Przedszkole
Nasza oferta
Dla rodziców

[2011 - 2012 - 6 latki] My wspaniałe 6-latki - witamy !

 

My wspaniałe 6-latki - witamy!

 

 

CZERWONY KAPTUREK
– teatrzyk w wykonaniu gimnazjalistów

W poniedziałek 25 czerwca 2012 roku odwiedzili nas uczniowie klasy II z Gimnazjum nr 3 w Tarnobrzegu i wystawili dla naszych przedszkolaków teatrzyk „Czerwony Kapturek”. Fabuła bajki wszystkim doskonale znana, gdyż nasze starszaki wielokrotnie słuchały jej w wersji czytanej, opowiadanej, a nawet zagranej przez nasze pięciolatki podczas rozstrzygnięcia jednego z tegorocznych konkursów, zatytułowanego „Najśmieszniejsza bombka choinkowa”.

Pomimo, że dzieci doskonale znały treść bajki oraz postacie w niej występujące, z uwagą i zainteresowaniem śledziły przebieg przedstawienia. Wiarygodna gra młodych aktorów oraz ciekawe stroje sprawiły, że bajka bardzo podobała się naszym przedszkolakom.


Dziękując gimnazjalistom za ciekawe przedstawienie i życząc im radosnych wakacji zrobiliśmy sobie wspólnie z nimi pamiątkowe zdjęcie.

więcej...

 

BEZPIECZNIE DO SZKOŁY I NA WAKACJACH!
– czyli spotkanie z Policjantami

Czerwiec jest dla nas miesiącem, kiedy myślimy już o letnim odpoczynku, to nasze już ostatnie dni pobytu w Przedszkolu. Za kilka dni wakacje, a po nich powrót, ale już do szkoły. W trosce o nasze bezpieczeństwo na wakacjach, a następnie w drodze do szkoły, zaprosiliśmy na spotkanie Policjantów z Rewiru Dzielnicowych KMP Tarnobrzeg, Panów Łukasza Piątek i Jacka Trzeciak, którzy odwiedzili nas 22 czerwca 2012r.

Panowie Policjanci w bardzo ciekawy sposób opowiadali nam o różnych zagrożeniach, na jakie są narażone dzieci i jak należy się zachować, aby takich sytuacji uniknąć. Dowiedzieliśmy się, co robić, aby zachować bezpieczeństwo w pobliżu zbiorników wodnych, w nieznanych nam miejscowościach – gdzie być może spędzać będziemy wakacje, jak zachowywać się w pobliżu dróg i trakcji kolejowych i gdzie takie miejsca przekraczać, jak bezpiecznie spędzać czas w górach, w lesie oraz w kontaktach ze zwierzętami, jak również obcymi, nieznanymi nam osobami.

Prelekcja Policjantów wzbogacona była pokazem ilustracji oraz kolorowanek, związanych tematycznie z omawianymi zagadnieniami, co bardzo nas zaciekawiło.

Zainteresowani omawianą tematyką mogliśmy również i my zadawać pytania naszym gościom.


Na koniec spotkania policjanci życząc bezpiecznych i radosnych wakacji oraz wielu sukcesów w szkole podarowali nam kolorowanki tematyczne oraz znaczki i światełka odblaskowe, które to będą wspaniałym rekwizytem do oznakowania naszych plecaków i tornistrów szkolnych. A my dziękując za bardzo interesujące spotkanie wręczyliśmy Policjantom kwiaty oraz zaśpiewaliśmy kilka wakacyjnych piosenek oraz zatańczyliśmy poloneza, krakowiaka i mazura. Goście z wielkim zainteresowaniem obserwowali nasze występy.


Był też czas na pamiątkowe zdjęcia.


To kolejny dzień, który wzbogacił nas w wiele nowych, cennych i jakże potrzebnych informacji.

więcej...

 

ODWIEDZINY PRZYSZŁYCH PRZEDSZKOLAKÓW

W środę 6 czerwca 2012r. odwiedziły nas wraz z Rodzicami maluszki, które od września będą uczęszczać do grupy trzylatków w naszym Przedszkolu. Było to już drugie spotkanie adaptacyjne dla Rodziców – tym razem z dziećmi.


Dla naszych przyszłych małych wychowanków i ich rodzin przygotowaliśmy kilka atrakcji. Na wstępie powitały ich nasze sześciolatki, które zaprezentowały piękny teatrzyk ekologiczny zatytułowany „W warzywniku”, następnie zaś piękne piosenki ilustracyjne i taneczne: „Polka-fasolka”, „Słonecznik” i „Jarzynowa piosenka”. Na zakończenie prezentacji artystycznej starszaki pięknie zatańczyły „Kujawiaka”.


Wszyscy z uwagą i wielkim zainteresowaniem obserwowali występy, po których nasi artyści zostali nagrodzeni brawami i pochwałami.

Ponieważ pogoda znowu nie dopisała i nie mogliśmy wyjść na zabawy do ogrodu przedszkolnego nasze przyszłe przedszkolaczki poszły pobawić się z maluszkami.

Dzieci otrzymały też drobne upominki: słodycze i soczki. Gdy już nadszedł czas pożegnania nasze przyszłe trzylatki wcale nie chciały wracać do domu.

Rodzice bardzo dziękowali za możliwość przyjścia do Przedszkola z dziećmi i przygotowane atrakcje, my zaś zaprosiłyśmy ich na następne, trzecie już spotkanie adaptacyjne, które odbędzie się 14 czerwca o godz. 1600. Tym razem Rodzice przyjdą sami, aby spotykać się głównie z panią psycholog, która przybliży im tematykę adaptacji do warunków przedszkolnych.

więcej...

 

TARNOBRZESKIE WODOCIĄGI DLA PRZEDSZKOLAKÓW

We wtorek 5 czerwca odwiedzili nas pracownicy Tarnobrzeskich Wodociągów, którzy przygotowali wiele atrakcji dla naszych przedszkolaków. Przemiłe panie zorganizowały wiele doświadczeń i niespodzianek związanych z wodą. Starszaki oglądały ciekawe doświadczenia ze „złotą kulą” i „tańczącymi rodzynkami”. Obserwowały i dowiedziały się wielu ciekawych informacji o wodzie i zachowaniu się w niej różnych materiałów i produktów, m. in. że w słodkiej wodzie jajko tonie, natomiast w słonej pływa po powierzchni; szklane naczynia napełnione różną ilością wody wydają inne dźwięki, pomarańcza w skórce pływa po wodzie, a obrana ze skóry tonie, pieprz pływający po całej powierzchni wody po włożeniu palca zamoczonego w mydle gromadzi się przy obrzeżach naczynia.


Po wielu niezwykle ciekawych doświadczeniach z wodą na dzieci czekały inne atrakcje. Z rur, kolanek i złączek „budowały” sieć wodno – kanalizacyjną. Dowiedziały się też, w jaki sposób zakręca się dopływ wody w sytuacji, gdy np. pęknie rura lub pojawi się jakaś awaria w sieci wodociągowej.


Po wielu doświadczeniach, eksperymentach i zabawach konstrukcyjnych nadszedł koniec spotkania, gdyż na doświadczenia czekały młodsze grupy naszych przedszkolaków. Na zakończenie spotkania dzieci od pracowników Tarnobrzeskich Wodociągów otrzymały: daszki, baloniki, kolorowanki, batoniki i bardzo ciekawe książeczki „Przygody pana Kropelki” autorstwa Ewy Stadmuller.


Było to niezwykle ciekawe spotkanie, podczas którego dzieci w bardzo czynny i aktywny sposób dowiedziały się wielu cennych informacji o wodzie i jej właściwościach.

więcej...

 

TUWIM I BRZECHWA DZIECIOM
– I Miejski Konkurs Recytatorski Przedszkolaków

4 czerwca 2012 roku w Przedszkolu Nr 18 w Tarnobrzegu odbył się I Miejski Konkurs Recytatorski Przedszkolaków zatytułowany „Tuwim i Brzechwa dzieciom”. Na wstępie wszystkich małych artystów oraz zaproszonych gości powitała pani dyrektor – Grażyna Rząd.

Następnie program artystyczny przedstawiły dzieci z tamtejszego Przedszkola.

W dalszej części miały już miejsce indywidualne prezentacje recytatorskie przedszkolaków.

Nasze Przedszkole reprezentowała Julcia Marek, która recytowała piękny i zabawny wiersz „Arbuz” Jana Brzechwy. Recytacja wiersza przez Julcię bardzo spodobała się Komisji Konkursowej i otrzymała Ona zaszczytne „wyróżnienie”.


W podziękowaniu za piękny występ Julcia otrzymała książkę z wierszami polskich poetów, tworzących utwory dla dzieci.

 

 

SZTUCZKI CYRKOWE

W poniedziałek 4 czerwca 2012 roku gościliśmy w naszym przedszkolu prawdziwych cyrkowców z Agencji Artystyczno – Cyrkowej „Cascada”. Było wiele atrakcji: popisy klowna, czarowanie, żonglerka i akrobacje. Do wielu działań i popisów zapraszane były nasze przedszkolaki.


Starszaki bardzo czynnie współpracowały z artystami cyrkowymi: Julcia K. tak skutecznie „czarowała”, że wyczarowała aż 2 piłeczki, Ewunia S. i Oluś R. popisywali się umiejętnościami kręcenia hula – hop, natomiast Maja Ś. i Adrianek R. – „łamali” metalowe elementy i „czarowali” z papieru.

Do kilku popisów zapraszane były również panie.


Nie zabrakło również sztuczek i popisów ekstremalnych: z ogniem i potłuczonym szkłem.


Były także i te działania, które najbardziej lubią dzieci: czyli sztuczki z udziałem zwierząt. Po „wyczarowaniu” białego królika, dzieci mogły go oglądać i głaskać. Natomiast piękny dalmatyńczyk skakał przez przeszkody, aportował i wykonywał różne polecenia.


Dzieci spędziły kolejny miły i ekscytujący dzień, który był uwieńczeniem atrakcji z okazji Dnia Dziecka.

więcej...

 

EURO FAMILIADA 2012
– CZYLI WYJĄTKOWY DZIEŃ DZIECKA!

 

1 czerwca obchodzony jest Dzień Dziecka – to święto wszystkich dzieci, dzień zabawy, radości i wielu miłych niespodzianek dla naszych milusińskich. Ale takiego niezwykłego Dnia Dziecka w naszym Przedszkolu jeszcze nie było! A to za sprawą wielu innowacyjnych przedsięwzięć i zabaw, które przygotowałyśmy, aby uświetnić i zorganizować taki Dzień Dziecka, który na długo pozostanie w pamięci wszystkich jego uczestników.

Po pierwsze wraz z Rodzicami przygotowaliśmy bardzo miłą niespodziankę – przedstawienie specjalnie dla dzieci; po wtóre zaś zorganizowałyśmy dużo rozgrywek i konkurencji sportowych z piłkami dla dzieci i Rodziców, jako nawiązanie do mających się rozpocząć za kilka dni Mistrzostw  Europy w Piłce Nożnej – EURO 2012 (stąd i w naszym Przedszkolu EURO FAMILIADA).

Psikusa przykrego spłatała nam jedynie pogoda, gdyż wszystkie atrakcje i zabawy miały odbywać się w ogrodzie przedszkolnym, a z uwagi na zimno i padający deszcz zostały zorganizowane w salach przedszkolnych.

Po południu, gdy wszyscy zebraliśmy się w sali sześciolatków, po przybyciu Rodziców i zaproszonych gości – rozpoczęliśmy naszą niezwykłą zabawę. Swoją obecnością zaszczycili nas: Prezydent Miasta Tarnobrzega – pan Norbert Mastalerz, Naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia – pani Anna Czaplińska, Inspektor Wydziału Edukacji i Zdrowia – pani Elżbieta Turbak oraz Przewodniczący Rady Miasta – pan Dariusz Kołek.

Na powitanie zaprosiłyśmy wszystkich do zabawy integracyjnej, zatytułowanej „Witamy”. Gdy już wszyscy przywitaliśmy się ze sobą i wspólnie potańczyliśmy i pośpiewaliśmy, rozpoczęła się jedna z największych atrakcji tego dnia – przedstawienie przygotowane przez chętnych Rodziców naszych przedszkolaków oraz absolwentkę naszego Przedszkola, zatytułowane: „Trochę inna rzepka” na podstawie utworu Juliana Tuwima. Rodzice sześciolatków czynnie włączyli się w przygotowanie inscenizacji; w rolę „kurki” wcieliła się pani Madzia – mama Majeczki, w rolę „bociana” pani Małgosia – mama Julci, w rolę „żabki” pani Jola – mama Ewuni, natomiast w rolę „kawki” pani Bernatka – mama Kacperka.

Wspaniała gra naszych cudownych aktorów w połączeniu z niezwykle efektownymi strojami i pięknie dobraną muzyką sprawiły cuda. Przedszkolaki, wszyscy Rodzice oraz zaproszeni goście byli zachwyceni tą niezwykle miłą niespodzianką!


Po prezentacji aktorów nastąpił bardzo miły akcent, ponieważ zarówno występujący, jak i zaproszeni goście zostali obdarowani świeżymi kalarepkami, symbolizującymi zdrowie, krzepę i tężyznę fizyczną.

Następnie po zgromadzaniu rekwizytów sportowych, związanych z Euro wszyscy odśpiewaliśmy Hymn Mistrzostw „Koko Euro Spoko” i nastąpiła dalsza część zabaw, czyli konkurencje sportowe, głównie z piłkami, konkursy i wspaniałe zabawy integracyjne.


Dla wszystkich uczestników Familiady przygotowane zostały kiełbaski z grilla. Zaś wszystkie spragnione lub zmęczone osoby mogły w sali pięciolatków odpocząć, zjeść pyszne ciasteczka lub owoce oraz napić się kawy, herbaty lub soku.


Cały dzień upłynął nam w przemiłej atmosferze zabaw, konkurencji sportowych i konkursów. Wszystkie odchodzące do domu rodziny dziękowały i wyrażały swój zachwyt i entuzjazm dla tak wspaniałego Święta Rodziny, które przygotowałyśmy dla naszych przedszkolaków i ich Rodziców. Był to naprawdę niezwykły Dzień Dziecka, który wszystkim przedszkolakom i ich Rodzicom na długo pozostanie w pamięci! Pomimo ogromnego zmęczenia na naszych twarzach gościł uśmiech z dobrze wykonanej roboty, potęgowany pochwałami i podziękowaniami z ust dzieci i Rodziców.

 

Za uświetnienie tej uroczystości chciałyśmy podziękować wszystkim Rodzicom, którzy wcielając się w role aktorskie bardzo profesjonalnie przedstawili inscenizację dla dzieci oraz panu Jackowi Ćwiękale, który opracował, przygotował i odtwarzał muzykę, zarówno do przedstawienia, jak i do wszystkich zabaw i konkurencji sportowych. Wszystkim zaś uczestnikom dziękujemy za przybycie, aktywne uczestnictwo  oraz wspaniałą zabawę.

więcej...

 

MAMO! TATO! KOCHAM WAS!

 

„Już maj, już maj, zakwitły dzisiaj kwiaty.

Na łące kolory dla Mamy i dla Taty.

Stokrotka dziś tańczy, kołyszą się drzewa,

dla Mamy, dla Taty skowronek śpiewa.

A my, a my do łąki dołączymy

i wraz ze skowronkiem życzenia Wam złożymy.

Całuski prześlemy, buziaka Wam damy,

bo przecież tak bardzo Was kochamy.”

 

 

24 maja 2012 roku to wyjątkowy dzień z życia zarówno naszej grupy, jak i całego Przedszkola, gdyż właśnie w tym dniu w Tarnobrzeskim Domu Kultury przygotowaliśmy przepiękną uroczystość z okazji „Dnia Mamy i Taty” wspólnie z naszymi wychowankami. Dzieci z całego Przedszkola – śpiewem, wierszami i tańcem okazywały bezgraniczną miłość do Rodziców, przepraszali za kaprysy i swoje złe zachowanie, a życzyli pięknych i radosnych chwil i wydarzeń przeżywanych wspólnie z nimi.


Wszystkie przedszkolaki powitały Rodziców piosenką ilustracyjną; „Trochę się boimy”.

Później w kolejności występowały dzieci z młodszych grup: 4, 3 i 5 – latki. I nastał czas na występy naszych starszaków. Sześciolatki w przepiękny i bardzo profesjonalny sposób zaprezentowały swój program artystyczny. Były wzruszające i humorystyczne wiersze o Mamie i o Tacie recytowane indywidualnie przez dzieci, były piękne piosenki: „Moja Mama jest najlepsza” i „Tato, już lato!”, a na koniec cudownie zatańczony „Kujawiak”.


Uwieńczeniem tej jakże wspaniałej uroczystości było pojawienie się ponownie wszystkich przedszkolaków na scenie i wspólna recytacja wiersza i przepiękna piosenka „Dla mamy, dla taty” – wyśpiewana z upominkami dla Rodziców w małych rączkach naszych przedszkolaków.


Sprytne i tak wiele już potrafiące starszaki upiekły dla Rodziców przepyszne ciasteczka w kształcie serca i przygotowały piękne laurki, do których samodzielnie układały i naklejały życzenia z rozsypanek  literowych.

I na koniec wspaniały moment wręczania Mamom i Tatom upominków i składania indywidualnych życzeń. Rodzice byli bardzo dumni ze swoich pociech, zaś w oku niejednej Mamy pojawiły się łzy szczęścia i wzruszenia. Nam natomiast Rodzice dziękowali za pięknie przygotowany program artystyczny i za tak wiele miłych doznań i wzruszeń, których podczas tej uroczystości mogli doświadczyć.


więcej...

 

PIECZEMY CIASTECZKA DLA NASZYCH RODZICÓW!

 

Uroczysta Akademia z okazji „Dnia Mamy i Taty” zbliża się wielkimi krokami. Gdy piosenki, wiersze oraz tańce były pięknie przygotowane i opracowane – pozostało nam jedynie wykonanie upominków dla naszych kochanych Rodziców.

W tym roku sześciolatki wypiekały ciasteczka – w wymownym i tak wiele znaczącym kształcie serca. Mali kucharze spisywali się wspaniale: wycinali radełkiem od szablonu ciasteczkowe serduszka, następnie smarowali je jajkiem i ozdabiali cukrem.


Zapał do pracy był tak wielki, że uporaliśmy się z wypiekami w ciągu jednego dnia pomimo, iż ciasto na nasze ciasteczka wyrabialiśmy z kilku porcji. Po upieczeniu ciastek należało je jedynie zapakować – i smaczne oraz piękne upominki dla Rodziców mamy już gotowe!


 

 

ELEKTROŚMIECI I BARWNY HAPPENING

 

W środę 23 maja 2012 roku do naszego ogródka przedszkolnego zawitali uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Tarnobrzegu. Przyszli oni w barwnym happeningu promującym ideę ochrony środowiska naturalnego i segregowania surowców wtórnych, głównie elektrośmieci.

Uczniowie z kolorowymi transparentami zaprezentowali naszym sześciolatkom kilka piosenek tematycznych, wierszy i haseł propagujących ideę troski o naszą planetę – Ziemię.


Na koniec tego miłego i zarazem edukacyjnego spotkania nasze przedszkolaki otrzymały naklejki „Przyjaciel Ziemi”. Hasło zawarte na jednym z transparentów „Segregujmy elektrośmieci – zróbmy to dla planety!” po raz kolejny uzmysłowiło nam, jak ważna jest zbiórka surowców wtórnych, prawidłowe ich segregowanie i właściwe składowanie. Poprzez takie działania wspólnie uczymy się i utrwalamy sobie prawidłowe i bardzo w dzisiejszych czasach pożądane działania proekologiczne.


 

MAMO! TATO! KOCHAM WAS!
– WIELKI KONKURS RECYTATORSKI

 

21 maja 2012r. odbył się w naszym Przedszkolu wielki konkurs recytatorski zatytułowany „Mamo! Tato! Kocham Was!”. Zadanie dzieci polegało na wyrecytowaniu wiersza o Mamie lub Tacie wykorzystanego z dostępnej literatury bądź napisanego specjalnie na tę okazję przez członków najbliższej rodziny.

Do konkursu zgłosiło się aż 50 przedszkolaków z wszystkich grup przedszkolnych. Grupa starszaków była najliczniej reprezentowana, bo aż przez 19 dzieci i byli to: Kacperek Badawika, Piotr Bogacz, Nikola Bogoń, Wiktoria Galus, Pola Gajda, Julia Kobylańska, Katarzyna Kołodziej, Justyna Łukawska, Julia Marek, Hanna Michałeczko, Miłosz Nowak, Oliwier Oleksy, Adrian Róg, Maja Śmiech, Ewa Socha, Radosław Stadnik, Tomasz Idźkowski, Filip Wójciak i Antoni Zając.


Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania z wyłonieniem zwycięzców, bo wszyscy zaprezentowali się bardzo dobrze.

W trakcie obrad komisji, my bawiliśmy się w radosne  zabawy do piosenek; „Idzie wąż”, „Mały kotek sobie śpi” i „Papuga kolorowa”.


Gdy już zrelaksowaliśmy się po tak fajnych zabawach nadszedł czas na ogłoszenie wyników. Głównym kryterium były umiejętności recytatorskie, a kolejnym treść wiersza i fakt, czy był to wiersz napisany specjalnie na ten konkurs przez osoby z najbliższej rodziny.

W naszej grupie, trzy pierwsze równorzędne miejsca uzyskali:

Justynka Łukawska

Julcia Kobylańska

Antoś Zając

Natomiast wszystkie pozostałe dzieci otrzymały zaszczytne wyróżnienia. I nastąpił ten wyczekiwany moment wręczania nagród. Wszyscy uczestnicy konkursu z naszej grupy otrzymali piękne dyplomy, książeczki i opaski odblaskowe.

Uwieńczeniem konkursu było pamiątkowe zdjęcie z paniami z Komisji Konkursowej.

więcej...

 

PAMIĘTAMY O PIERWSZEJ ROCZNICY BEATYFIKACJI
JANA PAWŁA II

 


1 maja 2012 roku przypadała pierwsza rocznica beatyfikacji naszego patrona – błogosławionego Jana Pawła II. Nasze pięciolatki zaprosiły wszystkie grupy przedszkolne na uroczystą część artystyczną, poświęconą temu wydarzeniu, która odbyła się 15 maja w naszym Przedszkolu.

Na wstępie pani Kasia przedstawiła kilka ważnych dat i wydarzeń z życia Karola Wojtyły – w późniejszych latach Papieża Jana Pawła II. Następnie 5 – latki przedstawiły program artystyczny, na który składały się wiersze ułożone przez dzieci wraz z członkami najbliższych rodzin na konkurs „Jan Paweł II w wierszu i piosence”, były piosenki „papieski”, hymn naszego Przedszkola i taniec do piosenki „Uciekła mi przepióreczka”.


Powagi całemu wydarzeniu dodawała straż papieska – stojąca przy portrecie Jana Pawła II.


Przedszkolaki z uwagą oglądały program artystyczny i włączały się w śpiew piosenek papieskich.

więcej...

 

BEZPIECZNE PRZEDSZKOLAKI
– turniej o bezpieczeństwie

W dniu 15 maja 2012 roku w Przedszkolu Nr 17 w Tarnobrzegu odbył się Międzyprzedszkolny Turniej o Bezpieczeństwie. Nasze Przedszkole reprezentowały: Hania Michałeczko, Maja Śmiech i Tomek Idźkowski.

Dzieci wykonywały różnorodne zadania dotyczące bezpieczeństwa i wszystkich aspektów oraz zachowań z nim bezpośrednio związanych.

Sześciolatki wykazywały się znajomością numerów alarmowych, podstawowych znaków drogowych, zachowań w różnorodnych sytuacjach, gdzie zagrożone jest zdrowie i bezpieczeństwo ludzi. Ponadto dzieci wykonywały piosenki  o bezpieczeństwie - nasi reprezentanci zaśpiewali wesołą piosenkę zatytułowaną „Gapa, czyli uliczne sygnały”.


Po zakończeniu turnieju nastąpił moment wręczania nagród przez komisję. Dzieci otrzymały piękne puzzle, opaski i znaczki odblaskowe.

Był też słodki poczęstunek.

 


 

PREZENTACJE RECYTATORSKIE SZEŚCIOLATKÓW

W czwartek 10 maja zaprosiliśmy do naszej sali dzieci i panie nauczycielki z młodszych grup przedszkolnych, a nasze starszaki popisywały się swoimi umiejętnościami recytatorskimi. Chętne dzieci z naszej grupy recytowały wcześniej przygotowane wiersze znanych polskich poetów tworzących dla dzieci: Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Przed młodszą publicznością wystąpiło łącznie 15 starszaków, a były to: Michałek Gil, Nikola Bogoń, Filipek Wójciak, Justynka Łukawska, Adrianek Róg, Kasia Kołodziej, Oliwierek Oleksy, Maja Śmiech, Radzio Stadnik, Pola Gajda, Wiktorcia Galus, Hania Michałeczko, Antoś Zając, Julcia Marek i Julcia Kobylańska. Starszaki zaprezentowały zarówno wiersze dobrze wszystkim znane, takie, jak „Tańcowała igła z nitką”, „Kaczka – dziwaczka”, „Psie smutki”, „Skarżypyta”, „Taniec” „Ptak”, „Kotek” i „Na wyspach Bergamutach”. Nie zabrakło też utworów mało znanych lub wręcz takich, których jeszcze dzieci nie słyszały, czyli: „Dwa wiatry”, „Trudny rachunek”, „Figielek”, „Gabryś” i „Arbuz”.


Prezentacje nasze miały między innymi na celu wyłonienie przedszkolaka, który będzie reprezentował naszą placówkę podczas konkursu recytatorskiego w Przedszkolu Nr 18 w Tarnobrzegu, który odbędzie się początkiem czerwca.

Wszystkie recytujące dzieci zaprezentowały się znakomicie, jednakże największy aplauz uzyskała Julcia Marek i to właśnie Ona została wytypowana na konkurs recytatorski.

Bardzo dobrze zaprezentowali się także Julcia Kobylańska i Antoś Zając.


Wszystkim naszym recytującym przedszkolakom serdecznie gratulujemy. Dostarczyli oni młodszym kolegom oraz paniom nauczycielkom radości i wzruszeń i przypomnieli wiele pięknych wierszy dla dzieci.

więcej...


 

KONCERT W SZKOLE MUZYCZNEJ

 

9 maja 2012 roku przebywaliśmy w Szkole Muzycznej w Tarnobrzegu na pięknym koncercie muzycznym w wykonaniu uczniów tejże szkoły. Rolę konferansjera pełniła pani Ewa Ryś. Na wstępie wysłuchaliśmy grupy młodych muzyków w koncercie  smyczkowym.

W dalszej części występu muzycy prezentowali swoje umiejętności indywidualnie lub w duetach. I tak wysłuchaliśmy kolejno utworów granych na: skrzypcach, wiolonczeli, fortepianie, akordeonie i klarnecie.

Nasze sześciolatki z ogromną uwagą i radością wysłuchały prezentacji muzycznych.

Dla nas dorosłych powodem do dodatkowych wzruszeń był fakt, że wielu młodych muzyków to absolwenci naszego Przedszkola: Madzia Lichota, Krzysio Michalski oraz Piotruś Lichota. Jak miło jest po kilku latach spotkać się ze zdolnymi młodymi ludźmi na innej już, poza – przedszkolnej płaszczyźnie.

 

SZTAFETA PRZEDSZKOLAKÓW

 

W niedzielę 29 kwietnia 2012 roku w naszym mieście odbył się ,,Bieg Siarkowca''. Przedstawiciele naszego Przedszkola, a więc my 6–latki dumnie stawiliśmy czoła temu wyzwaniu w „Sztafecie przedszkolaków''. Chociaż nie zajęliśmy miejsca na podium to jednak jesteśmy dumni, że podjęliśmy to wyzwanie. Mimo panującego upału dzielnie biegliśmy.


Na koniec zrobiliśmy sobie zdjęcie z biegaczami z Kenii.
Pozowaliśmy bardzo dumnie ze „starszymi kolegami''.


Uwieńczeniem biegu jest otrzymany przez nas dyplom oraz nagrody i słodycze dla grupy.


 

 

SPOTKANIE Z DINOZAURAMI
– WARSZTATY DLA DZIECI

W czwartek 26 kwietnia 2012 roku miało miejsce niezwykłe wydarzenie, ponieważ w naszym Przedszkolu odwiedziły nas… dinozaury. Zorganizowane zostały bardzo ciekawe zajęcia, podczas których dowiedzieliśmy się tak wiele o tych wymarłych, prehistorycznych zwierzętach.


Osoby prowadzące w niezwykle ciekawy sposób przybliżyły nam sylwetki wielu gatunków dinozaurów. Poznaliśmy m.in. ich nazwy, cechy charakterystyczne i ciekawostki dotyczące poszczególnych dinozaurów. Rozmowy z dziećmi urozmaicone były pytaniami, pokazami (kłów, zębów, fragmentów kości naturalnej wielkości) oraz prezentacjami multimedialnymi. W dalszej części spotkania osoby prowadzące porównywały wielkości dinozaurów i opowiadały, które z tych częstokroć bardzo wielkich zwierząt było roślinożerne, a które zaliczane były do drapieżników.


Największe jednak zainteresowanie i zaciekawienie u dzieci wywołał „Pleo” – mały, interaktywny dinozaur, który potrafi wchodzić w interakcje z otoczeniem, „umie” wyrażać emocje, porusza się płynnie i naturalnie i jest bardzo ciekawy otaczającego go świata. Dzieci z uwagą i niezwykłym poruszeniem obserwowały „Plea”, głaskały go delikatnie i dopytywały o to niezwykłe zwierzątko.


Na zakończenie warsztatów wszystkie dzieci otrzymały okulary 3D i oglądaliśmy przepiękny film o dinozaurach, który na dzieciach zrobił ogromne wrażenie.

Podkreślić należy, iż warsztaty te były niezwykle ciekawe i dzieci uczestniczyły w nich z wielkim zainteresowaniem.

więcej...

 

TEATRZYKI EKOLOGICZNE Z OKAZJI ŚWIĘTA ZIEMI

 

Z okazji Święta Ziemi zostaliśmy zaproszeni do Szkoły Podstawowej Nr 3 w Tarnobrzegu w dniu 25 kwietnia 2012 r. na pokaz teatrzyków ekologicznych w wykonaniu uczniów z klasy I i II. Wszystkich przedszkolaków powitała pani wicedyrektor Iwona Śmiałek i zaprosiła na krótką prezentację multimedialną, dotyczącą ochrony środowiska naturalnego, a następnie do uważnego oglądania teatrzyków ekologicznych.


Dzieci z klasy I przedstawiły zabawną inscenizację „O krasnoludkach i czarownicach”, natomiast uczniowie klasy II zaprezentowali teatrzyk „Jaś i Małgosia ekologicznie”. Przedstawienie to w humorystyczny sposób ukazało zmiany w zachowaniu Jasia – chłopca niszczącego przyrodę, który pod wpływem Baby Flory i Małgosi zmienia się w prawdziwego małego ekologa i miłośnika przyrody.


Na zakończenie dzieci zaprezentowały hasła „szkolnego kółka miłośników przyrody” i zatańczyły poleczkę.


Przedszkolaki z ogromną uwagą i zainteresowaniem obserwowały występy swoich starszych kolegów.

 

 

FESTIWAL PIOSENKI EKOLOGICZNEJ PRZEDSZKOLAKÓW

 

24 kwietnia 2012 roku w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbył się IX Festiwal Piosenki Ekologicznej Przedszkolaków, organizowany przez Przedszkole Nr 4 w Tarnobrzegu. W tym roku przebiegał on pod hasłem „Pies i kot moim przyjacielem”. Po krótkich przemówieniach Dyrektor Przedszkola Nr 4 – pani Beaty Kalisz oraz Prezydenta Miasta Tarnobrzega – pana Norberta Mastalerza głos zabrała lekarz weterynarii – pani Joanna Skulska – Sech, która przybliżyła dzieciom historię i proces udomowiania psów i kotów oraz to, na jakie aspekty powinni  zwrócić uwagę wszyscy ludzie, chcący posiadać zwierzątko domowe.

Po wystąpieniach osób dorosłych głos zabrały dzieci. Przedszkolaki z Przedszkola Nr 4 witając wszystkie ekipy zaprezentowały oryginalny układ taneczny o kotach. Następnie nadszedł moment prezentacji solistów lub zespołów z poszczególnych przedszkoli.


Do Festiwalu zgłosiły się 22 drużyny z przedszkoli w Tarnobrzegu i powiatu tarnobrzeskiego.

Dziewczynki z naszej grupy wystąpiły jako 13 – ta drużyna i zaśpiewały piękną piosenkę z tekstem Jerzego Wasowskiego, zatytułowaną „Zabierz pieska na spacerek”. Pomimo drobnych kłopotów z muzyką małe solistki poradziły sobie znakomicie i zaskoczyły wszystkich obecnych profesjonalnym zachowaniem na scenie oraz pięknym wykonaniem oryginalnej piosenki.


Po wysłuchaniu wszystkich zespołów nastąpił czas podziękowań i gratulacji dla małych artystów oraz wręczenia im pięknych książeczek o psach lub kotach, a także słodyczy. Otrzymaliśmy również bajkę i piękne puzzle dla całej grupy. Na zakończenie wszystkie zespoły pozowały do wspólnego zdjęcia na scenie.


Było to bardzo miłe wydarzenie, które miało na celu uwrażliwienie dzieci i dorosłych na humanitarne traktowanie zwierząt oraz pomoc bezdomnym kotom i psom.

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

 

Jeszcze nie zdążyliśmy ochłonąć po wrażeniach związanych z rozstrzygnięciem konkursu zbierania nakrętek, a już czekały na nas nowe wydarzenia – święto „Światowego Dnia Książki”, które obchodzone jest 23 kwietnia. Na tę uroczystość zaprosiliśmy gości: panią logopedę – Małgorzatę Michalską i panią psycholog – Agnieszkę Biela – Małecką.

Po prezentacji gości i krótkim przybliżeniu dzieciom znaczenia i historii tego święta, wyjaśniliśmy sobie wspólnie z przedszkolakami terminy związane z czytelnictwem i książką, czyli biblioteka, księgarnia i czytelnia.

Następnie głos zabrała pani Gosia Michalska. Pani logopeda przeczytała dzieciom wiersz pt. „Syczące głoski” i włączyła do zabawy naszych przedszkolaków, którzy to wskazywali i wybrzmiewali głoski syczące, cykające, bzyczące, dzwoniące i stukające. Były też piękne zagadki o zwierzętach połączone z ćwiczeniami artykulacyjnymi.

Pani psycholog natomiast powiedziała dzieciom o zasadach związanych z prawidłowym czytaniem i słuchaniem tekstu oraz przeczytała naszym wychowankom bajkę „Motyl” Wandy Chotomskiej. Tu również przedszkolaki zostały włączone w aktywne czytanie bajki poprzez odgrywanie wyznaczonych ról przez chętne dzieci i ilustrowanie czytanego tekstu.


Zaproszeni goście bardzo uatrakcyjnili nasze święto. które było dla dzieci dużym przeżyciem.

więcej...

 

ŚWIĘTO ZIEMI

 

Tego dnia nie mogliśmy nie wspomnieć o jeszcze jednym ważnym wydarzeniu – Święcie Ziemi. Wspólnie z przedszkolakami przypomnieliśmy zasady obowiązujące „małych ekologów”. Zorganizowałyśmy quiz wiedzy ekologicznej, podczas którego dzieci z grup 4, 5 i 6 – latków wykazały się bardzo dużą wiedzą. Dzieci wiedziały, że trzeba zbierać surowce wtórne i należy je segregować do różnych pojemników – bezbłędnie potrafiły wymienić kolory pojemników i rodzaje surowców wtórnych, które do nich wrzucamy.


Przedszkolaki pięknie odpowiadały na pytania, jak w naszym Przedszkolu dbamy o Ziemię i czyste środowisko; zbieramy makulaturę, plastikowe butelki, zużyte baterie, plastikowe nakrętki dla chorego Jędrzeja, prowadzone są zajęcia ekologiczne, uczestniczymy w przeglądach i festiwalach ekologicznych, sadzimy w ogrodzie przedszkolnym drzewka, które często otrzymujemy za udział w tychże festiwalach.

Kończąc uroczystość starszaki zaśpiewały piękną piosenkę „Zabierz pieska na spacerek”. To był kolejny bardzo atrakcyjny dzień – obfitujący w tak wiele różnorodnych, lecz bardzo ciekawych wydarzeń.


więcej...

 

ROZSTRZYGNIĘCIE KWIETNIOWEGO KONKURSU ZBIERANIA NAKRĘTEK

 

 

23 kwietnia 2012 roku wszystkie grupy z naszego Przedszkola zebrały się w sali 6–latków, aby uczestniczyć w rozstrzygnięciu „Kwietniowego Konkursu Zbierania Nakrętek”. Na wstępie pani Agnieszka przedstawiła Komisję Konkursową oraz panią Barbarę Fietko – mamę Jędrzeja, chłopca, dla którego zbieraliśmy przez cały miesiąc nakrętki z przeznaczeniem na zajęcia oraz obóz rehabilitacyjny. Następnie wszystkich przedszkolaków i zaproszonych gości powitały starszaki, które zaśpiewały piosenkę pt. „Zabierz pieska na spacerek”. Po występie 6–latków Komisja przystąpiła do ważenia nakrętek zebranych przez poszczególne grupy przedszkolne, po czym nastąpił uroczysty moment ogłoszenia wyników.


Po skrupulatnym zważeniu i podliczeniu wyników okazało się, że I miejsce z wagą 38.50 kg zebranych nakrętek uzyskała grupa 5–latków, którym serdecznie gratulujemy. Nasza grupa, z wagą 29.95 kg zebranych nakrętek zdobyła zaszczytne II miejsce, III miejsce z wagą 25 kg uzyskała grupa 4 – latków, a IV miejsce z wagą 22.95 kg grupa 3–latków. Łącznie przez miesiąc wszystkie grupy przedszkolne zebrały116.40 kg nakrętek – to wspaniały wynik i wielka pomoc dla chorego Jędrzeja.


Wszystkie przedszkolaki otrzymały pamiątkowe medale oraz słodkie batoniki, natomiast zwycięzcy dodatkowo pójdą do baru „Kebab Poczekalnia” na pyszne jedzonko.

Cała uroczystość miała bardzo miły przebieg, a wdzięczna i wzruszona mamusia Jędrzeja serdecznie dziękowała nam i wszystkim przedszkolakom za okazaną pomoc i za tak ofiarną zbiórkę. Postanowiliśmy dalej kontynuować akcję zbierania nakrętek dla Jędrzeja i przekonaliśmy się – nie pierwszy już raz – jaka ogromna radość tkwi w dawaniu i pomocy innym.


Na zakończenie nie zabrakło również pamiątkowych zdjęć.


więcej...

 

JESTEM BEZPIECZNY CAŁY ROK

 

20 kwietnia 2012 roku dostaliśmy zaproszenie do Przedszkola Nr 17 w Tarnobrzegu w związku z rozstrzygnięciem konkursu plastycznego ,,Jestem bezpieczny przez cały rok''. Nasza Wiktorka oraz Julcia zostały wyróżnione za swoje prace pięknymi prezentami.


Oglądaliśmy również przedstawienie w wykonaniu gospodarzy.

Prezenty, gratulacje oraz wyróżnienie spowodowało, że poczułyśmy się dumni i docenieni.


 

 

UCZNIOWIE ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 NASZYMI GOŚĆMI

 

4 kwietnia 2012 roku gościliśmy w naszym Przedszkolu uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Tarnobrzegu, dla których wspólnie z kolegami z grupy 5 – latków przygotowaliśmy „Wielkanocny program artystyczny”. Przybyli uczniowie z klasy IVa z wychowawczynią, panią mgr Barbarą Chomka oraz uczniowie z klasy Ic z wychowawczynią, panią mgr Małgorzatą Siepetowską. W oczekiwaniu na przybycie pierwszoklasistów czas umilił nam czwartoklasista i absolwent naszego Przedszkola – Eryk Zych, który zagrał kilka utworów na pianinie.


Po przybyciu pierwszaków rozpoczęliśmy nasz „Wielkanocny koncert”. Przedstawiliśmy piękny program artystyczny „Gaik – Maik”, który ukazywał obrzędy związane ze Świętem Wielkiej Nocy i powitaniem wiosny oraz tańce i zabawy z naszego regionu, związane z działalnością  Lasowiaków.


Występ oraz przedstawiony program zachwycił zarówno uczniów, jak i panie nauczycielki, które dziękując za zaproszenie były pod ogromnym wrażeniem umiejętności oraz talentów taneczno – wokalno – recytatorskich naszych przedszkolaków.

Na zakończenie tej jakże serdecznej uroczystości dzieci częstowały naszych gości słodyczami i wręczyły wszystkim wielkanocne upominki, przygotowane  z masy solnej na zajęciach w przedszkolu.


więcej...

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI,
SIÓDMA ROCZNICA ŚMIERCI NASZEGO PATRONA

 

2 kwietnia 2012 roku – jedna data, a dwa tak różne wydarzenia. Po obiedzie zebraliśmy się w sali 6–latków, aby obchodzić Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, który to na świecie obchodzony jest od 1967 roku 2 kwietnia w dzień narodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena.

Po krótkim przybliżeniu dzieciom tego święta przeszliśmy do zabaw, quizów, zagadek oraz czytania i recytowania utworów polskich pisarzy i poetów, tworzących dla dzieci. Było więc sprawdzanie wiedzy dzieci dotyczące bajek, baśni, legend i wierszy poprzez zagadki zarówno słowne, jak i obrazkowe. Bawiliśmy się w wiele ciekawych zabaw: kołowych oraz ilustracyjnych do słów piosenek. Nie zabrakło też czytania i recytowania wierszy polskich poetów. Pani Agnieszka z towarzyszeniem i udziałem wszystkich dzieci przedstawiła wiersz „Kaczka – dziwaczka” Jana Brzechwy, pani Dyrektor „Lokomotywę” Juliana Tuwima, a pani Ania i pani Kasia w duecie zaprezentowały humorystyczny wiersz „Pan Jarząbek” Ludwika Jerzego Kerna.

Przedszkolaki poznały bliżej cały cykl bajek „o Basi” autorstwa Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak oraz serię „Książki dla małych i dużych” wydawnictwa DeAGOSTINI.

Podkreślić należy, że dzieci, poza dobrą zabawą, wykazały się również ogromną znajomością literatury dziecięcej.

W drugiej części naszego spotkania zasygnalizowałyśmy dzieciom, iż 2 kwietnia to szczególnie dla nas, Polaków bolesna i smutna data, gdyż 7 lat temu zmarł wybitny i wyjątkowy Papież – Polak, a Patron naszego Przedszkola – błogosławiony Jan Paweł II. To kolejny nietuzinkowy dzień w naszej pracy: dzieciom dostarczył wiele przyjemności i wzbogacił w nowe wiadomości, a nam nauczycielkom przyniósł wiele satysfakcji z naszych pociech.

więcej...

 

WIOSENNO – WIELKANOCNY KONCERT PRZEDSZKOLAKÓW

 

30 marca 2012 roku w naszym przedszkolu odbył się uroczysty koncert, podczas którego dzieci z wszystkich grup przedszkolnych śpiewem, wierszem oraz tańcem wyrażały radość z powodu nadejścia wiosny oraz zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Na początku zaprezentowały się nasze maluszki, które wykonały kilka ilustrowanych ruchem piosenek o wiośnie.

Następnie występ swój rozpoczęły nasze 4–latki, które wykonały kilka wiosennych piosenek z pięknymi układami taneczno – ruchowymi. Śpiewały też radosną piosenkę o zajączku malowanym, który to zamieszkał na kubeczku z porcelany.

Jako kolejni zaprezentowali się gospodarze, czyli nasza grupa 6–latków. Wykonaliśmy bardzo radosny program „Gaik”, który w obrazowy sposób przybliżył wszystkim obrzęd pożegnania zimy, powitania wiosny oraz wprowadził w klimat zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Było dużo tańca, śpiewu, humoru z prezentowaniem zwyczaju polewania się wodą w poniedziałek wielkanocny włącznie.

Na zakończenie koncertu, nadeszła kolej na występ 5-latków, które przedstawiły program „Maik” – ukazujący w piękny sposób obrzędowość, tańce i zwyczaje z naszego regionu.

Cały koncert z ogromną uwagą i radością obserwował personel naszego przedszkola i część rodziców. Oczywiście do śpiewu i tańca wszystkim grupom akompaniowała nasza nieoceniona pani Grażynka, dzięki której nasze uroczystości (o charakterze muzycznym) tak wiele zyskują.

Po występie dzieci obdarowały przybyłych gości własnoręcznie wykonanymi kurczakami z masy solnej.

Po tak radosnym koncercie nawet aura marcowa była o wiele łaskawsza, gdyż po panujących od rana opadach deszczu, śniegu i gradu na dworze nagle zaświeciło słońce.

więcej...

 

RODZICE W PRZEDSZKOLU

 

3 kwietnia zaprosiliśmy do naszej sali Rodziców na przedstawienie "Gaik-Maik". Program ten, podobnie, jak wcześniej pokazaliśmy wraz z koleżankami i kolegami z grupy 5-latków. W ten sposób chcieliśmy wprowadzić naszych bliskich w wiosenno-świąteczny nastrój. Rodzice z ciekawością oglądali nas i nasze występy, a my zaś z całych sił staraliśmy się, aby występ wypadł wspaniale. Widzieliśmy uśmiechnięte buzie naszych kochanych Rodziców.

Po przedstawieniu wręczyliśmy małe upominki świąteczne wykonane przez nas na zajęciach.

 

 

Z WIZYTĄ W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W TARNOBRZEGU

 

28 marca 2012 roku wybraliśmy się wraz grupą 5-latków do Domu Pomocy Społecznej w Tarnobrzegu, gdzie przedstawiliśmy licznie zgromadzonym tam pensjonariuszom piękny program słowno – muzyczny, zatytułowany „Gaik – Maik”.

My jako 6–latki zaprezentowaliśmy „Gaik”, czyli zwyczaj żegnania zimy, powitania wiosny oraz wprowadzenia w radosną atmosferę Świąt Wielkanocnych z ich obrzędowością. Dzieci z grupy 5–latków zaś zaprezentowały „Maik”, czyli obrzędy, zwyczaje i tańce ludowe związane z naszym regionem.

Pensjonariusze, personel oraz pani Dyrektor z ogromną uwagą i wzruszeniem oglądali piękne występy dzieci z obydwu grup przedszkolnych. Na zakończenie pani Dyrektor dziękując za przybycie i piękne tańce, wiersze i piosenki częstowała nas – małych artystów słodyczami, my natomiast składając życzenia świąteczne wręczyliśmy pensjonariuszom Domu Pomocy – własnoręcznie wykonane laurki, serduszka i drobne upominki.

Po raz kolejny przekonaliśmy się, że warto być dobrym i to dobro ofiarowywać innym, gdyż tylu wzruszeń i radości obserwowanych na twarzach starszych, schorowanych osób dawno nie widzieliśmy.

Poprzez takie działania dzieci uczą się troski i konieczności niesienia pomocy osobom schorowanym, są wrażliwe na krzywdę i cierpienie innych oraz z szacunkiem odnoszą się do osób starszych.

więcej...

 

PORWANIE KSIĘŻNICZKI
- teatrzyk lalek

 

23 marca 2012 roku przyjechał do naszego Przedszkola największy objazdowy Teatr Lalek „Pinokio” z przedstawieniem „Porwanie księżniczki”. Aktorzy po prezentacji lalek i „magicznego” kapelusza oraz po powitaniu z dziećmi – przedstawili teatrzyk. Była to bardzo zabawna historia trzech zwierząt: kota, lisicy i koguta, którzy uwolnili księżniczkę przetrzymywaną przez Cygana i jego córkę w niewoli. Po licznych perypetiach i ucieczce przed okrutnym Cyganem – zwierzęta wraz z księżniczką docierają na zamek, ku ogromnej radości Króla i wszystkich dworzan. Księżniczka Paulinka pod wpływem licznych przygód i perypetii oraz bytowania z mądrymi i rozsądnymi zwierzętami, z rozkapryszonej i złośliwej dziewczynki przemienia się w pogodną, wesołą i rezolutną panienkę.

Po spektaklu aktorzy - na rączkach chętnych przedszkolaków, odbijali pieczątki z logo teatru.

Było również wspólne pamiątkowe zdjęcie.

więcej...

 

NASZ EKOLOGICZNY ŚWIAT
– miejski przegląd teatralny

 

22 marca 2012 roku przedszkolaki z naszej grupy uczestniczyły w miejskim przeglądzie teatralnym, zatytułowanym „Nasz ekologiczny świat”, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 3 w Tarnobrzegu. Wszystkich gości i uczestników przeglądu powitały: Dyrektor Anetta Martyniuk, Wicedyrektor Iwona Śmiałek oraz Naczelnik Wydziału Edukacji Anna Czaplińska.

Przegląd rozpoczęły dzieci z „kółka teatralnego” w tamtejszej szkole piosenką i krótką scenką ekologiczną.

Do przeglądu zgłosiły się zespoły dziecięce z 6–ciu tarnobrzeskich Przedszkoli.

Nasze sześciolatki zaprezentowały się wspaniale i pomimo awarii sprzętu technicznego występowały, jak profesjonalni aktorzy – pięknie wygłaszając swoje kwestie i śpiewając inscenizowane piosenki (niestety bez podkładu muzycznego). Starszaki przedstawiły piękną inscenizację ekologiczną „W warzywniku” opowiadającą o tym, jak to warzywa przeniosły się z działki przy drodze na dalekie poletko, gdzie rosły zdrowo, spokojnie, baz salin i nawozów – czyli ekologicznie.

Na małych artystów czekał poczęstunek oraz upominki – drewniane zestawy domina i puzzle.

 

 

W SPOŁECZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. MAŁEGO KSIĘCIA

 

22 marca odwiedziliśmy Zespół Szkół im. Małego Księcia. Zostaliśmy powitani teatrzykiem pt. "Przygody Pana Kleksa" oraz wierszem naszego kolegi, absolwenta naszego Przedszkola Michałka.


Dużym naszym entuzjazmem cieszył się pobyt w sali komputerowej, gdzie mogliśmy grać na komputerach. A w pracowni plastyczno - technicznej wykonywaliśmy sobie kolorowe opaski.


Natomiast na lekcji przyrody uczestniczyliśmy w doświadczeniach dotyczących obiegu wody w przyrodzie.


 

 

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

 

Pierwszego dnia wiosny wyszliśmy na wycieczkę z Marzanną na Plac Bartosza Głowackiego. Po drodze dumnie maszerowaliśmy i śpiewaliśmy piosenki witające wiosnę, czym jednocześnie żegnaliśmy zimę.

Po powrocie umieściliśmy Marzannę w piaskownicy, skąd zabrała ją Pani Zima. Od kilku już lat nie topimy kukły w Wiśle, dbając tym o środowisko.

 

 

W WARZYWNIKU – teatrzyk ekologiczny
Rozstrzygnięcie WIELKIEGO FASOLKOWEGO KONKURSU WIOSENNEGO

 

21 marca 2012 roku – ażeby uświetnić pierwszy dzień wiosny, po południu zaprosiliśmy wszystkich przedszkolaków z naszego Przedszkola na teatrzyk ekologiczny w wykonaniu naszej grupy, zatytułowany „W warzywniku”. Ponieważ był to także „zielony dzień”, więc w naszych strojach dominowała barwa zielona, a w teatrzyku występowało wiele „zielonych warzyw”, m.in. kapusta, por, ogórek, brukselka, sałata i oczywiście fasolka szparagowa.

więcej...

Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem obserwowały nasz występ, po którym uczyliśmy ich piosenki „Polka – fasolka” i zabawy ilustracyjnej do tejże piosenki. Wszystko było tematycznie powiązane z późniejszymi wydarzeniami, gdyż bezpośrednio po naszym przedstawieniu miało miejsce rozstrzygnięcie „Wielkiego Fasolkowego Konkursu Wiosennego”. Po skrupulatnym zmierzeniu wszystkich sadzonek przez komisję i wyliczeniu średniej z wyhodowanych przez dzieci wraz z Rodzicami fasolek nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników. Nasza grupa zajęła II miejsce – otrzymaliśmy dyplom i odznaki „Wzorowego Hodowcy Fasoli”.

 

Był to kolejny dzień z wieloma niezwykle ciekawymi wydarzeniami.

więcej...

 

SPOTKANIE ZE STRAŻNIKIEM MIEJSKIM

 

12 marca 2012 r. w naszej placówce gościliśmy panią Irenę Pater z Wydziału Spraw Komunalnych i Środowiska Urzędu Miasta w Tarnobrzegu oraz inspektora Janusza Pykę – pracownika Straży Miejskiej w Tarnobrzegu. Dzieci bardzo dokładnie poznały pracę strażnika miejskiego, polegającą na utrzymaniu i pilnowaniu ładu i porządku w mieście. W dalszej części spotkania urzędnicy uczyli dzieci, jak dbać i opiekować się zwierzętami domowymi – szczególnie psami. Nasze przedszkolaki dowiedziały się o tym, jakie obowiązki ciążą na właścicielach domowych czworonogów, jak należy zachowywać się podczas ataku bezpańskiego psa i jaką postawę należy przyjąć, aby chronić newralgiczne części ciała, gdy zaatakuje nas agresywne zwierzę. Urzędnicy zapoznali dzieci z wykazem ras psów powszechnie uznanych za niebezpieczne.

Dzieci otrzymały ulotki i informatory przygotowane dla właścicieli zwierząt. Przedszkolaki dziękując gościom za przybycie i ciekawe spotkanie przekazały zebraną karmę dla zwierząt do „Ogrodu Świętego Franciszka” w Tarnobrzegu.

Było również pamiątkowe zdjęcie oraz czas na indywidualne rozmowy, pytania i słodki poczęstunek.

więcej...

 

NIEZAPOMNIANY DZIEŃ KOBIET

 

8 marca, jak co roku, przypada Dzień Kobiet – święto troszeczkę zapomniane i przyblakłe. Ale tego roku to święto odzyskało dawną świetność i blask. Od samego rana, chłopcy z naszej grupy składali nam życzenia, były więc kwiaty, słodkości i lizaczki zarówno dla pań, jak i dziewczynek. Przed obiadem natomiast zjawili się dwaj panowie: Pan Jacek i Pan Janusz – tatusiowie dzieci z naszego Przedszkola z ogromnym naręczem róż i wielką torebką słodyczy. Były piękne życzenia dla wszystkich pań z naszego Przedszkola. Zostałyśmy obdarowane różami i pysznymi słodyczami.

Panowie nie zapomnieli o małych kobietkach i częstowali słodyczami wszystkie dziewczynki z całego Przedszkola. Aby chłopcom nie było przykro – oni również na koniec zostali poczęstowani cukierkami.

Tegoroczny Dzień Kobiet na długo pozostanie w naszej pamięci. Chciałoby się rzec: „Ach! Ci wspaniali mężczyźni!” – dobrze że jeszcze tacy są.

więcej...

 

W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3

 

5 marca wybraliśmy się do Szkoły Podstawowej Nr 3 w Tarnobrzegu. Zostaliśmy powitani przez Panią Dyrektor oraz dzieci, które przedstawiły nam teatrzyk pt. "Czerwony Kapturek inaczej".

Zwiedziliśmy sale lekcyjne.

Zostaliśmy też zaproszeni do biblioteki oraz sali gimnastycznej, gdzie wzięliśmy udział w zawodach sportowych. Na spotkaniu z panią pedagog również wszyscy wspaniale bawiliśmy się.

 

 

W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 4

29 lutego udaliśmy się z wizytą do Szkoły Podstawowej Nr 4 w Tarnobrzegu z okazji odbywających się tam "Dni Otwartych". Uczestniczyliśmy w spotkaniach i w krótkich lekcjach zorganizowanych przez tamtejszych nauczycieli.

Podczas wizyty było bardzo miło i ciekawie.

 

 

STRACH NA WRÓBLE – teatr żywego aktora
Spotkanie z autorką przedstawienia – Panią BOGUSŁAWĄ HODYL

 

 

28 lutego 2012 roku zjawił się w naszym Przedszkolu niecodzienny gość – autorka przedstawień, wierszy i utworów dla dzieci, Pani Bogusława Hodyl.

Pani Bogusława zaprezentowała dzieciom kilka książek autorskich, następnie w zabawny sposób recytowała własne wiersze i rymowanki. Na zakończenie spotkania autorka podarowała dwie swoje książki z dedykacjami i autografem do naszej przedszkolnej biblioteczki, a były to: „O czterech porach roku” oraz „Krowa w centrum Krakowa i inne wiersze”. Następnie pani Bogusława zaprosiła przedszkolaków na przedstawienie własnego autorstwa, zatytułowane „Strach na wróble”, w którym to wcieliła się w rolę głównego bohatera – wróbelka.

Przedstawienie odegrali prawdziwi aktorzy z teatru „Sfora” w Krakowie, a opowiadało ono o zabawnej przygodzie stracha na wróble i wróbla oczywiście. Podczas zabawnego dialogu strach, który miał pilnować drzewa z wiśniami tak zaprzyjaźnił się z wesołym i sprytnym wróbelkiem, że na koniec sam ofiarował mu wszystkie wiśnie.

Była to bardzo radosna i wesoła opowieść, uświetniona wspaniałą grą aktorską, która zarówno dzieciom, jak i dorosłym bardzo przypadła do gustu.

Na zakończenie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie z aktorami.

więcej...

 

ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

 

17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota. Ponieważ kot to jedno z bardziej lubianych przez dzieci zwierząt i my w przedszkolu nie zapomnieliśmy o tej uroczystości. Po śniadaniu, wspólnie z grupami 4 i 5 – latków zebraliśmy się w naszej sali na „kocie zabawy i piosenki”. Cała rytmika upłynęła również pod tym hasłem. Były piosenki i utwory muzyczne o kotach – mniej i bardziej znane. Dzieci m.in. bawiły się w zabawę taneczną do piosenki „Kotek Puszek”, robiły koci grzbiet, naśladowały picie mleka z miseczki oraz śpiewały piosenkę pt. „Wlazł kotek na płotek”.


Po rytmice panie nauczycielki przygotowały dla dzieci niespodziankę – przedstawiły teatrzyk, na podstawie utworu „Spotkanie” Marcina Brykczyńskiego. Pani Agnieszka była narratorem, natomiast panie Kasia i Ania – kotem białym i czarnym. Teatrzyk w humorystyczny sposób przedstawiał przygodę dwóch kotków, które chcąc się spotkać umawiały się w bardzo niefortunnych miejscach i do spotkania, niestety nie mogło nigdy dojść. Gdy, po wielu perypetiach, w końcu spotkały się w połowie drogi – odtąd zawsze czas spędzały razem i nigdy się już nie rozstawały.


Po teatrzyku również czas upływał nam na „kocich działaniach”. Wspaniale bawiliśmy się do piosenki pt.”Rysujemy kotka”, oglądaliśmy prezentację multimedialną o rasach kotów, a następnie słuchając piosenki „Wlazł kotek na płotek” wykonywaliśmy w grupach piękne obrazki z kotkiem na płocie – naklejając elementy z kolorowego papieru na duży format kartki.


Po tak mile spędzonym dniu, z pięknymi obrazkami kotków pozowaliśmy do wspólnego zdjęcia.

więcej...

 

HAPPY FEET. TUPOT MAŁYCH STÓP 2

 


15 lutego 2012 r. wybraliśmy się do kina w TDK–u na film „Happy Feet. Tupot małych stóp 2”. Było to już trzecie w tym roku szkolnym nasze wyjście do kina. Oglądaliśmy przepiękne krajobrazy Antarktyki i niezwykłe przygody najpopularniejszego stepującego pingwina Mambo i jego rodziny: żony Glorii i synka Erika, próbującego znaleźć swoje powołanie w świecie cesarskich pingwinów. I tym razem nowe zagrożenie nadciąga nad populację pingwinów i aby ocaleć wszystkie pingwiny muszą współpracować – i tańczyć!

Zarówno dzieci, jak i my dorośli z wielką uwagą oglądaliśmy film, gdyż bardzo nam się podobał i dostarczył nam wielu miłych wzruszeń.

 

 

WALENTYNKOWE ATRAKCJE

Ponieważ „Walentynki” od kilku lat na dobre zagościły w polskiej tradycji i my nie zapomniałyśmy, aby na ten dzień przygotować specjalne atrakcje dla naszych przedszkolaków. Tak więc 14 lutego od rana dominował czerwony kolor zarówno w ubraniach, jak i czapeczkach z serduszkiem, które przygotowałyśmy wraz z dziećmi na zajęciach.

Tuż po śniadaniu wszystkie grupy przedszkolne zebrały się w naszej sali i rozpoczęliśmy wspólną zabawę.

Pierwszym wydarzeniem tego niezwykłego dnia było rozstrzygnięcie konkursu na „Największą i najpiękniejszą walentynkę”. Pierwsze miejsce w naszej grupie zdobyli: Radzio Stadnik i Nikola Bogoń. Natomiast wyróżnienia uzyskali: Julia Kobylańska, Antoś Zając, Oliwierek Oleksy, Filipek Wójciak, Justynka Łukawska, Hania Michałeczko, Kasia Kołodziej, Adrian Róg i Jasio Dzierzkowski.więcej...

Po miłym momencie wręczania nagród i dyplomów, przyszedł czas na pozostałe niespodzianki. Panie nauczycielki wspólnie z Tatą Julci i Ani przygotowały bardzo wesołe i zabawne przedstawienie zatytułowane „Randka w ciemno”. Rolę prowadzącej pełniła pani Agnieszka, pani Ania wcieliła się w rolę Zuzy – szalonej miłośniczki słońca i plaży, pani Karolinka odegrała rolę statecznej Honoraty – wielbicielki książek, natomiast pani Kasia i grana przez Nią Pamela – była wielbicielką wszystkich różowych przedmiotów. Rolę Czesia Gitarzysty odegrał pan Jacek, który po prezentacji odpytywał uczestniczki quizu z ich zainteresowań, hobby oraz pasji. Nie mogąc się zdecydować na jedną uczestniczkę – „zabrał na randkę” wszystkie uczestniczki quizu łącznie z panią prowadzącą.


Było wiele zabawy, śmiechu i radości. A po tym niezwykle miłym wydarzeniu nastąpił czas na wspólne zabawy, tańce i pląsy. Były więc tańce z balonikami między brzuszkami, była konkurencja polegająca na najszybszym nadmuchaniu balonika przez chętne dziecko z każdej grupy, była wspólnie odśpiewana „Ciapulina” i wiele, wiele atrakcji.


Na zakończenie tego atrakcyjnego i niezwykle radosnego dnia wszyscy otrzymali pamiątkowe czerwone serduszka wykonane z masy solnej. Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.

więcej...

 

ALE CYRK

 


9 lutego 2012 roku byliśmy w kinie przy TDK–u na zabawnym filmie zatytułowanym „Ale cyrk”. Było to już nasze drugie wyjście do kina na wesoły film, podczas którego dzieci poznały niezwykle ciekawą przygodę psa Ozorka, którego tak pasjonował cyrk, że oddałby ostatnią kość za szansę występu na arenie. Ozorek korzystając z pomocy przyjaciela – małego chłopca Wiktora i jego wesołej koleżanki Kai dostaje się do wielkiego konkursu dla cyrkowców. Tam spotyka go wiele niesamowitych przygód, które mogliśmy śledzić na dużym ekranie.


Po tak dużej dawce humoru w pogodnym nastroju wróciliśmy do przedszkola.

 

 

 

ŁOWIECTWO ZWIERZĄT
- spotkanie z leśniczymi

W dniu 7 lutego 2012 roku byliśmy w Tarnobrzeskim Domu Kultury na bardzo ciekawym spotkaniu z leśniczymi z Nadleśnictwa „Ryś” w Nowej Dębie. Dowiedzieliśmy się wielu cennych informacji związanych z leśnictwem. Zwrot „Darz bór” to myśliwskie powitanie; „Diana” to polująca kobieta; święto myśliwych i leśniczych wypada 3 XI – w dzień Św. Huberta, ich patrona.

W dalszej części spotkania były bardzo ciekawe prezentacje multimedialne, podczas których poznaliśmy  ptaki i zwierzęta polskich lasów, pól i łąk. Następnie panowie pokazali eksponaty zwierząt i zapoznali nas z ich nazwami. Były też zagadki, podczas których po odgłosach próbowaliśmy rozpoznać różne ptaki i zwierzęta żyjące w Polsce. Następnie panowie leśniczy zapoznali nas z psami ras myśliwskich.

Na zakończenie tego ciekawego i pięknego spotkania mogliśmy wykazać się umiejętnościami gry na trąbce myśliwskiej. Było również pamiątkowe zdjęcie z panami leśniczymi.


Po tej części spotkania udaliśmy się do holu na pokaz sprzętu i uzbrojenia „Żandarmerii Wojskowej”.


Po tylu wspaniałych emocjach wybraliśmy się na zimowy spacer po mieście.


więcej...

 

WSZYSTKIE DZIECI NASZE SĄ
– koncert charytatywny

28 stycznia 2012 roku w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbyła się 21 edycja Koncertu Charytatywnego „Wszystkie Dzieci Nasze Są”. Wśród sześciu występujących Przedszkoli: 1, 2, 3, 4, 7 i 13 nie zabrakło i naszych sześciolatków, które przedstawiły piękną bajkę zatytułowaną „Nie ma tego złego”, po której zatańczyły „Poleczkę”.


Wszystkie programy artystyczne przedszkolaków były bardzo piękne, a zebrane podczas koncertu pieniądze zostały przekazane mamie Kacperka Rawskiego – sześcioletniego chłopczyka cierpiącego na porażenie górnych i dolnych kończyn, na zakup wózka inwalidzkiego i dofinansowanie do obozu rehabilitacyjnego.


Wszystkim małym artystom, ich Rodzicom oraz obecnym podczas koncertu gościom składamy serdeczne podziękowania za ich dobre, wyrozumiałe i szczere serca oraz za wielką hojność.

 

 

NAJŚMIESZNIEJSZA BOMBKA CHOINKOWA
– rozstrzygnięcie konkursu

27 stycznia 2012 roku odbyło się uroczyste rozstrzygniecie konkursu na „Najśmieszniejszą bombkę choinkową” i wręczenie nagród laureatom konkursu. Z każdej grupy przedszkolnej wyłoniony został jeden zwycięzca, natomiast pozostałe dzieci otrzymały wyróżnienia. W naszej grupie sześciolatków I miejsce zdobyła Pola Gajda, zaś wyróżnienia otrzymali: Hania Michałeczko, Justynka Łukawska, Miłoszek Nowak i Oliwierek Oleksy. Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy!


Aby uświetnić to wydarzenie my – sześciolatki zaprezentowaliśmy wszystkim przedszkolakom i zaproszonym gościom tańce i piosenki karnawałowe, zaś dzieci 5 – letnie przedstawiły teatrzyk pt. „Czerwony Kapturek”. Na zakończenie 5 i 6 – latki zatańczyły wspólnie „Poleczkę”.


Było to kolejne miłe wydarzenie w naszym Przedszkolu.

więcej...

 

MOJA BABCIA I MÓJ DZIADZIO TO WSPANIALI SĄ DZIADKOWIE!

 

Dziś dziękuję Wam serdecznie,
drogi Dziadku, Babciu miła
za to, że przy Was bezpiecznie
cały świat mogę zdobywać!

 

Tymi słowami 6-latki składały życzenia wszystkim Babciom i Dziadziom podczas wspaniałej uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka, która odbyła się w naszej grupie we wtorek 24 stycznia.

Dzieci powitały wspaniałych gości tańcem karnawałowym, po czym zaprezentowały inscenizację zatytułowaną Nie ma tego złego w wykonaniu wszystkich sześciolatków.

Później były piosenki, wiersze, życzenia i taniec „poleczka”. Było dużo radości, śmiechu i pozytywnych doznań, a w niejednym oku pojawiła się też łza wzruszenia. Na zakończenie tej pięknej uroczystości sześciolatki wręczyły gościom własnoręcznie wykonane upominki: Babciom – serwetki, a Dziadziom – muszki.

Było też wspólne zdjęcie, wykonane na pamiątkę naszego wzruszającego spotkania.

 

 

"NAMALUJ NAJPIĘKNIEJSZĄ KOLĘDĘ"

I WIELKI SUKCES NASZYCH PRZEDSZKOLAKÓW!

 

23 stycznia 2012 roku w Szkole Podstawowej Nr 3 w Tarnobrzegu w obecności Prezydenta Miasta – Pana Norberta Mastalerza oraz Naczelnik Wydziału Edukacji – Pani Anny Czaplińskiej odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego organizowanego dla przedszkolaków z grup 5 i 6 latków w naszym mieście, a zatytułowanego „Namaluj Najpiękniejszą Kolędę”. Na początku uroczystości powitali nas uczniowie z klas IV–VI, którzy zaprosili gości do wysłuchania recitalu kolęd i pastorałek w ich wykonaniu. Następnie wszystkich serdecznie powitała Pani Dyrektor Szkoły – Anetta Martyniuk, która wspólnie z Panią Joanną Szuwalską – Bukała i Panią Moniką Janczy odczytały protokół z rozstrzygnięcia konkursu. Spotkała nas bardzo miła niespodzianka, ponieważ wszystkie nagrody zdobyły dzieci z naszego Przedszkola z grup 5 i 6 – latków.


W dalszej kolejności nastąpił piękny moment prezentacji zwycięskich prac, ich autorów i oczywiście wręczenie nagród i dyplomów. W naszej grupie zostało nagrodzonych aż sześcioro dzieci.

I miejsce: Hania Michałeczko i Maja Florek

II miejsce: Antoś Zając

III miejsce: Pola Gajda, Nikola Bogoń i Olek Radłowski.


Jesteśmy bardzo dumne z osiągnięć naszych wychowanków i z ich ogromnego sukcesu!


 

 

BAL KARNAWAŁOWY

 

W karnawale same bale – zatem bawmy się wspaniale! – ta dewiza towarzyszyła nam przez cały dzień 13 stycznia, kiedy to w naszym przedszkolu odbył się niepowtarzalny „Bal Karnawałowy”. Już od samego ranka progi naszego przedszkola przekraczały wytworne księżniczki, groźne wiedźmy i czarownice, dzielni rycerze, żołnierze i policjanci oraz nieustraszeni muszkieterowie i kowboje.

Kostiumy karnawałowe naszych dzieci były wspaniałe i panująca podczas balu atmosfera również.

Wszyscy bawiliśmy się wyśmienicie, a do tańca przygrywała nam prawdziwa orkiestra!

Gdy ktoś bardzo zmęczył się pląsami mógł odpocząć, a w przerwach posilić się ciastami i ciasteczkami, które na bal przygotowały mamy naszych przedszkolaków.

więcej....

Atrakcje towarzyszyły nam przez cały dzień – po obiedzie przyjechali do nas aktorzy z grupy „Prekursor Artystyczny” z Krakowa z przedstawieniem zatytułowanym

UKŁADANKA DLA BAŁWANKA

 

Dzieci doskonale bawiły się obserwując przygody Bałwanka, Śnieżynki i Mikołaja. Aktorzy umiejętnie włączyli dzieci do wspólnej zabawy i tańca w trakcie trwania przedstawienia.

Dla dzieci był to niewątpliwie wspaniały i niepowtarzalny dzień – dzień radości, tańca, zabawy
- obfitujący w wiele miłych niespodzianek!

więcej...

 

OPŁATEK W NASZYM PRZEDSZKOLU

 

22 grudnia sześciolatki zorganizowały spotkanie opłatkowe dla wszystkich przedszkolaków i całego personelu przedszkola. Panowała na nim bardzo miła, serdeczna i przedświąteczna atmosfera. Na początku dzieci z grup 5 i 6-latków przedstawiły piękny program artystyczny, podczas którego recytowały wiersze, przedstawiły inscenizacje, śpiewały kolędy i pastorałki. Później były życzenia świąteczne, wspólnie łamaliśmy się opłatkiem, a dzieci sześcioletnie częstowały wszystkich pierniczkami, które samodzielnie upiekły. Panująca podczas spotkania atmosfera urzekła wszystkich, a smak aromatycznych pierniczków i wzruszenie na długo pozostaną w naszych wspomnieniach.

więcej...

 

CO TO JEST POWIETRZE?

 

15 grudnia w naszej grupie odbyło się zajęcie pokazowe dla Rodziców. Było to zajęcie z wychowania umysłowego.

Dowiedzieliśmy się, co to jest powietrze i skąd w ogóle wiadomo, że powietrze istnieje. Z pomocą naszej pani sprawdziliśmy, jak pod wpływem temperatury powietrze się rozszerza (balon powoli wypełniał się powietrzem) - to wzbudziło również zainteresowanie naszych Rodziców.

Za pomocą lupy sprawdziliśmy, czy na "pułapkach" (talerzyki posmarowane wazeliną) znajduje się kurz. "Pułapki" rozłożone były wcześniej na dworze, w piwnicy i w sali. A po ciekawych doświadczeniach wszyscy chętnie bawiliśmy się w zabawę "Wiatr i liście" przy dźwiękach muzyki z pianina.

Zajęcie kończyła praca przy stoliku. Rysowaliśmy na temat "Co zrobię, by powietrze było czyste?". Naszym zadaniem było również podpisanie alfabetem literowym swoich prac.

Ponieważ grudzień to okres, kiedy radośnie przeżywamy Boże Narodzenie, dlatego też zaprosiliśmy naszych Rodziców do wysłuchania "Koncertu pastorałek". Z przejęciem śpiewaliśmy pastorałki i składaliśmy życzenia świąteczno-noworoczne. Wszyscy wspólnie łamaliśmy się opłatkiem, a Rodzice częstowali się pierniczkami upieczonymi przez nas na zajęciach. Było miło, przyjemnie i świątecznie.

 

 

PIECZEMY PIERNICZKI

 

13 grudnia w naszej grupie zapanowała typowo świąteczna atmosfera - a to za sprawą pierniczków, które to nasze sześciolatki piekły z ogromnym zaangażowaniem.

Dzieci najpierw dowiedziały się, jakie składniki są potrzebne do zrobienia ciasta piernikowego, następnie z wielką uwagą obserwowały kolejne etapy przygotowania tegoż ciasta. Gdy już ciasto było gotowe i schłodzone nasi pracowici "mali cukiernicy" zabrali się do wycinania ciasteczek, lukrowania ich i ozdabiania kolorową posypką. Było wiele zabawy i humorystycznych sytuacji, ale w bardzo pracowitej atmosferze.

Uwieńczeniem naszych wspólnych starań były dwie misy pierniczków, którymi 6-latki ozdobią choinkę w naszej sali. Pierniczki będą również wspaniałym poczęstunkiem zarówno na spotkaniu opłatkowym z Rodzicami, jak i na nasz przedszkolny opłatek.

 

 

PRZEPOWIEDNIA STARUSZKI
– teatrzyk lalek

 

9 grudnia gościliśmy w naszym Przedszkolu Teatr Lalek „Pinokio” z przedstawieniem zatytułowanym: „Przepowiednia staruszki”. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem oglądały przedstawienie. Kolejny raz przekonały się, że dobro zawsze zwyciężą w walce ze złem. Wyniosły też cenną naukę na przyszłość, że nie warto nikogo kłamać i oszukiwać  oraz że w życiu warto być człowiekiem dobrym, życzliwym i niosącym pomoc innym.

Po przedstawieniu zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

więcej...

 

BASIOWY BAL PASIASTYCH

 

8 grudnia w naszym przedszkolu miało miejsce bardzo doniosłe wydarzenie – odbył się „II Basiowy Bal Pasiastych”. Tym razem bohaterce lubianych przez nas książek – Basi, towarzyszył Titi- chłopiec, który po trzęsieniu ziemi przybył do Polski z Haiti. Cały dzień był bardzo radosny – przedszkolaki poznały wiele nowych zabaw, wspólnie z kolegami i koleżankami z wszystkich naszych grup przedszkolnych wesoło się bawiły, tańczyły, współpracowały, a nawet wykonywały kolorowe pasiaste dywaniki. Oczywiście w naszych strojach dominowały paski, które również królowały we wszelkich późniejszych działaniach. Dzieci poznały kulturę i zwyczaje haitańskie. Podczas balu bawiły się przy dźwiękach haitańskiej muzyki. Na zakończenie balu dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy uwidocznione na wspólnej przedszkolnej fotografii.

Po wspólnych balowych emocjach 6-latki rysowały, kolorowały i wycinały indywidualnie Basię i Titiego. Następnie wspólnie wykonywały palmę rożnymi technikami plastycznymi. Uwieńczeniem dnia było wiele radości wynikającej ze wspólnej zabawy i uroczystego przebiegu balu oraz piękna dekoracja, która powstała na naszej grupowej tablicy.

więcej...

 

SMERFY - WYJŚCIE DO KINA

 

7 grudnia wybraliśmy się do kina w Tarnobrzeskim Domu Kultury na film animowany w polskiej wersji językowej pt.: „Smerfy”. Pomimo, iż film trwał prawie dwie godziny dzieci oglądały go z wielkim zainteresowaniem. Dla niektórych było to pierwsze wyjście do kina. Wrażeń było mnóstwo, a po powrocie do przedszkola wciąż padały pytania: „kiedy kolejny raz pójdziemy do kina i na jaki tym razem film?” Dzieci z grupy 6-latków zdały kolejny „test dojrzałości” i utwierdziły nas w przekonaniu, że kultura nie jest terminem, który schodzi do lamusa i warto w nią inwestować i przybliżać ją dzieciom od najmłodszych lat.

 

 

WITAJ ŚWIĘTY MIKOŁAJU!

 

6 grudzień - tego dnia panowało niezwykłe ożywienie w naszej grupie - powód był oczywisty, dzieci nie mogły się doczekać przyjazdu Świętego Mikołaja.


Gdy już wszystko było gotowe (nawet prezenty dla naszego oczekiwanego gościa), w drzwiach naszej sali pojawił się Święty Mikołaj. Jaka wielka była radość dzieci, które bardzo długo witały Go piosenkami, tańcem i wierszami.


Przedszkolaki wyśpiewały między innymi "Usiądź z nami Mikołaju, pewnie się zmęczyłeś. Żeby nas odwiedzić dzisiaj szmat drogi przebyłeś..."

I rzeczywiście - jak opowiadał nasz kochany gość łatwo nie było, gdyż musiał do naszego Przedszkola przyjechać... samochodem, gdyż śnieg w tym roku jeszcze nie spadł i renifery bardzo się męczyły ciągnąc sanie po asfalcie. Ale gdy już do nas dotarł spędził z nami trochę czasu - bawił się z dziećmi, rozdawał im piękne prezenty, zarówno indywidualne, jak i do sali przedszkolnej.


Był też czas na zdjęcia i rozmowy z naszym wyjątkowym gościem,

a nawet ciągnięcie Mikołaja za jego długą siwą brodę.

Niestety wizyta dobiegła końca, gdyż Mikołaj musiał odwiedzić jeszcze w tym dniu bardzo dużo innych dzieci. Sześciolatki z żalem odprowadziły naszego miłego gościa do drzwi...

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

25 listopada swoje święto obchodziła najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo:

CZY TO JUTRO, CZY TO DZIŚ, WSZYSTKIM JEST POTRZEBNY MIŚ!

W naszym Przedszkolu również nie mogliśmy zapomnieć o tak ważnym dla dzieci święcie. Nasze 6-latki przyniosły w tym dniu do przedszkola swoje ulubione pluszaki. Było wiele „misiowych zabaw”, robiliśmy sobie misiowe fotografie, a dzieci  ozdabialiśmy sylwety misia różnymi technikami plastycznymi. Dzień ten przebiegał niezwykle uroczyście w naszej placówce, a dzieci wspaniale się bawiły ze swoimi maskotkami - Pluszowymi Misiami.

 

 

ŚWIĘTO JABŁKA

24 listopada 2011 roku to kolejny bardzo ciekawy dzień w naszym Przedszkolu, obchodziliśmy bowiem „Święto jabłka”. Wszyscy wystrojeni na czerwono spotkaliśmy się bezpośrednio po śniadaniu w naszej sali, aby się wspólnie bawić, śpiewać, rozgrywać różne konkurencje sprawnościowe oraz uczestniczyć w różnych konkursach. Każdy z uczestników zabawy z motywem jabłka oczywiście na opaskach założonych na główki lub przymocowanym do ubranka.


Na wstępie pani Agnieszka wytłumaczyła wszystkim motto dnia, a mianowicie: „jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z dala ode mnie”. Później były piosenki, tańce, a wspólny rozśpiewany autobus „zabrał” dzieci na wycieczkę do sadu, gdzie tańczyły, bawiły się i zbierały pyszne jabłka. Do Przedszkola dzieci „wróciły” samolotem i bezpośrednio po przyjeździe „upiekły” pyszną szarlotkę.


Następnie były różnorodne konkurencje prowadzone przez wszystkie panie nauczycielki, czyli noszenie jabłek na tackach, odgadywanie nazw owoców po kształtach i dotyku, malowanie konturów jabłek farbami, jedzenie jabłek przymocowanych na nitkach – bez pomocy rąk i wiele innych atrakcyjnych zabaw.


Nie zabrakło też konkurencji dla pań, które musiały obrać jabłko tak, aby uzyskać jak najdłuższy obierek.


Po południu również były zabawy z jabłkiem: wyklejanie sylwety jabłka ścinkami czerwonego papieru, układanie piramidy z jabłek oraz wspólna degustacja jabłek.

Był to kolejny niezwykle ciekawy dzień z całą gamą atrakcji dla naszych przedszkolaków.

więcej...

 

MOJE PRZYGODY W KRAINIE ZDROWYCH ZĄBKÓW

 

 

Nasze przedszkolaki uczestniczą o ogólnopolskim programie dotyczącym profilaktyki jamy ustnej, zatytułowanym „Akademia Aquafresh”. Dzieci miały spotkanie z panią stomatolog, realizowane były różne zajęcia, podczas których dzieci wzbogacały i poszerzały swą wiedzę dotyczącą higieny jamy ustnej oraz troski i dbałości o zdrowie zębów i dziąseł.

Jednym z elementów programu było wykonanie plakatu na konkurs. Oto jak nasze sześciolatki go wykonywały:

A tak prezentuje się gotowy plakat

 

 

NASZE JESIENNE KĄCIKI PRZYRODY

 

Owocowe przetwory na zimę

Na dworze już późna jesień, wiele osób myśli już o zimie i przygotowuje się do niej skrupulatnie. Nasze 6-latki też. Na zajęciu technicznym wykonywały kompoty na zimę z różnych owoców: jabłek, śliwek, gruszek i dyni. Zajęcie wzbudziło wiele emocji i radości u dzieci, które z ogromnym zaangażowaniem obierały owoce ze skórki a następnie kroiły je na kawałki i robiły kompoty. Gdy kompoty były już gotowe – nasze dzielne starszaki robiły i samodzielnie ozdabiały etykietki na słoiki i pięknie wycinały serwetkowe nakładki na wieczka. W taki sposób w naszym kąciku przyrody powstała prawdziwa zimowa spiżarnia!

 

Wyszły jeże na ostatni spacer

Na jesiennych zajęciach dzieci poznają różne sposoby przygotowywania się zwierząt do zimy. Poznają bliżej różne zwierzęta i dowiadują się wielu informacji o ich życiu i zwyczajach. Na jednym z takich zajęć 6-latki poznawały  m.in. jeża. Uwieńczeniem tychże zajęć było zajęcie techniczne, na którym to dzieci robiły jeże z ziemniaków i zapałek. Było wiele fajnej zabawy, ale i nauki. Dzieci wykonały piękne jeże, które ozdabiają nasz jesienny kącik przyrody.

 

NA STRAGANIE

W dniu 18 listopada 2011 roku nasze pięciolatki wraz z panią Kasią zaprosiły nas na teatrzyk jarzynowy „Na straganie” Jana Brzechwy. Teatrzyk bardzo nam się podobał, a młodzi aktorzy bardzo się starali.


Kukiełki do przedstawienia robiły pięciolatki na zajęciach technicznych, a ciekawostką było to, że owe kukiełki wykonane były z prawdziwych warzyw.

Po przedstawieniu zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie z naszymi młodymi aktorami.

 


 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 Listopada to ważna dla nas - Polaków data. Bo tego dnia obchodzimy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji przez cały poprzedzający tydzień zapoznawaliśmy się z tematyką z tym związaną poprzez bliższe poznanie naszego miasta, ulic, i spraw nam najbliższych; staraliśmy się dostrzec i zrozumieć to, co ważne dla naszego kraju i dla nas samych.

Utrwaliliśmy symbole narodowe, poznaliśmy sylwetki sławnych Polaków, którzy aktywnie uczestniczyli w działaniach mających na celu odzyskanie przez Polskę niepodległości; poznaliśmy kilka legend związanych z naszą ojczyzną.

9 listopada 2011 roku pięknie wystrojeni z kotylionami na piersi uczciliśmy 93-cią rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości podczas uroczystej akademii, na którą zaprosiliśmy Rodziców, Dziadków, panią Dyrektor, koleżanki i kolegów z młodszych grup oraz personel przedszkola.

Zaproszeni goście z zapartym tchem oglądali uroczystość, podczas której przybliżyliśmy wydarzenia sprzed lat. Co niektórym "łezka zakręciła się w oku". Wzruszeni widzowie nie szczędzili nam pochwał i podziękowań za przygotowanie tej jakże pięknej akademii.

więcej...

 

DZIEŃ ZADUSZNY
– WYCIECZKA NA CMENTARZ WOJSKOWY

Bezpośrednio po Święcie Zmarłych – 2 listopada 2011 roku w Dzień Zaduszny wybraliśmy się na wycieczkę na Cmentarz Wojskowy w Tarnobrzegu. Na miejscu poznaliśmy historię tego miejsca i dowiedzieliśmy się, kto został tutaj pochowany. Następnie zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie przy głównym pomniku poświęconym wszystkim żołnierzom i mieszkańcom miasta, którzy zginęli w czasie I i II Wojny Światowej.


Był też czas na refleksyjny spacer po cmentarzu oraz zapalenie zniczy przyniesionych przez na i złożenie ich na nagrobkach.

 


 

JAN PAWEŁ II W WIERSZU I W PIOSENCE
– rozstrzygnięcie konkursu

Z okazji Jubileuszu 30 – lecia naszego Przedszkola w naszej placówce został zorganizowany konkurs literacki zatytułowany „Jan Paweł II w wierszu i piosence”. Zadaniem dzieci oraz członków ich najbliższych rodzin było napisanie wiersza lub tekstu piosenki do znanej melodii związanego z osobą Jana Pawła II – Patrona naszej Placówki. Konkurs był skierowany do aktualnych  przedszkolaków i ich rodzin, absolwentów naszego Przedszkola, jak i personelu.

W dniu 19 października 2011 roku – kilka dni po Jubileuszu, nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród laureatom.

Uroczystość tę umilił nam absolwent naszego Przedszkola – Krzysio Michalski, który w przepiękny sposób zaśpiewał piosenkę „Dłonie”.

Natomiast nagrody dla laureatów ufundował pan Arkadiusz Kasprowicz i Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, którym bardzo serdecznie dziękujemy.

Nasza grupa była reprezentowana przez liczną grupę laureatów, a były to następujące dzieci: Julia Marek, Nikola Bogoń, Wiktoria Galus, Oliwier Oleksy, Hanna Michałeczko, Pola Gajda i Maja Florek.


Utwory, które wpłynęły na konkurs były bardzo piękne i zostały wyeksponowane na specjalnej pamiątkowej tablicy. Wszyscy laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz piękne i wartościowe książki.

więcej...

 

30 LAT MINĘŁO…
– czyli Jubileusz Tarnobrzeskiej Trzynastki

14 października 2011 roku to bardzo ważna i szczególna dla Nas – pracowników, przedszkolaków, Rodziców i przyjaciół Przedszkola data. W tym dniu przypada bowiem Jubileusz 30 – lecia istnienia Przedszkola oraz 10 – lecia nadania imienia Jana Pawła II naszej Placówce.

Przygotowania do tej niezwykle ważnej uroczystości trwały kilka tygodni, aż wreszcie nadszedł ten długo oczekiwany „jubileuszowy dzień”. Rozpoczął się on uroczystą mszą święta w klasztorze o.o. Dominikanów, którą to poprowadził ojciec Andrzej Bielat wraz z księżmi z sąsiednich parafii. Msza była niezwykle piękna, a w jej prowadzenie włączyły się zarówno dzieci, Rodzice, jak i pracownicy Przedszkola.


Po mszy świętej udaliśmy się do Tarnobrzeskiego Domu Kultury, gdzie przedszkolaki odśpiewały Hymn Państwowy na uroczyste rozpoczęcie oficjalnych uroczystości jubileuszowych połączonych z obchodami Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Następnie były przemówienia, przemowy, podziękowania i  prezentacja multimedialna o naszej Placówce, aż nadszedł czas na występy naszych przedszkolaków. Wszystkie grupy przedszkolne w pięknych strojach przedstawiły swoje wspaniałe programy artystyczne tworzące spójną całość „Drogowskazy Jana Pawła II”.

Nasze sześciolatki pięknie recytowały i śpiewały, a na zakończenie w mistrzowski sposób odtańczyły „Poloneza”.


Po oficjalnej części uroczystości przeszliśmy do naszej Placówki, gdzie zaproszeni goście oraz władze miasta mogły się zapoznać z historią, wykazem absolwentów oraz kronikami Przedszkola. Były też kwiaty, podziękowania, gratulacje i wspaniały poczęstunek.

Cała uroczystość miała niezwykle miły i serdeczny przebieg. Wszyscy otrzymali pamiątkowe foldery i przepiękne przestrzenne słoneczniki.

więcej...

RODZINNY PIKNIK JUBILEUSZOWY

Następnego dnia – w sobotę 15 października 2012 roku odbył się piknik jubileuszowy z udziałem dzieci i ich rodzin. Wszyscy razem bawiliśmy się przy muzyce z udziałem wodzireja. Były wspólne rozmowy, zabawy i wiele przemiłych atrakcji: pokaz baniek mydlanych, czekoladowa fontanna, którą ufundowali Rodzice naszych przedszkolaków, kiełbaski z grilla i słodki poczęstunek. Wszyscy już odprężeni mogliśmy się nacieszyć wspólną rozmową, zabawą i radosnym biesiadowaniem.więcej...


 

SPOTKANIE ZE STOMATOLOGIEM

W bieżącym roku szkolnym nasze Przedszkole uczestniczy w ogólnopolskim programie dotyczącym higieny jamy ustnej zatytułowanym „Akademia Aquafresh”. Aby jeszcze dokładniej przybliżyć dzieciom omawianą tematykę zaprosiłyśmy na spotkanie panią stomatolog.

W dniu 28 września 2011 roku pani stomatolog spotkała się z naszymi przedszkolakami, pokazała im przybory i narzędzia potrzebne w pracy dentysty. Dokładnie powiedziała i zademonstrowała, jak należy prawidłowo myć zęby i przekonywała, jak ważna jest systematyczna kontrola i profilaktyka zębów i całej jamy ustnej. Dzieci z ogromną uwagą i zainteresowaniem wysłuchały wszystkich informacji i rad pani stomatolog.


Po prelekcji dzieci oglądnęły bardzo ciekawy edukacyjny film, który uzupełnił naszą wiedzę o higienie jamy ustnej.

Na pamiątkę interesującego spotkania zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie.

więcej...

 

MYSIE SPRAWKI
– teatrzyk

20 września 2011 roku przyjechał do naszego Przedszkola Teatrzyk Bazyl z przedstawieniem zatytułowanym „Mysie sprawki”. Była to ciekawa bajeczka opowiadająca o przygodach myszki i jej znajomych: kurczaka, prosiaczka i osiołka.

Przedstawienie było bardzo interesujące, a wszystkie nasze przedszkolaki z uwagą oglądały niezwykłe przygody myszki.

więcej...


 

NASZA GRUPA

 

Jesteśmy wspaniałą, wesołą i spontaniczną grupą z dominacją chłopców, która aktualnie liczy 24 dzieci. Do przedszkola uczęszczamy już czwarty rok i czujemy się tu bardzo pewnie - musimy być wzorem dla młodszych kolegów.

Pracują z nami pani Ania i pani Dominika oraz pani Beatka. W przedszkolu bardzo miło spędzamy czas: uczymy się, poznajemy otaczający nas świat poprzez literaturę, działalność plastyczną, muzykę, ruch i zabawę. Tutaj nawiązują się nasze pierwsze przyjaźnie, a nawet miłości... A przede wszystkim przygotowujemy się do podjęcia nauki w szkole.

 


(C) 1981 - 2023 Przedszkole nr 13 im. Jana Pawła II w Tarnobrzegu | realizacja medox.pl

Ta strona używa cookie m. in. w celach statystycznych. Dowiedz się więcej na ich temat i o zmianie ustawień w przeglądarce.
Korzystając z niniejszej strony, wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.