdziwej drodze. Tak więc pokazaliśmy, jak poruszają się auta i piesi na drodze z sygnalizacją świetlną, bez sygnalizacji oraz na takiej, gdzie ruchem kieruje Policjant. Przedstawiliśmy też scenkę z wypadkiem - w tej sytuacji trzeba było wezwać pomoc, czyli Pogotowie oraz Policję.

Wszystkie zadania wykonaliśmy bardzo dobrze - tak powiedziała Pani Agnieszka oraz goście, więc na koniec otrzymaliśmy nagrodę w postaci plakietek - naklejek "Jestem bezpieczny(a) na drodze".

Na zakończenie spotkania wręczyliśmy naszym gościom podziękowania za prezent oraz kwiaty - Gwiazdy Betlejemskie - w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. A sami otrzymaliśmy słodkości w postaci pysznych cukierków.

Serdecznie dziękujemy Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu za cenną i jakże przydatną pomoc dydaktyczną, jaką jest Miasteczko Ruchu Drogowego. Wierzymy, że dzięki niej wszystkie dzieci z naszego Przedszkola posiądą wiedzę i potrzebne umiejętności, które sprawią, że zawsze będziemy bezpieczni na drodze.

Jesteśmy bezpieczni na drodze - TVL

Jesteśmy bezpieczni na drodze - MTVT

więcej...

 

ZIMOWA FRYWOLITKA

 

We wtorek 10 grudnia byliśmy w Tarnobrzeskim Domu Kultury na przedstawieniu Teatru Banasiów, zatytułowanym "Zimowa Frywolitka". Główna bohaterka to córka Mrozu i Zimy, która nie posłuchała swoich rodziców i zabłądziła. Wędrując spotkała na drodze różne postacie: Misia Polarnego Bez Imienia, Lisa Śliza, krasnali - braci Chobołt i Kłobuk.

Na końcu spotkała Mikołaja.

Przedstawienie było bardzo ciekawe, zachęcające do wspólnej zabawy, dzięki czemu my i inne dzieci, będące na widowni wspaniale bawiliśmy się z Frywolitką i pozostałymi bohaterami tej pięknej bajki.

więcej...

 

PIPPI WĘDROWNICZKA

 

W poniedziałek 9 grudnia odwiedzili nas aktorzy z Teatru "Urwis" i przedstawili bajkę pt. "Pippi wędrowniczka", której główną bohaterką była znana rudowłosa Pippi Langstrumpf.

Dziewczynka wędrowała po świecie w poszukiwaniu swojego ojca. Po drodze odwiedzała różne kraje. Była m.in. w Chinach, u Indian, na Hawajach, a będąc tam zwyczaje i tradycje tubylców. A my poznawaliśmy je razem z nią.

Wspólna zabawa z Pippi była naprawdę super.

I jeszcze wspólna fotka z Pippi Laughing

więcej...

 

MIKOŁAJ NAS ODWIEDZIŁ

 

W piątek 6 grudnia przybył do nas Mikołaj! Tak długo na Niego czekaliśmy,
że gdy już Go zobaczyliśmy nasza radość była ogromna.

Przygotowaliśmy dla Mikołaja niespodziankę - wierszyk i piosenkę.
Mikołaj po tak miłym przyjęciu obdarował nas prezentami.

Na pożegnanie ustawiliśmy się do wspólnego zdjęcia.

więcej...

 

Mikołaj podarował nam masę klocków. Jeszcze tego samego dnia z ogromną radością bawiliśmy się nimi
tworząc przeróżne budowle, konstrukcje, kompozycje, obrazki.
Popatrzcie sami na nasze dzieła Laughing

 

 

ANDRZEJKOWE ZABAWY

 

 

Zainspirowani wczorajszym występem Rodziców sami podjęliśmy próbę przygotowania przedstawienia andrzejkowego. Dlatego od samego rana sami robiliśmy próby, aby po śniadaniu zaprosić resztę dzieci z naszej grupy na występ.

Przedstawienie bardzo nam się udało - tak powiedziała Pani Agnieszka i Pani Kasia,
które nas pochwaliły za kreatywność i dziękowały za wspaniałą zabawę.

Tu możecie zobaczyć nasz występ:

Stokrotki i ich andrzejkowy występ

 

 

Tego dnia bawiliśmy się również, a zabawy oczywiście były pod znakiem wróżb andrzejkowych. Dowiedzieliśmy się więc, jaki mamy charakter - okazuje się, że wśród nas są spóźnialscy, śpiochy, artyści plastycy i muzycy, dobrzy opiekunowie...

Dowiedzieliśmy się też, co nam się przydarzy w najbliższej przyszłości - Milenka pozna nowego kolegę, Ola spotka Mikołaja, Krzyś będzie miał wielu przyjaciół, Maciusiowi będzie sprzyjało szczęście. Każdy z nas dostał dobrą wróżbę na nadchodzący czas.

Losowaliśmy też andrzejkowe zadania: trzeba było wymienić kilka imion dziewczynek bądź chłopców z naszej grupy, trzeba było skakać, klaskać, obracać się dookoła, naśladować wybrane zwierzątko, czy zdradzić imię swojego przyjaciela.

Nawet Pani Dyrektor wylosowała zadanie andrzejkowe - zgadnijcie, jakie Wink

 

 

ANDRZEJKI I UCZNIOWIE WRÓŻA ANDRZEJA

 

 

Andrzejki to czas radosnej zabawy oraz czas andrzejkowych wróżb. Aby uatrakcyjnić ten czas nasi Rodzice przygotowali dla nas niecodzienną niespodziankę - andrzejkowe przedstawienie pt. "Uczniowie Wróża Andrzeja".

Tytułowy Wróż Andrzej uczył dziewczynkę i chłopca trudnej sztuki wróżenia. Zdobyte umiejętności uczniowie mogli wykorzystać w wieczór andrzejkowy i odpowiedzieć na pytania gości, którzy ciekawi byli, co wydarzy się w ich życiu w najbliższej przyszłości.

A oto cały zespół aktorski.

Uczniowie Wróża Andrzeja

 

 

Po przedstawieniu czekały na nas tańce...

oraz wróżby.

Rodzicom najbliższą przyszłość przepowiadała m.in. najdłuższa łupina,
którą otrzymali podczas obierania jabłka.

Był też słodki poczęstunek przygotowany przez naszych Rodziców.

Żywiołowe tańce towarzyszyły nam przez cały andrzejkowy wieczór.

więcej...

 

JESZCZE MISIOWO...

 

Święto Misia tak nam się podoba, ze postanowiliśmy poświętować nieco dłużej niż tylko jeden dzień. Dlatego też już kolejny dzień w Przedszkolu tematyka misiowa tematyka naszych zajęć i zabaw dotyczy właśnie misiów.

Nauczyliśmy się piosenki na urodziny misia, słuchaliśmy wierszyków misiowych i robiliśmy misie stojące. Wycinaliśmy z grubego papieru szablon, po czym wyklejaliśmy go trocinami.

A oto nasze gotowe misie Laughing

Święto Misia bardzo nam się podoba,
wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że mogłoby ono być nie jeden raz w roku, a codziennie
Wink

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

 

Na misiowe urodziny

 

Jest taka zabawka na świecie,
wszyscy o niej dobrze wiecie.
Ma dwie łapki, brzuszek, uszka,
jest mięciutki, jak poduszka.

Każdy człowiek, mały, duży,
wie, do czego misio służy.
Że on jest do przytulania,
do sekretów powierzania.

Do płakania, gdy ci smutno,
do zabawy, gdy ci nudno.
Do gniecenia, tarmoszenia,
do kochania i lubienia.

Wszystkie misie w naszym kraju
urodziny dzisiaj mają.
Dzieci wraz z nimi świętują,
kochać misie obiecują.

Iwona Pietrucha

 

25 listopada, jak co roku, obchodzone jest jedno z najbardziej sympatycznych świąt - Światowy Dzień Pluszowego Misia. I my, po raz kolejny już, od samego rana radośnie świętowaliśmy wspólnie z naszymi ukochanymi pluszakami.

Słuchaliśmy wierszyka o urodzinach misia oraz piosenki o dzisiejszym ważnym święcie, rozmawialiśmy o misiach - zwierzętach prawdziwych oraz tych małych i miłych pluszakach. Naśladowaliśmy misie małe i duże.

Skoro święto pluszaka to zadbaliśmy, aby nasze maskotki dziś w szczególny sposób spędziły chwile z nami. Dlatego kołysaliśmy je na chuście animacyjnej, podrzucaliśmy, jednocześnie dbając, aby z chusty nie spadły.

Każdy z nas miał okazję zaprezentować swojego ukochanego misia.
Tak więc mówiliśmy o jego imieniu, wyglądzie i o tym, jak bardzo ważny jest dla nas.

W zabawie z piosenką "To taka gra (zrób to, co ja)"
tuliliśmy nasze pluszaki, głaskaliśmy, chowaliśmy za naszymi plecami...

Był też "Taniec misiów".

Przypomnieliśmy sobie historyjkę misia od narodzin do osiągnięcia dorosłości. Wiedząc, jak wygląda miś, jak jest zbudowany podjęliśmy próbę ułożenia ogromneeego misia z gazet ułożonych na płasko na dywanie w naszej sali.

Miś prezentował się naprawdę imponująco! Laughing

Otrzymaliśmy również list od przyjaciela pluszaka wraz z pozdrowieniami oraz zadaniem do wykonania
oraz kolejnym zadaniem, które okazało się pyszną słodką niespodzianką do samodzielnego wykonania.

Pierwsze zadanie polegało na ułożeniu puzzli i nazwanie znanego bajkowego misia.

Z puzzlami poradziliśmy sobie naprawdę świetnie,
ale należało jeszcze dobrać odpowiedni napis do obrazka. Z tym również się uporaliśmy
Laughing

Na koniec doczekaliśmy się słodkiego zadania -
mieliśmy ułożyć misia z ulubionych słodkości.

Nasze słodkie misie wyglądały naprawdę smakowicie,
dlatego z ogromną radością i apetytem zjedliśmy je
Wink

Zabawa z pluszakami to naprawdę świetna sprawa Laughing

 

 

Pamiętając o zbliżającym się Światowym Dniu Pluszowego Misia już kilka dni wcześniej o nim rozmawialiśmy. Postanowiliśmy też wziąć udział w akcji organizowanej przez Bajeczną Fabrykę i pokolorowaliśmy misiowe maski.

A to my - Misiowe Stokrotki Laughing

A tak prezentują się nasze misiowe buźki.

Zapraszamy też do galerii Bajecznej Fabryki, gdzie oprócz naszych masek
można podziwiać maski zrobione przez dzieci z całej Polski:

Dzień Pluszowego Misia 2013 - misiowa galeria masek

 

 

 

 

WLAZŁ KOTEK NA PŁOTEK...

 

Chyba nie ma takiej osoby, która by nie znała piosenki "Wlazł kotek na płotek". My ją również doskonale znamy. Lubimy bardzo kotki. Inne zwierzątka oczywiście też. Postanowiliśmy zrobić ilustrację do tej znanej piosenki, ale taką trochę niezwykłą, bo nie kredkami, ale zupełnie inną techniką.

Do naszej pracy, oprócz m.in. znanych nam doskonale rolek po papierze,
wykorzystaliśmy materiały w przedszkolu niecodzienne: płatki kosmetyczne i patyczki do uszu.

Zobaczcie, jakie piękne kotki udało nam się wyczarować Laughing

 

 

LEGENDA O WARSIE I SAWIE

 

W piątek 15 listopada do naszego Przedszkola przyjechali aktorzy z Krakowa z Teatru "Artre", aby przedstawić nam poetycką, interaktywną bajkę o legendarnych założycielach Warszawy - stolicy naszego kraju - Warsie i Sawie.

W trakcie przedstawienia my również byliśmy proszeni na scenę, gdzie odgrywaliśmy role, jak prawdziwi aktorzy. A przy okazji poznaliśmy znaczenie uczciwości i szacunku, dowiedzieliśmy się, jak ważną rolę w naszym życiu pełni przyjaźń oraz jak ważna jest potrzeba kierowania się w życiu codziennym zasadami etyki.

Na koniec poprosiliśmy aktorów o wspólną fotografię.

więcej...

 

W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3

 

13 listopada wybraliśmy się do zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 3, do której zostaliśmy zaproszeni na zajęcia sportowe z udziałem przedszkolaków z tarnobrzeskiej "Szóstki" oraz na przedstawienie o tematyce niepodległościowej.

Po serdecznym powitaniu przez Panią Dyrektor Anettę Martyniuk zostaliśmy zaproszeni do udziału w turnieju sportowym pod hasłem Ruch jest zdrowy dla Ciebie i dla głowy”. Rozpoczęliśmy od nauki jakże energetycznego tańca, jakim jest ZUMBA. Zajęcia prowadziła Marta Kaczmarek - instruktorka ze Studia Zdrowego Ciała „Fitneska.

Tańczyła też z nami Pani Agnieszka oraz sama Pani Dyrektor Szkoły Laughing

Po tańcach do gier i zabaw ruchowych zaprosił nas Krzysztof Kaczmarek,
który przygotował dla nas specjalny tor przeszkód i inne atrakcje.

Przechodziliśmy po ławeczce, przez płotki...

rzucaliśmy piłką do kosza i czołgaliśmy się w tunelu...

kozłowaliśmy piłką i bawiliśmy się w "drzewa", "kamienie" i inne zabawy.

Na koniec zmagań sportowych otrzymaliśmy piękny dyplom
za aktywny udział i świetne poradzenie sobie ze wszystkimi zadaniami.

Na pożegnanie z prowadzącymi oraz z salą gimnastyczną zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

 

 

Po tak emocjonujących chwilach zaproszono nas na przedstawienie pt. "Nasza Niepodległa",
przygotowane przez Panią Lucynę Pęczkowską wraz z klasą III a.

Z ciekawością obejrzeliśmy występ, aktywnie włączając się do dialogu
i do śpiewu pieśni patriotycznych, które doskonale znamy.

Pani Dyrektor podziękowała nam za przybycie i zaprosiła na kolejne spotkanie.
Już doczekać się nie możemy
Wink

więcej...

 

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

 

Jeszcze Polska nie zginęła
kiedy my żyjemy,
co nam obca przemoc wzięła,
szablą odbierzemy...

 

 

11 listopada tego roku przypada 95-ta rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla nas Polaków jest to niezwykle ważny dzień, dlatego uroczyście go obchodzimy m.in. w Przedszkolu.

12 listopada odbyła się więc uroczysta akademia z udziałem dzieci i pracowników Przedszkola oraz Rodziców, podczas której my, jako najstarsze przedszkolaki zaprezentowaliśmy program słowno - muzyczny zatytułowany "11 listopada".

Śpiewaliśmy m.in. znane pieśni patriotyczne: "Rotę" oraz "Marsz Pierwszej Brygady".

Na zakończenie akademii wszyscy wspólnie z zaproszonymi gośćmi odśpiewaliśmy
Hymn Polski "Mazurek Dąbrowskiego".

11 listopada

 

 

POLSKA - NASZA OJCZYZNA

 

11 listopada tego roku będziemy obchodzić 95-tą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Na tę okoliczność postanowiliśmy wykonać plakat symbolizujący ten właśnie dzień.

Do wykonania plakatu użyliśmy dużego bristolu oraz kolorowych serwetek śniadaniowych i kleju.

Kawałkami serwetek wypełnialiśmy naszkicowane kontury, będące elementami plakatu.

Na plakacie znajduje się więc mapa Polski z zaznaczenie ukształtowania terenu. Na niej zaznaczyliśmy nasze miasto Tarnobrzeg, stolicę kraju - Warszawę oraz Kraków i Poznań, powyżej Morze Bałtyckie. Jest też godło, czyli Biały Orzeł na czerwonym tle. A to wszystko na tle biało - czerwonej flagi.

Plakat robiliśmy wszyscy, etapami, każdy więc ma swój wkład w jego przygotowaniu.

Jesteśmy dumni z naszej Ojczyzny oraz z tego, że jesteśmy Polakami.

 

 

EKSPERYMENTUJ!
PODKARPACKI FESTIWAL NAUKI I TECHNIKI

 

W środę 6 listopada udaliśmy się na zwiedzanie wystawy poświęconej nauce i technice, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć i sprawdzić działanie różnych urządzeń, obserwowania zjawisk i eksperymentów. To, co zobaczyliśmy tak nas zaciekawiło, że nie chcieliśmy w ogóle wracać do Przedszkola.

Uczestnicząc w wystawie m.in. układaliśmy różne układanki, a żeby to zrobić musieliśmy odnaleźć zasadę, według której należało to zrobić. Dowiedzieliśmy się też, jak zbudowany jest człowiek.

Przymierzaliśmy dziwne okulary. Oglądaliśmy różne koła, napędzaliśmy je, manipulowaliśmy nimi, sprawdzaliśmy działanie obrotowego krzesełka. Sprawdzaliśmy też, jak działa siła odśrodkowa.

Naszym ogromnym zainteresowaniem cieszyły się gry komputerowe.

Chcieliśmy również poprowadzić śmigłowiec. Dowiedzieliśmy się, że śmigłowiec S – 70i BLACK HAWK produkowany jest w Polsce. Mogliśmy też spróbować jazdy na trójkołowych pojazdach. Bardzo nam się to podobało!

Na wystawie było jeszcze wiele ciekawych rzeczy, które zobaczyliśmy i o których dowiedzieliśmy się. Mamy nadzieję, że jeszcze będziemy mieć okazję być na takim festiwalu, bo to bardzo ciekawe wydarzenie. A może kiedyś ktoś z nas zostanie wynalazcą...

więcej...

 

NA CMENTARZU WOJSKOWYM

 

W poniedziałek, już po Wszystkich Świętych wybraliśmy się na Cmentarz Wojskowy, aby zapalić znicze na grobach polskich żołnierzy oraz mieszkańców naszego miasta, którzy polegli broniąc naszej Ojczyzny. W ten sposób oddaliśmy Im hołd.

 

 

FARTUSZKI

 

Plastyka to jedne z naszych ulubionych zajęć, podczas których wykonujemy wiele prac różnymi technikami plastycznymi, coraz trudniejszymi. Plastelina natomiast jest nam bardzo dobrze znanym materiałem, z którego niejednokrotnie robiliśmy różne ciekawe rzeczy.

Tym razem ozdabialiśmy fartuszki, projektując wzory według własnych pomysłów właśnie plasteliną. Najpierw robiliśmy z niej cienkie wałeczki, następnie wyklejaliśmy nimi kontury fartuszka oraz różnorodne kolorowe wzory.

Na naszych fartuszkach znalazły się więc kwiatuszki, ślimaczki, kółeczka, a nawet auto Laughing

 

 

Z WIZYTĄ W PRZEDSZKOLU NR 1

 

 

We wtorek 29 października wybraliśmy się do Przedszkola Nr 1 w Tarnobrzegu na zaproszenie 5-letnich Muchomorków i ich Pani Beaty Grosiak-Krasoń. W progu czekała na nas już Dyrektor Pani Teresa Jurek, która serdecznie nas powitała.

5-letni gospodarze przedstawili nam piękną bajkę muzyczną pt. "Amarella",
której akcja rozgrywała się na zamku królewskim.

Było wesoło i tanecznie.

Po bajce zostaliśmy zaproszeni do wspólnej zabawy integracyjnej,
w czasie której nauczyliśmy się m.in. tańców" "Siedmioskoczek", "Świeczniki" oraz "Fajerwerki".

Były też słodkości...

nalepki i podziękowania.

I wspólne zdjęcie na zamku Laughing

Zwiedziliśmy również budynek Przedszkola.

Po zabawach w budynku wyszliśmy do ogrodu przedszkolnego, gdzie miło i ciekawie spędziliśmy czas, bawiąc się na tamtejszym sprzęcie ogrodowym: oponach, przeplotniach, huśtawkach, drabinkach itp.

Kończąc ten wspólny czas pożegnaliśmy naszych nowych kolegów i koleżanki uściskiem dłoni Laughing

więcej...

 

JAN PAWEŁ II PAPIEŻ DIALOGU

 

25 października w naszym Przedszkolu odbył się II Międzyprzedszkolny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II, w którym uczestniczyły dzieci sześcioletnie z Tarnobrzeskich Przedszkoli. My, jako gospodarze witaliśmy przybyłych gości przedstawiając program poświęcony osobie Jana Pawła II, który jest patronem naszego Przedszkola. Ów program nosi tytuł "Jan Paweł II Papież Dialogu".

Jan Paweł II Papież Dialogu

II Międzyprzedszkolny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II

 

 

BUDA DLA PSA

 

Jesień na dworze jest już w pełnej krasie, ale my już myślami jesteśmy przy zbliżającej się zimie i rozmawiamy o tym, jak zabezpieczyć czworonogów, czyli pieski mieszkające w budzie przed nadchodzącym zimnem. Wiemy, że należy im budę ocieplić, aby nie straszny był im żaden mróz.

Uzupełniając powyższą tematykę na zajęciach plastycznych wykonaliśmy budy. Do pracy wykorzystaliśmy ulubione przez nas rolki po papierze, strużki z kredek, odpady z taśmy dwustronnej oraz klej wikol i kredki.

Bardzo lubimy sami tworzyć piękne dzieła z różnych materiałów.

A oto nasze prace Smile

 

 

KARTKI DLA OLIWKI

 

Oliwka to radosna mała dziewczynka, która w tym miesiącu, 27 października 2013 roku skończy 6 lat. Mała walczy z jedną z najgroźniejszych chorób, jaką jest rak (białaczka). Jej największym natomiast marzeniem jest otrzymanie jak największej ilości kartek urodzinowych.

My postanowiliśmy się włączyć do akcji, będącej odpowiedzią na prośbę małej dziewczynki. Wspólnie z Rodzicami i Przyjaciółmi przygotowaliśmy kartki urodzinowe z życzeniami, które przynieśliśmy do Przedszkola.

Kartki zostały spakowane i w piątek 18 października wysłane do Zielonej Góry, do Oliwki. Mamy nadzieję, że tą przesyłką sprawimy niespodziankę małej jubilatce i sprawimy, że na Jej buzi pojawi się radosny uśmiech Smile

Oczywiście my również pomagaliśmy pakować do dużej koperty nasze kartki,
których robienie przyniosło nam dużo radości.

Oliwce życzymy dużo dużo zdrówka, samych radosnych chwil i spełnienia marzeń Laughing

więcej...

 

JESIEŃ

 

Co to za pora roku,
co to wielkim barwnym pędzlem
brązy, złoto i czerwienie
rozpościera swoim tchnieniem?
Na konarach drzew koloruje liście,
potem strząsa je i soczyście
ściele wokół dywan piękny
muskany wiatrem pod nasze pięty?

To jest jesień – skarbami wypełniona pora,
niosąca jabłka, śliwki i orzechów worek.
Jarzębiny, kasztany, grzyby i żołędzie –
te dary również dookoła rozrzuca wszędzie.

Co na to jeżyk i wiewiórka mała?
To dla nich raj i radość niesłychana.
Z drzewa do dziupli, do norki z trawnika
zbierają szybko, więc wszystko znika.
Robią zapasy, bo zima będzie –
wnet przyjdzie, gdy jesień już odejdzie…

Agnieszka Wojas

 

Październik to pora jesiennych barw, które nabierają intensywności i szczególnego uroku.
Delektujemy się nimi podczas naszych wspólnych jesiennych spacerów, m.in. na tereny nadwiślańskie.

Znajdujemy wiele jesiennych skarbów.

Podrzucanie jesiennych liści i obserwacja,
jak z powrotem spadają na ziemię jest naprawdę fascynujące.

Drzewa jesienią są niezwykle urokliwe.

Nawet uliczki miasteczka ruchu drogowego pokrył jesienny dywan z liści.

Wysokie i długie schody to nie lada wyzwanie dla nas. Jednak nieźle radzimy sobie z ich pokonaniem.

 

 

ŚWIĘTO DRZEWA

 

 

10 października obchodzone jest Święto Drzewa. My również postanowiliśmy przyłączyć się do tego święta, gdyż bardzo zależy nam na przyrodzie, której elementem są właśnie drzewa.

Podczas wspólnej pogadanki utrwaliliśmy wiadomości o ochronie przyrody ze szczególnym zwróceniem uwagi na rosnące wokół drzewa. Mówiliśmy o ich ogromnej roli i znaczeniu w naszym życiu oraz o tym, czego nie wolno robić tej roślinie.

Następnie wszyscy przystąpiliśmy do pracy - tym razem w trzech zespołach wykonywaliśmy drzewa, każde inną techniką.

 

 

Jeden zespół wyklejał pień strużkami z kredek, natomiast koronę prawdziwymi jesiennymi liśćmi.

A oto efekt Laughing

 

 

Drugi zespół wykonał drzewo z rolek po papierze toaletowym i ręcznikach papierowych,
na koniec malując jesienne liście farbami.

A tak prezentuje się gotowe już drzewo Laughing

 

 

Trzeci zespół natomiast pień i konary wyklejał odpadami z taśmy dwustronnej,
liście natomiast były z kolorowych gazet zgięte w harmonijkę.

A to efekt pracy tego zespołu Laughing

 

 

Dumni jesteśmy z naszej pracy, a nasze drzewka są naprawdę imponujące.

Otrzymaliśmy również naklejki - medale "Przyjaciela przyrody",
bo dbamy o przyrodę i jesteśmy jej prawdziwymi miłośnikami.

 

 

UCZYMY SIĘ TAŃCZYĆ

 

Taniec to piękna sztuka, której towarzyszy muzyka...

Rozpoczęliśmy zajęcia taneczne, które specjalnie dla nas prowadzi Pani Agatka.
Zobaczcie, jak radziliśmy sobie na naszych pierwszych zajęciach Laughing

Zajęcia bardzo nam się podobały. Już doczekać się nie możemy kolejnego spotkania Smile

 

 

WARZYWA I ZIEMNIACZANE STWORKI

 

Jesień to bogata w owoce i warzywa pora roku. Postanowiliśmy dokładniej przyjrzeć się
tym jakże smacznym i zdrowym darom. Wcześniej poznaliśmy owoce, teraz przyszedł czas na warzywa.

Poznawaliśmy je poprzez dokładnemu przyglądaniu się ich wyglądowi,
zwracaliśmy uwagę na kolor, zapach i smak. Porównywaliśmy je ze sobą.

 

 

Ziemniaki są niemal codziennym składnikiem naszego pożywienia. Zgromadziliśmy ich dość sporo w naszym kąciku przyrody, postanowiliśmy więc wykorzystać je do wspaniałej zabawy i zrobiliśmy ziemniaczane stworki. Oprócz ziemniaków wykorzystaliśmy marchewkę, pietruszkę, jarzębinę oraz wykałaczki i pineski.

A oto nasze prace - ziemniaczane cudaczki Laughing

 

 

DZIEŃ UŚMIECHU

 

 

W pierwszy piątek października, w tym roku 4-ego dnia tego miesiąca, przypada radosne i uśmiechnięte święto, czyli Dzień Uśmiechu. W naszej sali już więc od rana było szczególnie radośnie. Na powitanie każdy z nas zjadł kwaśną cytrynkę, dzięki czemu nasze uśmiechy były tym bardziej wielkie i radosne Laughing

Mieliśmy też zadanie - odnaleźć drogę do uśmiechu. Wszystkim nam oczywiście się udało Laughing

W nagrodę za wykonanie porannych zadań i naszych uśmiechów otrzymaliśmy naklejkę -
oczywiście uśmiechniętą buźkę
Laughing

Uśmiech towarzyszył nam cały dzień. A naszym życzeniem jest,
aby każdy dzień był takim uśmiechniętym dla nas i nie tylko dla nas. A więc wszystkich prosimy:
UŚMIECHAJCIE SIĘ JAK NAJCZĘŚCIEJ!
Laughing

 

 

JESIENNE LIŚCIE

 

Jesień to piękna kolorowa pora roku, która oferuje nam wiele różnorodnych darów. Kasztany, żołędzie, orzechy, owoce, warzywa - wszystko to są jej skarby, które co roku nas zadziwiają, zachwycają i inspirują. Takie też są jesienne liście - małe, duże, zielone, żółte, czerwone, brązowe, mające różne kształty. Postanowiliśmy wykorzystać je do wspólnej zabawy.

Bawiliśmy się więc w wirujące listki, dmuchaliśmy w prawdziwe liście i obserwowaliśmy ich poruszanie się w powietrzu. Ciekawe okazały się jesienne zabawy słownikowe, takie, jak sylabizowanie, głoskowanie, kończenie zdań rozpoczętych przez Panią o liściach. Oczywiście nie mogło zabraknąć zabawy z liśćmi i układania własnych stworków i kompozycji. Każdy z nas ułożył inny, ale jakże oryginalny i ciekawy obrazek.

Próbowaliśmy też ułożyć jednego ogromnego liścia z małych listków.

Nasze stworki z jesiennych liści przenieśliśmy na papier...

i takie cudowne obrazki nam się udały Laughing

 

 

Po zajęciach poszliśmy na jesienny spacer do pobliskiego lasku. I choć jeszcze nie wszystkie liście zmieniły kolor i spadły z drzew na ziemię to ziemia usłana jest już pięknym jesiennym dywanem właśnie z liści. Wśród nich szukaliśmy pięknych okazów, które nas zachwycały.

Nasze jesienne bukiety z liści były ogromne. Niektóre z nich rozleciały się
podczas liściastego "deszczu", który sprowokowaliśmy podrzucając je wysoko do góry.

 

 

UCZYMY SIĘ PŁYWAĆ

 

Nasza przedszkolna przygoda z basenem trwa już drugi rok. Doskonale radzimy sobie z zadaniami, które musimy wykonać w wodzie. Trenerzy dbają o nasze bezpieczeństwo i dobre samopoczucie podczas nauki pływania.

Świetnie utrzymujemy się na wodzie. Już tylko czasem jest potrzebna pomoc trenera.

Podczas "treningu" mamy chwilkę na wspólną zabawę.
Bardzo też lubimy skoki do wody z brzegu basenu.

więcej...

 

MIEJSKIE OBCHODY DNIA PRZEDSZKOLAKA

 

 

30 września w hali sportowej MOSiR w naszym mieście odbyła się wielka impreza dla Przedszkolaków, w której uczestniczyły dzieci z najstarszych grup z wszystkich tarnobrzeskich Przedszkoli. Patronat nad tą imprezą objął Prezydent Miasta Norbert Mastalerz, który wraz z Panią Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu Anną Czaplińską byli obecni i serdecznie powitali wszystkich zgromadzonych.

Dzień Przedszkolaka rozpoczął się od życzeń dla najmłodszych i wypuszczenia balonów do nieba na znak jedności wszystkich tarnobrzeskich Przedszkolaków oraz tych z całego kraju. Widok unoszących się kolorowych balonów był niesamowity, zrobił na nas ogromne wrażenie.

Po uroczystej prezentacji wszystkich dzieci i Przedszkoli najmłodsi odczytali list do Pana Prezydenta, który następnie Mu wręczyli. Było wspólne głośne odśpiewanie piosenki "Dzień Przedszkolaka", po czym rozpoczęły się zabawy i tańce przy muzyce na parkiecie hali.

Niespodzianką dla nas była wata cukrowa, którą wszyscy ze smakiem zjedliśmy.
Jednak wcześniej musieliśmy stanąć w kolejce, aby ją otrzymać
Wink

Oglądaliśmy pokazy oraz stroje samurajskie.

Bawiliśmy się przy muzyce, granej przez orkiestrę robiąc m.in. wężyki i tańcząc kaczuszki.

Na koniec chętnie daliśmy sobie pomalować buźki oraz zrobić fantazyjne fryzury.

więcej...

 

EKOLOGICZNE SPOTKANIE I SPRZĄTANIE ŚWIATA

 

30 września uczestniczyliśmy w spotkaniu z Pracownikami tarnobrzeskiej Firmy ASA, zajmującej się m.in. dbaniem o ład i porządek w naszym mieście. Panowie Wacław Golik i Jan Palacz uświadomili nas, w jaki sposób mamy dbać o przyrodę, aby ją chronić, jakie działania powinniśmy podejmować, aby nasza Ziemia była zdrowa i piękna. Mówili o segregacji odpadów, o oszczędzaniu energii i wody, o niezaśmiecaniu zieleni. A my mówiliśmy, w jaki sposób dbamy o środowisko przyrodnicze; zadawaliśmy też pytania na nurtujące nas problemy.

W podziękowaniu za to edukacyjne spotkanie nasz Wiktorek
odczytał wiersz pt. "Ziemia naszym domem...".

My przedszkolaki, jeszcze małe dzieci
chcemy, by dookoła nie było śmieci.
By trawa wokół się zieleniła
i kwiaty piękne u siebie gościła.
By ptaki śpiewały, by drzewa szumiały
i nam nasze życie byciem swym umilały.

Ziemia jest naszym domem
i bardzo ją kochamy,
więc cennych rad dorosłych
uważnie słuchamy.
Za wszystkie wskazówki dziękujemy bardzo,
bo wiemy, że o przyrodę naprawdę dbać warto.

Agnieszka Wojas

Na koniec dzieci wręczyły Panom podziękowanie i drobne upominki.

 

 

Po spotkaniu udaliśmy się na dwór, aby sprawdzić, czy wokół naszego Przedszkola jest czysto. Okazało się, że sporo śmieci jest wokoło, więc posprzątaliśmy zbierając butelki, papier, przy okazji segregując je.

Teraz mamy naprawdę czysto dookoła.

więcej...

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

 

 

30 września przypada święto małych i dużych mężczyzn, czyli Dzień Chłopaka. I my postanowiły zrobić naszym kolegom z grupy miłą niespodziankę, aby uczcić ten dla Nich ważny dzień. Dlatego już od samego rana przygotowywałyśmy korony - wycinałyśmy i naklejałyśmy na nie odznakę symbolizującą to święto.

Gotowe korony zaraz po śniadaniu otrzymali wszyscy nasi chłopcy, po czym odśpiewałyśmy Im
gromkie 1OO lat. Były też całusy i wiele śmiechu, bo chłopcy, jak to chłopcy - zawstydzili się
Wink

Tak więc dzisiejszego dnia nasi chłopcy byli naszymi królami Laughing

 

 

 

 

KASZTANOWE ZABAWY

 

Jesień to wspaniała pora roku, którą lubimy za kolory oraz dary,
które możemy wykorzystać do ciekawej i inspirującej nauki i zabawy.

W naszym kąciku przyrody nagromadziliśmy sporo kasztanów. Są one doskonałym materiałem do zajęć. Dlatego też użyliśmy ich do zadań matematycznych: przeliczaliśmy, dodawaliśmy, odejmowaliśmy, tworzyliśmy zbiory, porównywaliśmy ich liczebność, wskazywaliśmy, gdzie jest więcej kasztanów, a gdzie mniej.

Po wykonaniu zadań matematycznych postanowiliśmy pobawić się tymi brązowymi "kulkami"
i układaliśmy kasztanowe obrazki według własnych pomysłów.

Nasza wyobraźnia i pomysłowość są naprawdę ogromne, a to są tego efekty Laughing

 

 

RADOSNE PRZEDSZKOLAKI

 

Wrzesień to miesiąc nas - Przedszkolaków. Właśnie w tym miesiącu obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Wychowania Przedszkolnego. To dla nas bardzo ważne święto, dlatego też tak często wracamy do niego w rozmowach, w zabawach, w piosence. Symbolem tegorocznych obchodów jest specjalnie zaprojektowane logo, które również wykorzystaliśmy w naszych przedszkolnych działaniach, a wtopione w kwiat symbolizuje nas - Stokrotki.

25 września odbyły się wielkie uroczystości dla Przedszkolaków w stolicy naszego kraju. Kilka dni wcześniej przygotowaliśmy deklarację udziału w tych obchodach, którą wysłaliśmy do Warszawy, a że osobiście nie mogliśmy wziąć udziału w tym wydarzeniu, więc zainicjowaliśmy radosną zabawę w Przedszkolu wykorzystując m.in. naszą ulubioną chustę animacyjną.

Do zabawy wykorzystaliśmy kolorowe piłeczki, zrobiliśmy "słoneczko"...

Duża piłka krążyła z rąk do rąk wokół chusty.

Bawiliśmy się również kolorowymi nakrętkami - układaliśmy m.in. wesołe, radosne obrazki na krążkach.

Na koniec sami wykonaliśmy dla siebie logo tegorocznych obchodów Dnia Przedszkolaka
- kolorowaliśmy i wycinaliśmy.

 

 

 

 

OKULARKOWO W DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

 

 

Kilka dni temu Sejm uchwalił dzień 20 września oficjalnym Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Tego też dnia przypada Dzień Okularów. Połączyliśmy więc te dwa święta i dlatego też w naszej sali już od samego rana czekały na nas miłe niespodzianki.

Na powitanie każdy z nas otrzymał odznakę - naklejkę z logiem dzisiejszego święta. Następnie zaproszeni zostaliśmy do wspólnego kolorowania ogromnych okularów, które, jak później się okazało, były nam bardzo potrzebne.

Po śniadaniu zostaliśmy zaproszeni do wspólnych zabaw przy muzyce i nie tylko z wykorzystaniem okularów, które przynieśliśmy z domu. Ćwiczyliśmy m.in. spostrzegawczość i uwagę w zabawie, w której wybrane dzieci zamieniały się bądź oddawały swoje okulary innym dzieciom. Trzeba było odgadnąć więc, które okularki są czyje.

Była też krótka pogadanka na temat okularów oraz recytowanie z pamięci wiersza Juliana Tuwima
pt. "Okulary", z podziałem na role, przy jednoczesnej inscenizacji jego treści. Zabawy było co nie miara.

Wspólnie głośno i radośnie śpiewaliśmy doskonale nam znaną piosenkę "Dzień Przedszkolaka".

Na koniec naszych zabaw była też wspólna "okularkowa" fotka.

 

 

Z WIZYTĄ U OPTYKA

 

Ciekawym wydarzeniem okazała się wycieczka do Zakładu Optycznego Janusza Kosińskiego,
gdzie już od progu przywitał nas personel, który na nas czekał.

Po miłym powitaniu udaliśmy się do gabinetu okulistycznego,
gdzie obejrzeliśmy sprzęt do badania wzroku i mogliśmy usiąść na fotelu pacjenta.

Następnie obejrzeliśmy dużą ekspozycję okularów przeciwsłonecznych oraz okulary dla dzieci. Dowiedzieliśmy się, czym różnią się okulary korekcyjne od przeciwsłonecznych oraz kto powinien nosić te pierwsze. Dużą niespodzianką była dla nas informacja, dotycząca producentów okularów dla dzieci, bo okazało się, że w swojej nazwie mają one postaci z doskonale znanych nam bajek, zabawek bądź słodyczy, na przykład "Barbie" czy "Chupa Chups".

Kolejnym miejscem, do którego przeszliśmy było pomieszczenie, gdzie "robione" są okulary na zamówienie dla każdego pacjenta. Zapoznaliśmy się z odpowiednimi maszynami. Mogliśmy też przymierzyć okulary, a raczej same oprawki i sprawdzić, czy dobrze się w nich czujemy.

Obserwowaliśmy proces dobierania szkieł do oprawek
i samo ich szlifowanie wg ustalonego kształtu i wielkości.

Poznaliśmy komputer, który sprawdza rodzaj szkieł w gotowych już okularach korekcyjnych.
Dowiedzieliśmy się też, co to jest krótkowzroczność i dalekowzroczność.

Na koniec tego tak miłego i edukacyjnego spotkania podziękowaliśmy obsłudze Zakładu Optycznego za to, że zechciała nas wprowadzić w ten niezwykły świat okularów. Oprócz podziękowania oraz tych wielkich okularów, które sami zrobiliśmy zarecytowaliśmy nasz ulubiony wiersz "Okulary", za który otrzymaliśmy gromkie brawa. A "nasze" okulary zdobią teraz Zakład.

Oczywiście nie zabrakło wspólnej fotografii Laughing

 

 

Z WIZYTĄ W SZKOLE MUZYCZNEJ

 

W środę 18 września wybraliśmy się do Szkoły Muzycznej YAMAHA. Prowadzone są tu lekcje
z dziećmi i dorosłymi w wieku od 0 do 99 lat. Można uczyć się grać na instrumentach lub śpiewu.

My zostaliśmy zaproszeni do sali, wyposażonej w nowoczesne instrumenty.

Każde z nas mogło spróbować gry na keyboardzie lub pianinie cyfrowym.

Pani Agnieszka, która prowadziła z nami zajęcia, przygotowała dla nas ciekawe zabawy muzyczne.
Uczyła nas śpiewać w "dziwny" sposób: do. do. re mi, mi. Bardzo podobało nam się takie śpiewanie.

Dowiedzieliśmy się też, gdzie znajduje się dźwięk "do" na pięciolinii.

Bardzo podobały nam się instrumenty. No i mogliśmy na nich zagrać, jak prawdziwi muzycy.

 

 

W drodze powrotnej do Przedszkola zbieraliśmy kasztany.
Niektórzy mieli za małe kieszenie, bo wiele kasztanów zostało jeszcze pod drzewami.

 

 

JESZCZE TROSZKĘ LATA...

 

Jeszcze troszeczkę lata
i już troszeczkę jesieni.
Jeszcze zielenią się liście,
lecz kilka już się czerwieni...

Pożegnaliśmy bociany
i w lesie jest coraz ciszej.
Tylko leszczyna szeleści,
bo do niej rudy gość przyszedł...

Dojrzały sady i pola
w skibach zoranej ziemi.
Jeszcze troszeczkę lata
na powitanie jesieni.

Ryszard Przymus

Lato to cudowna, słoneczna pora roku. Jednak i ona ma swój kres, który właśnie nadchodzi. Wokół już widać oznaki nadchodzącej wielkimi krokami jesieni. Korzystając z ostatnich chwil lata próbowaliśmy je uchwycić swoim wzrokiem i przenieść na papier...

Malowaliśmy krajobrazy. Wydawałoby się, że to zwykłe malowanie farbami, jednak nie do końca tak było, gdyż malowaliśmy malutkimi gąbeczkami, dzięki czemu mogliśmy uzyskać niezwykłe efekty dzięki nakładaniu farby metodą stemplowania, rozcierania, malowania.

Prawie gotowe krajobrazy uzupełnialiśmy strużkami z kredek ołówkowych, które przyklejaliśmy w wybranych przez nas miejscach. Miały one imitować kwiaty i... spadające już z drzew liście.

A oto efekt naszej pracy.

 

 

URODZINY JULIANA TUWIMA

 

13 września tego roku przypada 119 rocznica urodzin wielkiego polskiego pisarza Juliana Tuwima, autora wielu znanych wierszy m.in. dla dzieci. Z tej okazji zaprosiliśmy do nas panie kucharki z naszego Przedszkola, które z radością przeczytały nam kilka Jego utworów.

Pani Ela i Pani Ula przeczytały nam więc "Ptasie radio", "Rzepkę", "Idzie Grześ", "Dyzio marzyciel", "Słoń Trąbalski" i "Okulary". Wszystkich utworów wysłuchaliśmy z wielką uwagą, a niektóre nawet pomagaliśmy czytać Paniom, recytując ich fragmenty z pamięci.

Dziękując za to miłe spotkanie poprosiliśmy Panie do wspólnego zdjęcia.

Poznaliśmy jeszcze kilka innych, również nam znanych tytułów wierszy Juliana Tuwima, m.in. "Ptasie plotki", "Bambo", "Warzywa". Dowiedzieliśmy się, że pisarz miał psa o imieniu Dżoncio i właśnie jemu poświęcił jeden ze swoich utworów, którego również mieliśmy okazję wysłuchać, tym razem czytanego już przez Panią Agnieszkę. Podjęliśmy się też zadania odgadnięcia kilku tytułów po obrazkach. Udało nam się odgadnąć wszystkie, nawet "Lokomotywę", której dziś nie słuchaliśmy. Jako niespodziankę oglądnęliśmy ubiegłoroczny występ naszych Rodziców, przedstawiających właśnie "Lokomotywę".

Lokomotywa

Na koniec naszego dzisiejszego spotkania z Julianem Tuwimem zrobiliśmy wagoniki, w których zawarliśmy ilustracje do wybranego wiersza autora i połączyliśmy je wszystkie w dłuuuugą lokomotywę. Nie zabrakło też zabawy w pociąg.

Oto nasza "Lokomotywa" pełna wierszy Juliana Tuwima Laughing

 

 

RUCH DROGOWY, BEZPIECZEŃSTWO I NASZA DROGA DO PRZEDSZKOLA

 

Lato żegna nas piękną pogodą. Dzisiaj obserwujemy ruch uliczny.
Światła zmieniają się dość szybko – nie ma czasu na rozmowy.


Po drodze mijamy różne pojazdy. Chodzimy zawsze prawą stroną.
Zatrzymujemy się w ulubionym miejscu – to fontanna!

W Przedszkolu też robimy sygnalizatory świetlne.
Wykorzystujemy pudełka z lekarstw i kremów. Dokładnie je odrysowujemy i oklejamy.

Uczymy się też mierzyć swoją drogę do Przedszkola. Nie każda jest taka sama – to widać!

Kierując się doświadczeniami i wiadomościami o ruchu ulicznym,
konstruujemy własną makietę skrzyżowania.


 

 

NASZE PRZEDSZKOLE

 

Już za kilka dni, 25 września obchodzony będzie Ogólnopolski Dzień Wychowania Przedszkolnego. Na tę okoliczność postanowiliśmy przyłączyć się do tego, jakże ważnego dla nas święta i wykonaliśmy wizytówkę, przedstawiającą logo naszego Przedszkola, która będzie częścią Łańcucha Deklaracji Ogólnopolskiego Dnia Wychowania Przedszkolnego.

Na odwrocie naszej wizytówki znajduje się kolorowy napis z nazwą naszej placówki.

W związku z obchodami I Ogólnopolskiego Dnia Wychowania Przedszkolnego zdecydowaliśmy się również
wykonać pracę plastyczną, która weźmie udział w wystawie plastycznej pt. „Moje Przedszkole”.

Gotowy Łańcuch będzie prezentowany w dniu 25 września 2013 roku na terenie Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie przy ul. Agrykola 1. Wystawa plastyczna prezentowana będzie tego samego dnia również w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

 

 

 

 

 

 

OKULARKI, OKULARKI

 

Za kilka dni obchodzić będziemy Dzień Okularów. My już dziś nawiązaliśmy do tego święta i po wysłuchaniu wiersza Juliana Tuwima "Okulary" postanowiliśmy zaprojektować różne wzory i ozdobić okularki. Mieliśmy do wyboru różne materiały: pocięty cienki plastik, łupki po pistacjach, grys, plastelinę oraz kredki.

A oto nasze gotowe już, kolorowe okularki.

Tu znajduje się wielka okularkowa galeria, w której miejsce znalazły również nasze okularki:

Dzień Okularów 2013

 

 

 

 

WAKACYJNO - LETNIE BARWY,
CZYLI NASZE WAKACYJNE WSPOMNIENIA...

 

Wszystko, co dobre szybko się kończy. Tak też stało się z wakacjami - minęły bardzo szybko. Ale my wcale nie żałujemy. Bo z radością wróciliśmy do Przedszkola, gdzie czekają na nas nowe wyzwania.

Wspominając wakacje mówiliśmy o barwach nas otaczających, sprawiających nam wiele pozytywnych odczuć. I postanowiliśmy wykorzystać to na zajęciach. Użyliśmy do tego nietypowej folii "poduszeczkowej".

Najpierw były zabawy z folią. Dmuchaliśmy, przesuwaliśmy i pocieraliśmy ją...

Stukaliśmy w nią jak letni deszczyk palcami rąk oraz stopami...

Wachlowaliśmy i podrzucaliśmy.

Po zabawach z folią pomalowaliśmy ją farbami barwami, które kojarzą się nam z latem oraz wakacjami.

A oto efekty naszej pracy Laughing

Malowanie na folii "poduszeczkowej" to naprawdę świetna zabawa.

 

 

MY - STOKROTKI

 

Jesteśmy wesołą, radosną i najstarszą grupą dzieci w naszym Przedszkolu. Jest nas 24: 13 dziewczynek i 11 chłopców. Zwą nas STOKROTKI. Lubimy się bawić, ale też uczyć. Pomagają nam w tym i nas wspierają nasze Panie: Agnieszka, Bożena i Kasia, które każdego dnia towarzyszą nam w tej wspaniałej przedszkolnej przygodzie już czwarty rok.

W tym roku dołączyła do nas nowa koleżanka Milenka. Teraz mamy dwie Milenki w grupie.


Jako najstarsze przedszkolaki dotarliśmy do niebieskiej sali, gdzie podczas codziennych zabaw i zajęć dydaktyczno - wychowawczych poznajemy świat nam bliski oraz ten dalszy. Doskonalimy posiadane już umiejętności oraz zdobywamy nowe, coraz trudniejsze i wymagające od nas coraz większego wysiłku. Uczymy się współżycia w grupie oraz jak radzić sobie z trudnościami i niepowodzeniami.

Codziennie bierzemy udział w zajęciach, podczas których uczymy się...

tańczymy i ćwiczymy...

bawimy się.

Chodzimy na spacery i wycieczki, poznajemy nasze miasto, dostrzegamy jego piękno.

Bawimy się w ogrodzie przedszkolnym.
Nasze ulubione tu zabawy to wspinanie się na drabinki i przechodzenie przez nie...

oraz zabawa na huśtawce i piaskiem.

 

 

W Przedszkolu spożywamy pyszne i zdrowe posiłki.

Przy obiedzie codziennie pełnimy dyżury:
zbieramy puste talerze po pierwszym daniu, czyli zupie i podajemy dzieciom drugie danie.

Często prosimy o dokładki Laughing

Podwieczorki też są pyszne, więc ze smakiem je zjadamy.

 

 

WITAMY PO WAKACJACH

 

Sympatyczne i radosne jeżyki już czekają na nasze Stokrotki Laughing

 

 

(C) 1981 - 2024 Przedszkole nr 13 im. Jana Pawła II w Tarnobrzegu | realizacja medox.pl

Ta strona używa cookie m. in. w celach statystycznych. Dowiedz się więcej na ich temat i o zmianie ustawień w przeglądarce.
Korzystając z niniejszej strony, wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.