Przedszkole
Nasza oferta
Dla rodziców

 

BIEDRONKI WITAJĄ

 

 

POŻEGNANIE WIKTORKI

 

W przeddzień zakończenia roku przedszkolnego żegnała się z nami Wiktorka Surowiec, która od września rozpocznie naukę w pierwszej klasie. Nasza koleżanka przyniosła dla każdego pyszne lizaki. Uściskom i pożegnaniom nie było końca.

Zrobiliśmy sobie z Wiktorką ostatnie pamiątkowe zdjęcie.

 

 

WAKACYJNE PLANY

 

Już wkrótce wakacje, na które wszyscy z niecierpliwością czekamy. Nim rozjedziemy się w różne zakątki Polski, by zażywać letniego wypoczynku, postanowiliśmy zaplanować swój letni wyjazd. Wybieraliśmy wycinki z gazet przedstawiające fragmenty krajobrazów, po czym dorysowywaliśmy kredkami pozostałe elementy. W efekcie powstały przepiękne widokówki miejsc, które chcielibyśmy odwiedzić.

 

 

ŻEGNAJ PRZEDSZKOLE!

 

 

25 czerwca w naszym Przedszkolu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Swój ostatni występ zaprezentowały nam 6-latki. Wspólnie z młodszymi kolegami podziwialiśmy ich umiejętności taneczne, a następnie wysłuchaliśmy montażu słowno-muzycznego w ich wykonaniu.


 

Po wystąpieniu Stokrotek na scenę wkroczyliśmy my,
by wierszem i piosenką pożegnać starszych kolegów.

Na zakończenie wręczyliśmy 6-latkom zakładki do książek, które wcześniej samodzielnie wykonaliśmy.

 

 

 

Dzisiejszego dnia żegnaliśmy również kilkoro dzieci z naszej grupy, które od września rozpoczną swą przygodę ze szkołą. Piotruś Domagała, Nicolka Kamysz, Mateuszek Piotrowski, Ania Sałata, Wiktorka Surowiec oraz Ania Szozda otrzymali od Pani Dyrektor pamiątkowe dyplomy oraz tabla.

 

W sali na dzieci czekała kolejna niespodzianka – upominki, które na pewno przydadzą się w szkole.


 

Podczas pożegnań niejednemu z nas zakręciła się łezka w oku. Przykro nam, że nasze
koleżanki i koledzy odchodzą do szkoły. Mamy jednak nadzieję, że odwiedzą nas jeszcze nie raz.

 

 

W STACJI UZDATNIANIA WODY I OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW

 

10 czerwca, dzięki zaproszeniu Pani Ani Malinowskiej - mamy Jacusia, mieliśmy możliwość zwiedzenia Stacji Uzdatniania Wody w Jeziórku i Oczyszczalni Ścieków w Zakrzowie.

W stacji uzdatniania wody czekali na nas pracownicy Tarnobrzeskich Wodociągów: Pani Barbara Paradowska oraz Pan Janusz Rejczyk, którzy oprowadzili nas po zakładzie, w ciekawy sposób omawiając przy tym, jaką drogę musi przebyć woda, by mogła być przez nas pita.


Podczas pobytu, z wielkim zaciekawieniem oglądaliśmy urządzenia, które biorą udział w poprawie parametrów wody. Zwiedzaliśmy budynek napowietrzalni, przyglądaliśmy się procesom filtracji, dzięki czemu wiemy, że każda woda, nawet ta w butelkach, poddawana jest procesowi napowietrzania i filtracji.


Udaliśmy się również do Punktu Ujęcia Wody ze studni, która zaopatruje Tarnobrzeg w wodę.

 

 

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Oczyszczalni Ścieków w Zakrzowie. Pani Dorota Wiśniewska oprowadziła nas trasą, jaką przebywa trafiająca tam zanieczyszczona woda. Mogliśmy ją nawet obejrzeć i powąchać.

W specjalnych zbiornikach oglądaliśmy bakterie biorące udział w oczyszczaniu,
po czym przyglądaliśmy się odpadom powstającym wskutek tego procesu.

Na końcu porównaliśmy wodę oczyszczoną oraz ścieki,
które widzieliśmy na początku trasy. Różnica była zaskakująca!

Dzięki tej wycieczce wiemy już, jak wiele pracy trzeba włożyć w oczyszczenie wody,
dlatego obiecujemy jej nie zanieczyszczać i oszczędzać.

więcej...


 

 

 

WYCIECZKA DO WYDRZY - KLONOWEGO

 

6 czerwca wspólnie ze starszymi Stokrotkami, wyruszyliśmy na ekologiczno-przyrodniczą wycieczkę do Wydrzy - Klonowego. W siedzibie Koła Łowieckiego "Leśnik" powitał nas Pan Grzegorz Gruca - tatuś naszego Piotrusia oraz Pani Maria Cygan. Przedstawiciele "Leśnika" w ciekawy i przystępny sposób przekazali nam przyrodnicze informacje. Każdy mógł również zadać nurtujące go pytania, na które pan Grzegorz cierpliwie udzielał odpowiedzi.


Kolejnym punktem wycieczki było spotkanie z przedstawicielami inspekcji weterynaryjnej. Panowie opowiadali o zachowaniu zwierząt zarażonych wścieklizną, mówili o zagrożeniach związanych z tą chorobą. Mogliśmy także zobaczyć i poznać zapach szczepionki przeciwko wściekliźnie.


Następnie nasi przewodnicy - pan Grzegorz i pani Mariola - oprowadzili nas po terenie, będącym pozostałością po Puszczy Sandomierskiej. Podczas spaceru oglądaliśmy dzikie ptactwo, ślady pozostawione przez dziki. Znaleźliśmy również kilka eksponatów, którymi wzbogacimy nasz kącik przyrody.


Po powrocie do siedziby Koła Łowieckiego, rozwiązywaliśmy zagadki przygotowane przez Pana Grzegorza, które sprawdzały wiedzę zdobytą podczas wycieczki. Inną atrakcją było kolorowanie obrazków tematycznie związanych z pracą myśliwego. Na koniec jedliśmy pyszne, grillowane kiełbaski.


Bardzo dziękujemy naszym Przewodnikom za serdeczne przyjęcie oraz bardzo ciekawy przekaz przyrodniczej wiedzy!

więcej...


 

JESTEŚMY DZIEĆMI, MAMY SWOJE PRAWA

 

Dzień Dziecka to doskonała okazja do tego, by przypomnieć wszystkim o prawach dzieci. Ubiegły tydzień poświęciliśmy na ich poznanie, omówienie i utrwalenie. Kończąc cykl zajęć o tej tematyce, wykonaliśmy plakat, który przypominał, że każde dziecko, niezależnie od tego skąd pochodzi, ma takie same prawa.

 

 

"PCHŁA SZACHRAJKA"

 

Z okazji Dnia Dziecka Stowarzyszenie Przyjaciół Przedszkola Nr 13 przygotowało dla wszystkich milusińskich wspaniałą niespodziankę - oglądaliśmy inscenizację wiersza Jana Brzechwy "Pchła Szachrajka" zagraną przez Rodziców.

Pchła Szachrajka

 

 

Po obejrzeniu zabawnej bajki udaliśmy się z Rodzicami na pyszny poczęstunek,
by wspólnie świętować ten ważny dla nas dzień.

 

 

DZIEŃ DZIECKA

 

2 czerwca świętowaliśmy Dzień Dziecka w tarnobrzeskiej hali MOSiR-u, gdzie czekało na nas wiele atrakcji. Oglądaliśmy m.in. pokazy sztuk walki, tańczyliśmy zumbę pod czujnym okiem pań instruktorek, malowaliśmy buźki.


Przy jednym ze stanowisk oglądaliśmy pokaz pierwszej pomocy.
Każdy mógł również przykryć się folią termiczną, co bardzo nam się spodobało.


Na zakończenie wspólnego świętowania z wielkim apetytem zajadaliśmy się
grillowaną kiełbasą i słodką watą cukrową.

 

 

GEOMETRYCZNE KRÓLESTWO

 

"Geometryczne królestwo" było tematem dzisiejszych zajęć plastycznych.
Z kolorowych figur geometrycznych komponowaliśmy wymyślone przez siebie - własne królestwa.

 


 

DZIEŃ MAMY I TATY

 

Dzień Mamy i Taty to jedno z najważniejszych świąt dla przedszkolaka, dlatego przygotowania do tego wyjątkowego dnia zaczęliśmy już dużo wcześniej. Najpierw podczas licznych prób, kiedy to utrwalaliśmy wiersze, piosenki i taniec, a następnie gdy przygotowywaliśmy prezenty. Dla Mamusi zrobiliśmy szale, Tatuś otrzymał krawat.


23 maja na wielkiej scenie Środowiskowego Domu Kultury, wspólnie ze wszystkimi dziećmi z naszego Przedszkola daliśmy występ. Zgromadzona publiczność oglądała taniec w naszym wykonaniu, wysłuchała recytowanych wierszy oraz śpiewanych piosenek, którymi dziękowaliśmy Rodzicom za miłość, jaką obdarzają nas każdego dnia.

taniec Biedronek

Po występach dzieci udaliśmy się na poczęstunek.
Wspólnie z Rodzicami kosztowaliśmy słodkich wypieków przygotowanych przez nasze Mamusie.

 


 

MOKRE NA MOKRYM

 

Podczas ostatnich zajęć plastycznych poznaliśmy nową technikę plastyczną "mokre na mokrym", przy pomocy której, malowaliśmy wiosenne krajobrazy. Najpierw moczyliśmy kartki w wodzie, po czym nanosiliśmy na nie farby i obserwowaliśmy, w jaki sposób rozmywają się kolory. Dzisiejsze eksperymenty plastyczne bardzo nam się podobały a same prace wyszły imponująco!

 


 

OTWARCIE WYSTAWY "WIOSENNE NASTROJE MUZYCZNE"

 

9 maja uroczystym występem wraz ze Stokrotkami zainaugurowaliśmy otwarcie wystawy pt.: "Wiosenne nastroje muzyczne". Jej powstanie to efekt ogólnopolskiego konkursu muzyczno-plastycznego pod tym samym tytułem, organizowanego przez nasze Przedszkole oraz ogólnopolski miesięcznik dla nauczycieli "Wychowanie w Przedszkolu". Gościem specjalnym zaproszonym na to wydarzenie była Pani Anna Czaplińska - Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu. Przygotowany przez nas montaż słowno-muzyczny obejrzały także dzieci z Przedszkola Nr 1 w Tarnobrzegu.

Następnie Pani Agnieszka i Pani Karolina podsumowały konkurs,
po czym zaprosiły zgromadzonych gości do obejrzenia prac plastycznych.

Serdeczne podziękowania kierujemy do Pani Małgorzaty Narożnik - Redaktor Naczelnej "Wychowania w Przedszkolu" za pomoc w organizacji konkursu. Wyrazy wdzięczności składamy również dyrekcji i pracownikom Tarnobrzeskiego Domu Kultury za udostępnienie sali oraz sztalug.

więcej...


 

PIKNIK PAPIESKI

 

28 kwietnia uczestniczyliśmy w uroczystym pikniku, zorganizowanym z okazji kanonizacji
Jana Pawła II. W trakcie spotkania braliśmy udział w wielu konkursach, tańcach i zabawach.

Z uwagi na fakt, że patronem naszego Przedszkola jest właśnie Jan Paweł II, wystąpiliśmy wraz z 6-latkami
przed zgromadzoną publicznością z montażem słowno-muzycznym przybliżającym postać polskiego papieża.

więcej...


 

"JAN PAWEŁ II WSZYSTKIM DOBRZE ZNANY,

A PRZEZ NAS POLAKÓW BARDZO UKOCHANY"

 

25 kwietnia odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu literacko-plastycznego zorganizowanego z okazji kanonizacji patrona naszego Przedszkola - Jana Pawła II. Przed wręczeniem nagród wspólnie z naszymi starszymi kolegami i koleżankami daliśmy występ, który przybliżył zgromadzonym gościom postać świętego. Recytowane przez nas wiersze oraz śpiewane piosenki były wyjątkowe i oryginalne, ponieważ zostały napisane przez dzieci i Rodziców na konkurs "Jan Paweł II w wierszu i piosence", natomiast muzykę skomponował Pan Paweł.

Dziękujemy Ci Ojcze Święty

 

 

Po występie komisja konkursowa wręczała nagrody i dyplomy zwycięzcom. W kategorii portret papieża wykonany przez dzieci i rodziców II miejsce zajęli: Daruś Gągola i Oleńka Zawiska, III miejsce przypadło Mateuszkowi Piotrowskiemu. W kategorii prac plastycznych wykonanych samodzielnie przez dzieci zwyciężył Piotruś Stępiński, Nicolka Kamysz zajęła II miejsce, a Ania Szozda III. Dyplomy i podziękowania otrzymali także: Alek Sikora, Karolinka Kopyto, Ania Sałata, Wiktorka Sałek, Piotruś Gruca, Filipek Podkowa i Jacuś Malinowski. Serdecznie gratulujemy!

więcej...


 

SPOTKANIE ZE STRAŻNIKIEM MIEJSKIM

 

W piątek 11 kwietnia odwiedził nas bardzo ciekawy gość, przedstawiciel Tarnobrzeskiej Straży Miejskiej - Pan inspektor Janusz Pyka. Podczas wizyty dowiedzieliśmy się na czym polega praca strażnika miejskiego. Ponadto poznaliśmy zasady bezpiecznej zabawy i poruszania się po drogach. Wiemy też, jak należy postępować w kontaktach z nieznajomymi i groźnymi zwierzętami. Na koniec każdy mógł przymierzyć czapkę naszego gościa i poczuć się jak prawdziwy strażnik miejski! To było bardzo interesujące i pouczające spotkanie.


więcej...

 

HISTORIA ZAPISANA W LEGENDACH

 

Miniony tydzień upłynął nam pod znakiem legend. Wysłuchując przeróżnych opowieści z odległych regionów Polski, poznawaliśmy również poszczególne miasta, z których dane legendy się wywodzą. Zafascynowała nas historia o warszawskiej Syrence i Złotej Kaczce. Podobała nam się także krakowska legenda o Szewczyku Dratewce, który pokonał groźnego smoka. Na zajęciach plastycznych wykonaliśmy jeden z zabytków Krakowa - Barbakan.

Następnie aby podsumować zdobytą wiedzę skonstruowaliśmy gry planszowe dotyczące poznanych na zajęciach legend. Okazuje się, że samodzielne przygotowywanie gry może być doskonałą zabawą!

 

 

"WIELKIE PSOTKI MAŁEJ DOROTKI"

 

We wtorkowe przedpołudnie wybraliśmy się wraz z dziećmi z grupy 6-latków do Tarnobrzeskiego Domu Kultury na spektakl zatytułowany "Wielkie psotki małej Dorotki". Przedstawienie teatralne poruszało ekologiczną tematykę. W trakcie jego trwania utrwaliliśmy zasady segregacji odpadów oraz zdrowego odżywiania, poznaliśmy również wygląd ekoznaków znajdujących się na opakowaniach wielu produktów codziennego użytku. Aktorzy starali się włączać dzieci do działań na scenie, do jednego z nich został nawet zaproszony nasz kolega - Jacuś. Z zadaniem polegającym na segregowaniu odpadów poradził sobie doskonale, zdobywając tym samym brawa publiczności.

 

 

WYCIECZKA DO SANDOMIERZA

 

1 kwietnia wraz z grupą 6-ciolatków wyruszyliśmy na wycieczkę do Sandomierza. Jedną z głównych atrakcji tego dnia był spektakl pt.: "Przygody Koziołka Matołka". Przedstawienie obejrzeliśmy w niezwykłej scenerii Zamku Królewskiego - w Sali Rycerskiej. Bajka o słynnym koziołku bardzo nam się podobała, a jednocześnie zaskoczyła nas, ponieważ prócz tytułowego bohatera oglądaliśmy także postacie z Czerwonego Kapturka, Śnieżki czy Kopciuszka. Zabawnie przedstawiona historia nauczyła nas, że watro być wytrwałym w dążeniu do celu. Po spektaklu zwiedzaliśmy zamkowy dziedziniec.


Następnie spacerowaliśmy ulicami miasta zwiedzając sandomierskie zabytki.
Wszystko uwiecznialiśmy na zdjęciach.

Po tak wyczerpujących zajęciach zgłodnieliśmy.
Swoje drugie śniadanie zjedliśmy podziwiając piękną starówkę.


Po posiłku, pełni sił, ruszyliśmy do Zbrojowni. Tam rycerz opowiedział nam historię dzielnej Haliny Krępianki, która uratowała Sandomierz przed najazdem tatarów. Mierzyliśmy również przeróżne zbroje, a także trzymaliśmy w rękach miecze i kusze. Dziewczynki mogły natomiast poczuć się jak prawdziwe księżniczki przymierzając barokowe stroje.

Z kolei w innej sali oglądaliśmy maski hańbiące, zaś najwięksi śmiałkowie wchodzili do klatek,
w których zamykano przestępców, a nawet zakładali dyby.

Żal było nam opuszczać Sandomierz.
Wierzymy jednak, że przed nami jeszcze wiele tak ciekawych wycieczek.


więcej...

 

KONKURS "JACHOWICZ OCZAMI DZIECKA"

 

W czwartek 27 marca odbyło się rozstrzygnięcie konkursu zatytułowanego: "Jachowicz oczami dziecka" zorganizowanego przez Przedszkole nr 3. Przedstawicielką naszej grupy była Ania Sałata, która przygotowała pracę plastyczną do wiersza "Zaradź złemu zawczasu". Z grupy 6-ciolatków w zabawie udział wzięła Olga. Obie dziewczynki otrzymały wyróżnienie.

Ponadto nasze koleżanki obejrzały występ dzieci z "Trójki", będący inscenizacją znanych
wierszy Jachowicza - poety z naszej miejscowości. Zostały również zaproszone na słodki poczęstunek.

więcej...

 

 

PODRÓŻ DO KRAINY FIGUR GEOMETRYCZNYCH

 

Podczas piątkowych zajęć wyruszyliśmy w niezwykłą matematyczną podróż. Biletem była wizytówka w kształcie dowolnie wybranej figury, którą ozdabialiśmy według własnego pomysłu i nakleiliśmy na ubranie. Aby utrwalić kształt figur geometrycznych, poszukiwaliśmy w naszej sali przedmiotów o zbliżonym wyglądzie. Następnie podzieleni na cztery drużyny rysowaliśmy koła, kwadraty, prostokąty i trójkąty na plecach koleżanek i kolegów, po czym odwzorowywaliśmy narysowany kształt już na kartkach papieru.


Figury geometryczne układaliśmy również z własnych ciał...

... a bajka o kwadratowym i prostokątnym królestwie
zainspirowała nas do stworzenia ciekawych prac plastycznych.

Najbardziej jednak podobała nam się zabawa z chustą animacyjną,
polegająca na przebieganiu pod nią i zamianie miejsc wywołanych dzieci, z określonymi wizytówkami.

 


 

"TRZYMAJ ZDROWIA STRONĘ" - WYSTĘP 6-LATKÓW

 

We wtorkowe przedpołudnie Stokrotki zaprosiły nas na występ, który przygotowały na Przegląd Małych Form Teatralnych. W trakcie trwania programu utrwaliliśmy wiedzę z zakresu zdrowego stylu życia. Wiemy o tym, że aby być w dobrej kondycji należy dbać o higienę, zdrowo się odżywiać oraz uprawiać sport.

"Trzymaj zdrowia stronę"

 


 

POWITANIE WIOSNY

 

"Tam daleko, gdzie wysoka sosna,
maszeruje drogą mała Wiosna.
Ma spódniczkę mini, sznurowane butki
i jeden warkoczyk krótki".

Dla tak pięknej Pani Wiosny, o jakiej mowa w piosence, postanowiliśmy zgotować serdeczne powitanie. Najpierw wspólnie z Panią wykonaliśmy Marzannę symbolizującą zimę, a następnie wprowadziliśmy ją na salę 6-taków recytując przy tym wiersze, których nauczyliśmy się specjalnie na tę okoliczność. Razem z pozostałymi dziećmi świętowaliśmy nadejście nowej pory roku wesoło śpiewając i bawiąc się. Od pani Kasi otrzymaliśmy bazie, a z panią Agatą odtańczyliśmy układ taneczny.

Oczywiście każdy z nas obowiązkowo wystroił się w ubrania w kolorze zielonym.

Po zabawach w Przedszkolu wyruszyliśmy z Marzanną w barwnym pochodzie ulicami miasta, po czym zostawiliśmy kukłę w piaskownicy, by czym prędzej odpędzić zimę. Nasze starania okazały się bardzo skuteczne, ponieważ po południu w miejscu Marzanny zastaliśmy liścik od zimy, która informowała nas, że wróci dopiero za rok.

więcej...

 

WIOSENNY KĄCIK PRZYRODY

 

Wiosną wszystko budzi się do życia, więc i my postanowiliśmy ożywić nieco nasz kącik przyrody. Siejąc przeróżne nasiona i ziarenka, założyliśmy swoją własną hodowlę. Najpierw jednak bardzo dokładnie je oglądaliśmy, porównywaliśmy ich wielkości oraz kolory.

Kolejnym krokiem było odpowiednie przygotowanie podłoża pod naszą uprawę.

Następnie z wielką ochotą przystąpiliśmy do sadzenia nasionek.

Od momentu założenia hodowli, codziennie dbamy o to, by zraszać nasze kiełkujące roślinki wodą.
Bacznie przy tym obserwujemy etapy ich rozwoju.

 

 

"KRÓLEWNA ŚNIEŻKA I SIEDMIU KRASNOLUDKÓW"

 

17 lutego nasze Przedszkole odwiedził Teatr "Aster" z przedstawieniem
na podstawie bajki o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach.

więcej...

 

W OCZEKIWANIU NA WIOSNĘ...

 

Już wkrótce po zimie nadejdzie do nas najpiękniejsza poru roku, jaką jest wiosna. A zatem pora
zacząć wiosenne porządki. W naszym ogrodzie przedszkolnym już wszystko gotowe na jej przyjście.

Teraz z lupami wypatrujemy pierwszych oznak nadejścia wiosny. Obserwujemy pierwsze pąki
na krzewach i drzewach, kiełkującą trawę oraz owady, które powoli zaczynają budzić się do życia.

 


 

DZIEŃ KOBIET

 

8 marca to wyjątkowe święto, o którym pamiętają wszyscy chłopcy. Na tę okoliczność postanowiliśmy złożyć naszym koleżankom z grupy serdeczne życzenia i wręczyć im słodką niespodziankę. Tego dnia byliśmy dla dziewczynek niezwykle mili i uczynni.

 


 

WIZYTA SIOSTRY JANINY

 

W piątkowe przedpołudnie gościliśmy w Przedszkolu siostrę Janinę Dzierżek, która zapoznała nas z osobą błogosławionego Edmunda Bojanowskiego - założyciela ochronek wiejskich. Na spotkaniu uczyliśmy się również afrykańskiego powitania, którym misjonarki witają się z tamtejszymi dziećmi oraz śpiewaliśmy religijne piosenki dla najmłodszych.

 

 

"LEGO PRZYGODA"

 

26 lutego udaliśmy się z wizytą do Tarnobrzeskiego Domu Kultury, gdzie obejrzeliśmy bajkę pt: "Lego Przygoda". Ten pełnometrażowy film animowany opowiadał o zwyczajnym ludziku Lego - Emmecie, który pomyłkowo został uznany za wielkiego architekta, mającego uratować świat przed sklejeniem go na zawsze. Zabawne i ciekawe przygody głównego bohatera oraz jego drużyny bardzo nam się spodobały. Film został nakręcony w technologii 3D, co stanowiło dla nas dodatkową atrakcję.

 


 

ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE

 

Ponieważ zainteresowania czytelnicze najlepiej rozwijać już od najmłodszych lat, nasze Panie zorganizowały nam wyjście do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Michała Marczaka, gdzie jedna z Pań tam pracujących poprowadziła dla nas lekcję biblioteczną. W trakcie zajęcia poznaliśmy historię powstawania książek, dotykaliśmy zwojów papirusów, a nawet oglądaliśmy książkę, która ma ponad 100 lat!

Pani bibliotekarka zapoznawała nas z wieloma pozycjami literatury będących na wyposażeniu biblioteki, poczynając od bajek, a kończąc na encyklopediach. Jeden z takich opasłych tomów próbowaliśmy nawet unieść.

Następnie recytując wiersz "Lokomotywa" Juliana Tuwima wyruszyliśmy w pociągu
na zwiedzanie półek z literaturą dla najmłodszych.

Na zakończenie wysłuchaliśmy bajki odczytanej przez Panią bibliotekarkę, po czym otrzymaliśmy lizaki. Serdecznie dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu za zorganizowanie tak ciekawego spotkania z książką!

 


 

TARNOBRZESKIE WODOCIĄGI Z WIEDZĄ DLA NAJMŁODSZYCH

 

20 lutego dzięki uprzejmości i zaangażowaniu mamy Jacusia - Pani Ani Malinowskiej - nasze Przedszkole odwiedzili pracownicy Tarnobrzeskich Wodociągów. Mili goście w bardzo przystępny i interesujący dla nas sposób opowiadali nam o wodzie.

W trakcie spotkania z zapartym tchem obserwowaliśmy ciekawe doświadczenia z wodą w roli głównej. Przyglądaliśmy się pomarańczy w skórce i tej obranej wrzuconej do wody. Wiemy, jak zachowuje się jajko w wodzie słonej, a jak w słodkiej. Najbardziej jednak przypadł nam do gustu Dżin wyczarowany przez Panie z pary. Dodatkową atrakcją było to, że sami mogliśmy wykonać część doświadczeń.

Na zakończenie spotkania Pan Kropelek obdarował nas naklejkami ze swoją podobizną,
kolorowankami oraz pysznymi wafelkami. Bardzo dziękujemy za zorganizowanie tak ciekawych zajęć!

więcej...


 

BAL WALENTYNKOWY

 

W święto zakochanych w naszym Przedszkolu odbył się Bal Walentynkowy. Ubrani na czerwono, spotkaliśmy się wraz z kolegami i koleżankami z pozostałych grup wiekowych w sali 6-latków, by razem świetnie się bawić w ten niezwykły dzień.

Pani Marta, która poprowadziła spotkanie, przygotowała dla nas wiele zabaw i zagadek.
Na początku odpowiadaliśmy na pytania walentynkowego quizu dotyczącego zakochanych par z bajek.


Następnie układaliśmy serce z przeróżnych przedmiotów
- zadaniem naszej grupy było ułożenie go z bardzo długiego sznurka.

Po każdej konkurencji tańczyliśmy do walentynkowych utworów, również z balonami.

Na zakończenie walentynkowych szaleństw otrzymaliśmy kolorowankę
i przepyszne ciasteczka w kształcie królujących tego dnia serc.

więcej...


 

WALENTYNKOWE WYPIEKI

 

Przeddzień Walentynek upłynął nam bardzo smacznie, a zarazem pracowicie - postanowiliśmy upiec przepyszne, serduszkowe ciasteczka. Przed przystąpieniem do pracy przypomnieliśmy sobie o tym, jak ważne jest zachowanie higieny, a następnie poznaliśmy etapy powstawania słodkości. Później każdy przedszkolak ochoczo rozwałkowywał ciasto...

...wykrawał walentynkowe kształty przy pomocy serduszkowych foremek...

...a następnie fantazyjnie przyozdabiał cukrem ciasteczka.

Po upieczeniu słodkości pozostała nam degustacja. Ciasteczka każdemu smakowały wyśmienicie!

 


 

TEATRZYK

 

13 lutego firma Eco Tarnobrzeg zaprosiła nas na teatrzyk pt: "Jaś i Małgosia - historia znana przez wszystkich lubiana". Bajka, którą przedstawili aktorzy z Teatru Eko Studio z Opola, bardzo nam się podobała.


Tradycyjnie poprosiliśmy aktorów o pamiątkowe zdjęcie.


Na zakończenie otrzymaliśmy od firmy Eco Tarnobrzeg książeczki "Czerwony Kapturek w mieście".
Dziękujemy za wszystkie miłe niespodzianki!

więcej...


 

TEATRZYK "KRÓLOWA ŚNIEGU"

 

We wtorek 11 lutego obejrzeliśmy spektakl "Królowa Śniegu" w wykonaniu aktorów z grupy teatralnej Art-Re. Przedstawienie oparte na znanej baśni Hansa Christiana Andersena o tym samym tytule, mówiące o roli przyjaźni, bardzo nam się podobało.

Na koniec poprosiliśmy aktorów do wspólnej fotografii.

więcej...


 

WYSTĘP 6-LATKÓW

 

10 lutego mieliśmy okazję obejrzeć program artystyczny "Zima lubi dzieci" w wykonaniu starszaków. 6-latki zaprezentowały wszystkim przedszkolakom oraz pracownikom placówki to, co przygotowały na koncert charytatywny dla chorego Adasia.

 

 

"5 PORCJI WARZYW, OWOCÓW LUB SOKU"

 

W minionym tygodniu realizowaliśmy program edukacyjny "5 porcji warzyw, owoców lub soku". Dzięki zajęciom dowiedzieliśmy się, jak ważne jest spożywanie warzyw i owoców. Wiemy, że aby zachować zdrowie należy jeść dziennie 5 porcji tych produktów. Każdy przedszkolak wie również o tym, że porcja to mniej więcej tyle, ile mieści się w naszej dłoni. Teraz o wiele chętniej zjadamy surówki podczas obiadu, bo wiemy, że są bogate w witaminki.

Zakończeniem programu były zajęcia, na których kroiliśmy oraz degustowaliśmy warzywa i owoce.

 

 

PROJEKCJA BAJEK

 

W okresie ferii zimowych Tarnobrzeski Dom Kultury przygotował dla dzieci wiele atrakcji. Z jednej z propozycji postanowiliśmy skorzystać. 23 stycznia wraz z koleżankami i kolegami z pozostałych grup wiekowych wybraliśmy się na projekcje bajek. Obejrzeliśmy między innymi przygody "Reksia", "Bolka i Lolka" oraz wielu jeszcze innych bajkowych postaci.

 

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

 

14 stycznia wraz z przedszkolakami z pozostałych grup świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka. Mili Goście zostali zaproszeni do Tarnobrzeskiego Domu Kultury, gdzie obejrzeli jasełka w naszym wykonaniu. Na deskach wielkiej sceny zaprezentowaliśmy swoje umiejętności aktorskie, recytatorskie i wokalne. Babcie i Dziadkowie z uwagą oglądali występ artystyczny nie szczędząc nam gromkich braw. Na zakończenie obdarowaliśmy Gości własnoręcznie wykonanymi podarkami, były to serwetki, które z wielką starannością przygotowywaliśmy kilka dni wcześniej.

więcej...


 

 

 

BAL KARNAWAŁOWY

 

8 stycznia w Przedszkolu pojawiły się księżniczki, czarodziejki, wróżki, policjanci, piraci, spidermani i wiele jeszcze innych bajkowych postaci. Wszystko to za sprawą balu, który tradycyjnie w karnawale jest organizowany w naszej placówce.

O oprawę muzyczną zadbał Pan Paweł.

Każdy zmęczony tancerz mógł posilić się pysznymi wypiekami
przygotowanymi na tę okoliczność przez naszych Rodziców.

więcej...


 

JASEŁKA NA WESOŁO

 

Tuż przed Bożym Narodzeniem zostaliśmy zaproszeni przez starszych kolegów ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Tarnobrzegu na "Jasełka na wesoło". Przedstawienie wprowadziło nas w miły, świąteczny nastrój.

 


 

 

 

NAGRANIE W TELEWIZJI

 

W poniedziałkowe dopołudnie wybraliśmy się do siedziby Miejskiej Telewizji Tarnobrzeg "MTvT", gdzie nagraliśmy kolędę. Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, w imieniu całego Przedszkola, złożyliśmy także mieszkańcom naszego miasta noworoczne życzenia. Nagrany utwór w naszym wykonaniu będzie umilał widzom czas w dniu Wigilii.

Przybieżeli do Betlejem

 

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego (min. 7:55 - 9:40):

Życzenia świąteczne

 


 

ODWIEDZINY MIKOŁAJA

 

Na wizytę tego gościa wyczekiwaliśmy z niecierpliwością przez okrągły rok. Aż wreszcie nadszedł 6 grudnia i w Przedszkolu zjawił się Mikołaj. Powitaliśmy go wierszem i piosenką, a Mikołaj wręczył nam podarki, wypytując przy tym o nasze zachowanie.

W naszym gronie znaleźli się też i tacy śmiałkowie, którzy sprawdzali brodę Mikołaja.
Na szczęście okazało się, że była prawdziwa.

więcej...


 

RAKIETĄ W KOSMOS

 

W Przedszkolu bardzo często mamy okazję odbywać przeróżne podróże w naszej wyobraźni. I tak, na poniedziałkowych zajęciach wyruszyliśmy w kosmos. Przy tej okazji dowiedzieliśmy się o istnieniu planet, Księżyca, na planszach oglądaliśmy także konstelacje gwiazd.


Na koniec wykonaliśmy kosmiczną rakietę z plastikowych butelek.

Tego dnia bawiliśmy się już tylko własnoręcznie wykonanymi zabawkami
- butelkowymi rakietami kosmicznymi.

 

 

ANDRZEJKI

 

Czary mary, czary mary
niech się spełnią
andrzejkowe czary!

 

W andrzejkowe popołudnie w naszym Przedszkolu odbyło się niezwykłe, bajkowe i pełne magii spotkanie z Wróżem Andrzejem oraz jego uczniami. Przedstawienie przygotowali dla nas Rodzice, doskonale wcielając się w rolę bohaterów widowiska.

Uczniowie Wróża Andrzeja

 

 

Następnie braliśmy udział w wielu ciekawych zabawach i andrzejkowych wróżbach.

Również Rodzice mogli poznać swoją przyszłość dzięki wróżbom ze skórki jabłek.

Andrzejkowe wróżby przeplatane były słodkim poczęstunkiem
oraz tańcami w towarzystwie wróżek i aktorów przedstawienia.

więcej...


 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

25 listopada obchodziliśmy w Przedszkolu święto najpopularniejszej przytulanki - pluszowego misia. Podczas zajęć poznaliśmy historię związaną z powstaniem zabawki, rozpoznawaliśmy postacie misiów z bajek, bawiliśmy się w "Starego niedźwiedzia", próbowaliśmy również z rozsypanki literowej ułożyć słowo "miś".

Każdy mógł też opowiedzieć o swojej przytulance.

Na zakończenie wykonaliśmy misiowe puzzle.

 


 

W MAGICZNYM ŚWIECIE DOBRANOCEK

 

19 listopada wybraliśmy się z wizytą do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu, by obejrzeć wystawę "W magicznym świecie dobranocek", stanowiącą część kolekcji Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Na miejscu wysłuchaliśmy ciekawej pogadanki na temat tego, kiedy i gdzie powstawały pierwsze wieczorynki, poznaliśmy również bohaterów bajek z dawnych lat. Oglądaliśmy pacynki Jacka i Agatki oraz Piaskowego Dziadka.

Każdy z nas mógł założyć pacynkę i poczuć się jak prawdziwy animator dobranocki.


Z uwagą przyglądaliśmy się gablotom z ekspozycjami, w których mieszkają m.in.: Pszczółka Maja,
Plastuś, Gąska Balbinka, Żwirek i Muchomorek, Rumcajs, Koziołek Matołek, czy Bolek i Lolek.

Na koniec obejrzeliśmy przygody Reksia - produkcji z dawnych lat, która, w przeciwieństwie
do obecnych bajek, nie przekazuje niebezpiecznych i agresywnych wzorców zachowań.

 

 

DOŚWIADCZENIA Z WODĄ

 

Na piątkowych zajęciach rozmawialiśmy o postawach proekologicznych związanych z oszczędnym i racjonalnym gospodarowaniem zasobami wodnymi. Przy tej okazji zabawiliśmy się w małych badaczy i wykonaliśmy kilka ciekawych doświadczeń z wodą. Badaliśmy m.in. jej wyporność - sprawdzaliśmy, co pływa, a co tonie. Z wielkim zaciekawieniem obserwowaliśmy również chłonność niektórych materiałów. Wiemy już, w jakie powierzchnie woda wsiąka, a w jakie nie.

 


 

LEGENDA O WARSIE I SAWIE

 

15 listopada gościliśmy w Przedszkolu aktorów z teatru Art-Re, którzy zaprezentowali nam sztukę pt.: "Legenda o Warsie i Sawie". Spektakl doskonale wpisał się w patriotyczną tematykę, której poświęciliśmy ubiegły tydzień. W trakcie przedstawienia mieliśmy okazję poznać historię związaną z założeniem stolicy Polski - Warszawy. Z kolei poprzez współudział w spektaklu odczuliśmy znaczenie uczciwości i szacunku oraz wartości przyjaźni.


Na koniec zrobiliśmy pamiątkową fotografię z aktorami.

więcej...


 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 

12 listopada, tuż po obchodach z okazji Święta Niepodległości, uczestniczyliśmy w uroczystej akademii przygotowanej przez grupę Stokrotek.  W trakcie apelu poznaliśmy historię drogi do odzyskania wolności przez Polskę, wysłuchaliśmy hymnu narodowego, "Roty" i "Marszu Pierwszej Brygady".

11 Listopada - występ Stokrotek

 

 

Patriotyzmu uczyliśmy się także w trakcie zajęć. Utrwalaliśmy wygląd fagi i godła, wskazywaliśmy Polskę na mapie i oglądaliśmy zdjęcia regionów naszego kraju.

 


 

PODZIEL SIĘ SERCEM,

PODZIEL SIĘ ZŁOTÓWKĄ

 

7 listopada odbył się dwunasty finał akcji "Podziel się sercem, podziel się złotówką", którego celem było wsparcie tarnobrzeskiego domu dziecka. Na koncercie zaprezentowaliśmy swe umiejętności taneczno-wokalne oraz przekazaliśmy placówce zebrane w Przedszkolu środki chemiczne.

W Tarnobrzegu podsumowano akcję "Podziel się sercem, podziel się złotówką"

 


 

OWOCOWE SZASZŁYKI

 

Jesień to pora roku, z której darów chętnie korzystamy, dlatego z pysznych i zdrowych owoców postanowiliśmy przygotować smaczne szaszłyki. Zajęcia poprzedzone były krótką pogadanką na temat zachowania higieny w czasie przygotowywania posiłków.

Następnie pod czujnym okiem pań kucharek dokładnie myliśmy przyniesione owoce.


Owocowe szaszłyki, które samodzielnie przygotowaliśmy smakowały nam wybornie!


 

 

ZACZAROWANE KREDKI

 

Aby świetnie bawić się w Przedszkolu, wcale nie potrzebujemy kosztownych zabawek. Czasem wystarczą przedmioty codziennego użytku, którym przy odrobinie wyobraźni nadajemy zupełnie inne zastosowanie. A oto dowody Wink

 

 

KOMISARZ BRYŚ

 

W czwartek 24 października obejrzeliśmy przedstawienie w wykonaniu teatru BAZYL pt. "Komisarz Bryś". Tytułowy policyjny kundelek wyruszył z ważną misją na farmę, gdzie z pomocą przedszkolaków szukał groźnego złodziejaszka oraz uczył zwierzątka zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. W trakcie spektaklu mieliśmy okazję utrwalić numery alarmowe i podstawowe znaki drogowe.

więcej...


 

ŚWIĘTO DRZEWA

 

10 października obchodzimy Święto Drzewa. Tego dnia wiele mówiliśmy na temat ochrony przyrody oraz pożyteczności tych roślin. Poznaliśmy także wybrane gatunki drzew. Dodatkowo w naszym Przedszkolu prowadzona jest zbiórka makulatury. Doskonale wiemy o tym, że zbierając ten surowiec chronimy lasy.


Dopełnieniem dzisiejszego święta było posadzenie drzewka w ogrodzie przedszkolnym.

 


 

ZAJĘCIA TANECZNE

 

Taniec sprzyja podnoszeniu sprawności fizycznej, kształtuje estetykę i harmonię ruchów, poczucie rytmu, dlatego z wielką chęcią i zapałem uczestniczymy w zajęciach tanecznych prowadzonych przez panią Agatę.

Tańce wszystkim przypadły do gustu. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia.

 


 

JESIENNE STWORKI

 

Ubiegły tydzień upłynął nam pod znakiem jesiennej tematyki. Rozmawialiśmy o oznakach jesieni, a także o darach, którymi obdarza nas ta pora roku. Każdy z nas wzbogacił również kącik przyrody skarbami napotkanymi podczas spacerów. Przynosiliśmy kolorowe listki, kasztany, żołędzie oraz niektóre warzywa. Nagromadzone jesienne dary postanowiliśmy wykorzystać tworząc fantazyjne stworki.

 

 

INSPEKCJA SANITARNA W SŁUŻBIE SPOŁECZEŃSTWA

 

Pod tym hasłem tarnobrzeski oddział Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej organizuje dni otwarte, które skierowane były także do nas - przedszkolaków. 1 października 2013 roku wybraliśmy się do TDK-u, gdzie obejrzeliśmy prezentację na temat zdrowego odżywiania oraz zasad utrzymania higieny.

 


 

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

 

30 września 2013 roku wraz ze starszakami z pozostałych tarnobrzeskich placówek obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. Patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Tarnobrzega Pan Norbert Mastalerz, obecna była także Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu Pani Anna Czaplińska.

Tego dnia uroczystym pochodem dotarliśmy na plac przed Halą MOSIR, gdzie na znak jedności ze wszystkimi przedszkolakami w Polsce wypuściliśmy w niebo kolorowe balony.


Następnie czekało na nas wiele niespodzianek oraz dobra zabawa. Oglądaliśmy między innymi
pokazy samurajskie, jedliśmy pyszną watę cukrową, a także malowaliśmy nasze buźki.

W trakcie obchodów Dnia Przedszkolaka do tańca przygrywał nam zespół muzyczny.

więcej...

 

 

 

KOLOROWA JESIEŃ

 

Za oknami jesienna pogoda, drzewa powoli zaczynają stroić się w piękne barwy, więc i my postanowiliśmy wykonać nasze własne jesienne drzewko. Najpierw kredkami wspólnie kolorowaliśmy pień, po czym dłońmi pomalowanymi farbą odbijaliśmy liście.

Bardzo lubimy zajęcia, na których wykorzystujemy nietypowe przybory malarskie,
jak na przykład nasze rączki Smile

A tak nasze jesienne drzewko prezentuje się w całej okazałości.

 


 

BEZPIECZEŃSTWO NAJWAŻNIEJSZE

 

Pod tym hasłem upłynął miniony tydzień w grupie Biedronek. Podczas zajęć dydaktycznych poznaliśmy telefony alarmowe, uczyliśmy się również, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, a dzięki scenkom dramowym wiemy, jak należy zachować się w kontaktach z obcymi osobami.

Wykonaliśmy także makietę ulicy z pudełek po lekarstwach.

Zdobytą na zajęciach wiedzę utrwalamy grając w grę podłogową "Ruch uliczny".

 

 

ZWIEDZAMY TARNOBRZEG

 

W minioną środę wyruszyliśmy na wycieczkę po najbliższej okolicy naszego miasta. W trakcie wyprawy zwiedzaliśmy najpiękniejsze obiekty architektoniczne znajdujące się w Tarnobrzegu. Oglądaliśmy zatem Zamek Dzikowski, klasztor OO. Dominikanów, budynek Urzędu Miasta...

... a przy pomniku Bartosza Głowackiego zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

 


 

LETNIE WSPOMNIENIA

 

Inspiracją do dzisiejszych zajęć plastycznych były nasze wakacyjne wspomnienia z letnich podróży - tworzyliśmy morskie krajobrazy z piasku. Najpierw przy pomocy kredek rysowaliśmy wodę, po czym z wielką precyzją staraliśmy się przyklejać sypki materiał do kartek.


 

Piasek z plaży wykorzystaliśmy także do rysowania w nim przeróżnych obrazów,
świetnie się przy tym bawiąc.

 


 

WITAMY PO WAKACJACH

 

Wakacje dobiegły już końca, od września rozpoczął się nowy rok przedszkolny. Już jako pięciolatki z radością przestąpiliśmy próg Przedszkola, gdzie czekały na nas panie: Marta, Karolina i Ewa oraz nowa sala. Nasza grupa w tym roku powiększyła się o dwóch przedszkolaków: Wiktorka i Krzysia, których serdecznie witamy w biedronkowym gronie.

 

 

(C) 1981 - 2023 Przedszkole nr 13 im. Jana Pawła II w Tarnobrzegu | realizacja medox.pl

Ta strona używa cookie m. in. w celach statystycznych. Dowiedz się więcej na ich temat i o zmianie ustawień w przeglądarce.
Korzystając z niniejszej strony, wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.